MUSInC – Z melodijo do inkluzije

Glasbeno nadarjene otroke s posebnimi potrebami v Sloveniji redko srečujemo v glasbenih šolah zato so se v Osnovni šoli Roje odločili snovati projekt, ki bi otrokom s posebnimi potrebami omogočil glasbene izkušnje, znanja in aktivno vključitev v kulturno sfero družbe, do katere imajo sicer težji dostop zaradi svojih primanjkljajev in omejitev, bodisi fizičnih bodisi socialno-ekonomskega stanja družine. Lotili so se snovanja projekta MUSInC, s katerim so bili uspešni na razpisu CMEPIUS (Erasmus+ KA210) in tako pridobili enoletna finančna sredstva iz EU za financiranje projekta, ki je otrokom s posebnimi potrebami omogočil glasbeno udejstvovanje z znanimi glasbeniki in glasbenicami. Na zaključni prireditvi, ki je potekala v začetku decembra v Špas teatru Mengeš so se zbrali številni sodelujoči v projektu, ki so skupaj z otroci in glasbeniki praznovali uspešno izpeljan projekt.

Zgodba se je začela pisati v času, ko je CMEPIUS razpisal projekte za šolsko leto 2022/2023. Osnovna šola Roje se je odločila snovati projekt, s katerim bi lahko z zanimivimi glasbenimi delavnicami otrokom s posebnimi potrebami dali priložnost, da se izrazijo preko glasbe ob vodenju priznanih glasbenikov, s katerimi se sicer ne srečujejo, saj imajo za to (pre)malo možnosti in priložnosti.

Nastal je projekt s pomenljivim imenom MUSInC – z melodijo do inkluzije, ki je na razpisu CMEPIUS (Erasmus+ KA210), ki je financiran s strani Evropske unije prejel sredstva s pomočjo katerih so skupaj s številnimi priznanimi glasbeniki pisali zgodbo, prepleteno z melodijo, ritmom in smehom. Glasba je namreč medij, ki vključuje otroke s posebnimi potrebami pri njihovem izražanju.

Otroci so bili tako deležni kakovostnega programa, ki so ga pripravili in izvajali strokovni delavci šole ter priznani slovenski glasbeniki kot so: Alenka Godec, Maja Keuc, Ditka, Zoran Predin, Trkaj, Nuška Drašček, Slavko Ivančič, Žiga Kožar, Robert Pikl in Alex Mladenov. Delavnice so potekale na Osnovni šoli Roje in v Klubu Blunout.

V projektu je Osnovna šola Roje sodelovala z Osnovno šolo Nad lipom, iz Hrvaške. Program obeh šol je namreč usmerjen na vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Vključitev mednarodnega partnerja je za projekt predstavljal dodatno vrednost, saj je ponudil širši nabor strokovnjakov iz različnih okolij, več izkušenj dobrih praks, raznolika mnenja, spekter poznanstev ter individualne osebnosti, ki s svojimi strokovnimi in osebnimi kvalitetami pripomogli k temu, da so lahko otrokom s posebnimi potrebami ponudili kar se da največ.

Pisali so zgodbo polno doživetij, melodij, ritma, rim in smeha. V njej je nastopalo veliko likov – srčnih in glasbeno nadarjenih, ki so se družili in medsebojno spoznavali ter sprejemali takšni, kot so. Zgodbo so zaključili na zaključni prireditvi, ki je potekala v začetku decembra v Špas teatru Mengeš, kjer so se zbrali številni ustvarjalci, strokovni sodelavci in otroci, ki so v času druženja in delavnic doživeli, naučili in spoznali marsikaj novega o glasbi, svetu in sebi.

Na velikem odru, pod sojem luči ter z mikrofonom v roki so nastopali z glasbeniki in glasbenico. Ob koncu zaključne prireditve so se organizatorji skupaj s strokovnimi sodelavci zahvalili vsem in vsakemu posebej, ki je na kakršenkoli način doprinesel k uspešno izpeljanem projektu in otrokom s posebnimi potrebami ponudil možnost nove bogate izkušnje ob spoznavanju z glasbo.

Zaključna prireditev MUSInC – Z melodijo do inkluzije; (foto: Jure Ogrin)

Za konec so s skupnimi močmi zapeli Belo snežinko in pozdravili prihajajoče praznike.

Petra Petravič; Foto: Jure Ogrin/FB MUSInC – Z melodijo do inkluzije

Tagi