Znani rezultati letošnje mature: poklicna in splošna matura v številkah

V spomladanskem roku 2025 so dijaki ponovno dokazali svojo vztrajnost in znanje. Objavljeni so rezultati 31. splošne in 24. poklicne mature, ki sta potekali pod nadzorom državnih in šolskih maturitetnih komisij ter Državnega izpitnega centra.
Letos je maturo opravljalo skupaj 15.141 kandidatov – od tega 6.514 dijakov na splošni maturi, ki so jo izvajali na 80 srednjih šolah, in 8.627 dijakov na poklicni maturi na 142 šolah po Sloveniji.
Povprečna uspešnost pri splošni maturi je znašala 91,8 odstotka, kar je skoraj enako lanskoletnemu rezultatu (92 odstotkov) in ustreza povprečju zadnjih petih let. Pri poklicni maturi je bil povprečni rezultat nekoliko nižji – 88,9 odstotka, kar pomeni približno odstotek in pol pod petletnim povprečjem.
Število kandidatov na splošni maturi je letos naraslo – zanjo se je odločilo kar 220 več dijakov kot leto poprej. Splošna matura se je izvajala pri 34 predmetih.
Posebno priznanje si zaslužijo maturantke in maturanti, ki so dosegli izjemne rezultate in prejeli maturitetno spričevalo s pohvalo. Na splošni maturi je tak uspeh doseglo 315 kandidatov, ki so zbrali med 30 in 34 točk. Pri poklicni maturi je bilo takšnih odličnjakov 177. Najvišji možni rezultat – vse točke – je uspelo doseči 23 kandidatom splošne mature in 37 kandidatom poklicne mature. Število zlatih maturantov in maturantov z vsemi točkami na poklicni maturi se je letos nekoliko zmanjšalo in se približalo številu na splošni maturi.
Ob tem velja opozoriti, da sta poklicna in splošna matura vsebinsko in po standardih znanja različni ter med seboj neprimerljivi. V zadnjih letih pa se je poklicna matura postopoma razvijala v smeri večje zunanje primerljivosti rezultatov – tako kandidati pri posameznih predmetih rešujejo enake naloge, kar prispeva k enotni oceni znanja na nacionalni ravni.
Več kot zgolj zaključek šolanja
Minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj, je ob razglasitvi rezultatov poudaril pomen mature za kakovost izobraževanja in prihodnost mladih:
»Primerljivost rezultatov na ravni države je izjemno pomembna za razvoj maturitetnega sistema in za zagotavljanje kakovosti srednješolskega izobraževanja. Matura pa ni le formalni zaključek srednje šole – je življenjska prelomnica, ki prinaša samostojnost, odgovornost in prehod v visokošolsko izobraževanje ali na trg dela.«
Na koncu je čestital vsem dijakom, ki so letos uspešno opravili maturo, ter jim zaželel veliko uspehov na nadaljnji poti.
Podrobne podatke in dokumentacijo o letošnjem spomladanskem roku mature najdete na spletni strani Gov.si.
Vir: Gov.si