Modna slama: Kakšen slamnik si boste pa vi nadeli za jutrišnji »Pozdrav iz Domžal«?

Sezona naglavnih pokrival je pred vrati in priznam, da me daje rahla panika, kako bom vse pravočasno zašila, nato pa na dogodku še svetovala in prodajala ter sodelovala na modni reviji. Morda zato manjša tišina modne kolumne, ker sem se v tem mesecu dobesedno zakopala v kopico slame. Tokratna tema bo krajši priročnik, kako izbrati slamnik in povabilo na osrednjo slamnikarsko dogajanje.

Pri svetovanju strankam skozi leta sem opazila, da se mnogi spopadajo s fiksno idejo, da jim naglavna pokrivala pač ne pristajajo ali pa da je pod slamnikom »blazno vroče«. Obe trditvi sta za lase privlečeni, saj mi prvi sogovorniki ne znajo odgovoriti, koliko modelov so poskusili in drugi iz kakšnih materialov so bila pokrivala, ki so jih imeli na glavi. Taki »slamnikoskeptiki« pridejo v našo muzejsko trgovino po predlogu prijateljice,  kardiologa, dermatologa ali pa so nekje prebrali, da je sonce strašno nevarno. In potem se začne razodetje, saj je kar naenkrat na voljo 50 ali več različnih primerkov in niti dva si nista enaka. Kaj torej izbrati? Kako izgledamo? Presenečenje sledi, ko pogovor napelje na obseg glave – številko, saj je nepredstavljivo, da imamo lahko ljudje tako velik centimetrski razpon v širini glave. Odrasli ljudje imamo obsege glav od 52 cm pa tudi 65 cm premera sem že ustvarila in požela solze sreče, saj gospod ob silni želji in trudu, do najinega snidenja, še ni našel klobuka, ki bi mu bil prav!

Torej je kar nekaj centimetrov v igri in če vpeljem v ta izbor še spremenljivko v smislu višine čela, beri oglavnega dela slamnika, imamo kar naenkrat cel kup dejavnikov, ki vplivajo na počutje in funkcionalnost poletnega naglavnega pokrivala. Pravim, da je izbira slamnika marsikdaj zahtevnejša od nakupa čevljev, saj vsi vemo za številko svoje noge, za obseg glave pa le redki. Kako pa vemo, kaj je pravi obseg? Slamnik iz prave slame moramo poskusiti, mora se nam dobro »usesti« na sredini čela, kak centimeter nad ušesi in ko hitro obrnemo glavo levo in desno pa seveda ne sme »zaplesati«, saj se pravi čvrsto drži glave! Moramo ga čutiti ob prvi pokušini in tak junak se nam bo po kakem tednu nošenja popolnoma prilagodil po naši glavi. Poletna naglavna pokrivala iz drugih materij sem namenoma pustila ob strani, tam je dovolj, da se zadovoljimo s števili S(mall), M(edium) in L(arge), kar ni vredno posebne pozornosti, vsekakor pride pa prav na žgočem soncu, a ni optimalna izbira. Če smo ljudje, ki gremo »all in«, bomo brali naprej …

Kako izmerimo obseg glave?

Merimo s šiviljskim trakom ali vrvico (in jo kasneje izmerimo na ravnilu) po sredini čela eden do dva centimetra nad ušesi – večkrat bomo izmerili, boljšo povprečno vrednost bomo dobili.

Kaj pa oblika? Najbolj pogosto poletno vprašanje, na katerega odgovarjam, je: »Kaj je letos moderno?« in morda marsikdaj razočaram z odgovorom, ko začnem moralizirati o počutju med nošenjem in funkcionalnostjo! Znanka, ki obvlada marketing, mi jih je že napela in odpredavala, kako lahko vsako leto prodajam »modne« kose, namesto da dobesedno prodajam idejo o enem kosu za 15 let, ki je optimalen. A mislim, da ravno zaradi tega ljudje radi pridejo po nasvet in nakup, ker nam v Slamnikarskem muzeju ni bistvena kvantiteta, ampak kvaliteta! Ne glede na modo, izberimo pokrivalo, ki nam bo zadovoljilo potrebe po senci, edino pravilo, ki ga rada podam, je premosorazmenost s telesno višino. Višji smo, večji krajec si lahko omislimo … Potem pa so še razni triki, kot na primer pri večjem obsegu glave – takrat posezimo po elipsasto oblikovanem oglavnem delu slamnika, pri okroglih licih pa posvojimo  »japonsko formo« krajca, ki je oblikovan rahlo proti tlom, ta nam bo mehko zaokrožil zgornji del telesa in delovali bomo kot kaka morska ali poljska vila – odvisno od priložnosti nošenja dotičnega »japonca«.

Najbolj pomemben pa je občutek, ko imamo pravi slamnik na glavi, in po mnogih letih prav vem, kdaj med poskušanjem dosežemo »aha moment«. Takrat čutimo, da bomo s tem slamnikom lahko paradirali sredi Dalmacije in ga pakirali za v Prekmurje … Ponosno ga bomo nosili na prvo soboto v juniju in to v srčiki slamnikarske zgodbe – na Slamnikarskem sejmu, ki se letos imenuje Pozdrav iz Domžal.

Evo, pa smo tu, ko vas vse prav toplo vabim na letošnji Slamnikarski sejem v soboto, 1. junija 2024. Od 9. pa vse do 15. ure nas najdete v Slamnikarskem parku sredi Domžal. Obljubim, da boste vse prebrane nasvete lahko testirali na stojnicah ponudnikov, na različnih delavnicah in uživali v dobri glasbi, jedači in pijači … Moje izdelke najdete na stojnici Slamnikarskega muzeja.

»Pozdrav iz Domžal« je šel že desetletja nazaj v širni svet kot slogan marsikatere razglednice, danes pa vabi v svojo sredino – res sem ponosna, da bo to dogodek, ki smo ga zakuhali mi iz modre hiše ob »štreki«, mi iz Slamnikarskega muzeja, ki praznujemo deseti slamnikarski sejem, prav tako pa obeležujemo praznik Godbe Domžale, ki nam že 140 let nepretrgoma igra!

P. S. Tudi za modno pašo mnogih izgledov bomo poskrbeli in to točno ob poldne, ko se prične modna revija. Vas zanima, kaj sem si letos izmislila? Srbijo me prsti, da vam razkrijem scenarij, a bom modro tiho in zgolj namignila, da sem se zgledovala po modi, ki je bila trend v času nastanka naše godbe leta 1884, šla malo v vintage vode in za konec še malo v slamnate inštalacije, saj mi kolegica Julia Kaja Hrovat daje pogum, da se izražam glasno in oblikovno …

Tega res ne smete zamuditi! Ob tej priložnosti bi rada rekla hvala vsem, ki me berete, komentirate in pocukate za rokav. Bojim in hkrati veselim se replik na revijo, ki jo organiziram, za sam dogodek pa vem, da bo mega!

Objem, Ana Cajhen

 

Tagi