Na letovanjih in taborih Karitas v letu 2003 vključenih 1150 udeležencev; otrok, družin in starejših
V luči povečanih socialnih stisk in potrebe po podpori najbolj ranljivim skupinam, Karitas v 2023 izvaja obsežne programe letovanj in taborov. Programi nudijo socialno ogroženim otrokom, mladostnikom, družinam in starejšim priložnosti, da se družijo, okrepijo svoje zdravje, gibajo, pridobijo nove socialne veščine in si naberejo moči za izzive med letom.
V 2023 Karitas organizira 15 različnih programov letovanj in taborov, ki bodo vključili več kot 1150 udeležencev iz vse Slovenije, od tega 850 otrok. Dejavnosti se večinoma izvajajo v Portorožu, v Soči in na Rakitni ter na drugih lokacijah po Sloveniji. V programe je vključenih več kot 260 animatorjev prostovoljcev, ki se za svoje prostovoljno delo pripravljajo na več izobraževanjih v spomladanskem času.
Programi letovanj in taborov Karitas pokrivajo širok spekter potreb in skupin ter potekajo od začetka maja do konca oktobra. Večji del je izveden v poletnem času in je namenjen otrokom. Največja projekta letovanj so Počitnice Biserov in Mavrične počitnice, ki poleti potekajo v Portorožu in vključijo več kot 350 socialno ogroženih otrok. Preko poletja v Portorožu poteka tudi Letovanje socialno ogroženih družin. Iz vse Slovenije se letovanj udeleži 210 socialno ogroženih staršev in otrok. Letovanje starejših se bo letos spomladi in jeseni udeležilo več kot 150 starejših.
Drug pomemben del letovanj poteka v domu Karitas v Soči, kjer potekajo počitnice otrok iz programa Popoldan na cesti in so namenjene otrokom z učnimi in vzgojnimi težavami ter iz programa Posvojitev na razdaljo za otroke iz socialno šibkih družin. Otroci čas preživljajo v naravi ob reki Soči. Poseben poudarek je namenjen otrokom s posebnimi potrebami. V Soči tradicionalno letujejo tudi osebe z motnjami v duševnem ali telesnem razvoju. Vsako leto skupaj preživijo zanimiv teden poln ustvarjanja, pogovorov in sprehodov. “Pomembno je, da osebam z motnjami v duševnem zdravju omogočimo letovanje in preživljanje prostega časa v družbi vrstnikov in prijateljev,” dodajo na Karitas.
Manjša letovanja za specifične skupine otrok in družin potekajo tudi v koči Mlade Karitas na Rakitni. Manjši tabori potekajo tudi na različnih lokacijah po Sloveniji v organizaciji škofijskih Karitas. Letos je v Sloveniji letovalo tudi 86 otrok iz Ukrajine.
Raznolike zgodbe otrok in mladostnikov
Otroci, ki se udeležujejo programov Karitas, prihajajo iz različnih okolij in se soočajo s številnimi izzivi. Nekateri se soočajo s tragičnimi izgubami, kot je smrt najbližjega, drugi se spopadajo z nasiljem ali alkoholizmom v družini, s posledicami ločitve staršev, bolezni ali psihičnih težav svojih staršev. Karitas veliko teh otrok spremlja tekom celega leta, saj so vključeni v programe, ki se izvajajo v okviru škofijskih in župnijskih Karitas. To jim omogoča, da jim nudijo dolgoročno podporo in pomoč, ki je prilagojena njihovim specifičnim potrebam.
Prav tako je pomembno poudariti, da so med udeleženci tudi otroci iz družin, kjer se soočajo z materialno revščino. Takšna raznolikost skupine je izjemno dragocena. Omogoča namreč, da se otroci med seboj spoznavajo, se učijo drug od drugega in razvijajo empatijo ter razumevanje za različne življenjske situacije. Otroci imajo priložnost razumeti izzive, s katerimi se soočajo njihovi vrstniki in tako pridobijo večje razumevanje in sočutje do drugih. Skupaj lahko delijo svoje izkušnje, se učijo in rastejo.
Zavedajoč se, da so otroci pogosto najbolj ranljivi in potrebujejo največ podpore, Karitas oblikuje svoja letovanja in programe tako, da tem otrokom nudijo varno in podporno okolje, kjer se lahko sprostijo, se naučijo novih stvari in kjer se lahko počutijo vključene in cenjene.
Poseben poudarek na družinah in starejših
Družine, ki se soočajo s socialnimi izzivi, imajo možnost preživeti kakovosten čas skupaj v Sončni hiši v Portorožu ali v Soči, kjer je poudarek na druženju, ustvarjalnih delavnicah in skupno preživetem prostem času družine. V Karitas ne pozabljajo na starejše, prav njim so namenjena posebna letovanja, ki jih izvajajo v spomladanskem in jesenskem času, ter omogočajo aktivno preživljanje prostega časa, druženje in sprostitev. Več kot 150 socialno ogroženih starejših bo imelo letos možnost uživanja v teh programih.
»V Karitas stojimo ob strani tistim, ki so najbolj ranljivi. Naše poslanstvo je usmerjeno v zagotavljanje pomoči in podpore za tiste, ki se soočajo s socialnimi izzivi. V letošnjem letu bomo izvedli raznolike programe letovanj, ki so namenjeni preko 1150 socialno ogroženih otrokom, mladostnikom, družinam ter starejšim. Hvaležni smo največjima financerjema Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij ter Ustanovi Radia 1- Fundacija preprosto blizu, ki omogočata izvedbo letovanj in taborov.« je povedal Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas.
Prostovoljci so srce počitniških programov Karitas
Več kot 260 animatorjev prostovoljcev igra ključno vlogo v delovanju počitniških programov Karitas. Brez njihove nesebične pomoči in zavezanosti bi težko zagotovili tako obsežne in kakovostne programe.
»Energični in motivirani, prinašajo sveže ideje in perspektive ter zagotavljajo, da se vsi udeleženci počutijo vključene in spoštovane. Ti mladi prostovoljci ne le pomagajo pri izvedbi letovanj, temveč se aktivno vključujejo v življenja otrok in mladostnikov, ki jim nudijo podporo, mentorstvo in prijateljstvo. Prostovoljsko delo pri Karitas ni samo priložnost za pomoč drugim, ampak tudi priložnost za osebno rast in razvoj ter pridobivanje pomembnih življenjskih izkušenj,« poudarja Luka Oven, ki na nacionalni ravni koordinira delo youngCaritas, posebnega področja v okviru Karitas, ki se posveča motiviranju mladih za prostovoljstvo.
Počitnice so priložnost, da so otroci, starši in starejši lahko v stisku s sovrstniki, animatorji prostovoljci in strokovnimi delavci in se za nekdaj dni odmaknejo od svojih stisk od doma.
Petra Petravič; Foto: Karitas