Mladinski literarni festival odkriva čare pustolovskih in zgodovinskih knjig
Začel se je dvanajsti mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom
Dvanajsti mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom, vabi mlade k prostočasnemu branju, predvsem branju mladinskih pustolovskih in zgodovinskih knjig. Vse tja do junija, se bo v sklopu festivala in festivalskih aktivnosti zvrstilo več kot 70 dogodkov, ki bodo potekali v različnih krajih po Sloveniji. K sodelovanju v tradicionalnem ustvarjalnem natečaju, ki so ga letos poimenovali Do konca in naprej, pa organizatorji vabijo mlade ustvarjalce in ustvarjalke 2. in 3. triletja osnovnih šol ter dijakinje in dijake srednjih šol, da oddajo svoje izdelke na znano temo.
Organizatorji Miš založba in osem splošnih knjižnic soorganizatork (Knjižnica Domžale, Knjižnica Cirila Kosmača Tolmin, Goriška knjižnica Franceta Bevka, Mestna knjižnica in čitalnica Idrija, Kosovelova knjižnica Sežana, Mariborska knjižica, Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota in Knjižnica Mirana Jarca Novo Mesto) se bo letos posvetilo pustolovskim in zgodovinskim knjigam za mlade. V festivalskih aktivnostih bodo razmišljali, v čem je čar pustolovskih in zgodovinskih knjig, ter kako jih vključiti v šolske vsebine. Mladostniki se bodo s tovrstnimi knjigami srečevali zunaj kurikula: jih prebirali, poustvarjali in ilustrirali.
Odprtje festivala je potekalo hibridno
Uradno odprtje festivala je potekalo v hibridni obliki in sicer s strokovnim srečanjem v živo, ter z možnostjo spremljanja dogajanja preko spletne platforme Youtube, kjer je posnetek srečanja že dostopen za ogled.
Osebno druženje je potekalo v Knjižnici Domžale, kjer so se na strokovnem srečanju strokovnjakinje in strokovnjaki, med njimi so dr. Dragica Haramija, dr. Miha Kovač, Anita Dernovšek in Gašper Kvartič, posvetili temi tako s teoretičnega kot tudi praktičnega vidika in predstavili uspešne strokovne prakse motiviranja mladih bralcev in bralk s pomočjo knjig o pustolovščinah, zgodovinskih ljudstvih, bitkah in dogodivščinah. Knjižničarke, knjižničarji, učiteljice in učitelje ter ostali mentorji branja ter zainteresirana javnost iz bolj oddaljenih kotičkov Slovenije, pa so lahko dogajanje spremljali z neposrednim prenosom preko YouTube Live.
Tradicionalni ustvarjalni natečaj, ki so ga letos poimenovali Do konca in naprej združuje literarno, likovno in video ustvarjanje. Mladi ustvarjalci in ustvarjalke so lepo vabljeni, da pišejo/rišejo o svojih pustolovščinah, razmišljajo in ustvarjajo o različnih zgodovinskih obdobjih, njihovih prednostih/slabostih, ilustrirajo svoje najljubše odlomke iz knjig, rišejo pustolovske stripe, posnamejo video napovednike za najljubšo knjigo in še in še.
Komisija, ki jo sestavljajo Tilka Jamnik (promotorka branja v imenu Miš založbe), Stanka Zanoškar (Knjižnica Domžale) in Ivan Mitrevski (ilustrator) bo izbrala najboljše prispevke, nagrajence natečaja pa bodo razglasili na uradnem zaključku festivala konec maja, na prireditvi na prostem v Domžalah. Ustvarjalni natečaj je razpisan od 10. marca pa vse tja do 5. maja 2022.
Izšla je slikanica Ne pozabi na naslov!
V sklopu festivala je izšla tudi slikanica Ne pozabi na naslov! avtorice Gaje Kos in ilustratorja Jake Vukotiča.
V tej zabavni slikanici bralci spoznajo, kdo vse sodeluje pri nastajanju slikanic in kaj se zgodi, če nekdo ne opravi svojega dela. Namenjena je predšolskim otrokom in učencem prve triade. V sklopu festivala jo bodo podarili domžalskih vrtčevskih skupinam, ki sodelujejo v projektu Pravljični palček.
Trenutno v Knjižnici Domžale poteka razstava ilustracij Andreja Brumna Čopa iz knjige Živa sporočila Toneta Pavčka, ki je v lanskem letu izšla pri Miš založbi. Na ogled bo do konca meseca marca.
Podrobnejše informacije o dogajanju bodo dostopne tako na spletnem portalu domžalec.si kakor tudi na spletni strani www.bralnice.si.
Petra Petravič; Foto: Založba Miš
Na okrogli mizi so sodelovali pisatelja Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj, urednica dr. Tina Bilban, vodil jo je Ambrož Kvartič.