Mladi v Domžalah proti alkoholu in drogam na cesti

Center za mlade Domžale in Občina Domžale sta se pridružila pobudi Heroji furajo v pižamah z namenom zmanjšanja voženj pod vplivom alkohola in s tem postala že 27. lokalno okolje, ki se zavzema za bolj zdrave navade med mladimi in preostalimi prebivalci, predvsem glede odgovorne rabe alkohola in vožnje brez vpliva psihoaktivnih snovi (PAS).

Na srečanju Heroji furajo v pižamah, ki je potekalo v Domžalah v četrtek, 7. novembra 2024, so se dijaki Srednje šole Domžale srečali s strokovnjaki in lokalnimi odločevalci ter skupaj iskali rešitve za zmanjšanje uživanja alkohola in PAS med mladimi ter na cestah. Podatki kažejo, da Domžale z 9,33 % prometnih nesreč, povzročenih pod vplivom alkohola, nekoliko presegajo slovensko povprečje (8,9 %). Sosednje občine, kot so Moravče (13,64 %), Mengeš (10,81 %) in Trzin (9,62 %), beležijo še višji delež tovrstnih nesreč.

K pravilni odločitvi za srečanje v tej občini so prispevali tudi izsledki fokusne skupine, ki so jo naredili z mladimi v Centru za mlade Domžale. Ugotovili so namreč, da se je “že 57,6 odstotkov mladih vozilo z voznikom, za katerega so vedeli, da je pred vožnjo pil alkohol. Skoraj 30 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bi se brez zadržkov peljalo z nekom, ki je spil eno pivo ali en kozarec vina. Zanimiv je tudi izsledek, da bi se 20 odstotkov mladih brez zadržkov peljalo z nekom, ki ne upošteva hitrosti, približno enak odstotek mladih pa tudi spodbuja voznika k hitrejši vožnji,”je povedala Tjaša Hlevec iz Centra za mlade Domžale.

Agencija za varnost prometa že leta beleži rahlo izboljšanje v deležu alkoholiziranih povzročiteljev hudih prometnih nesreč, saj se je ta v letu 2024 zmanjšal na 14,5 % (s 15,9 % v letu 2023). Kljub temu delež prometnih nesreč pod vplivom alkohola ostaja visok: približno vsaka deseta nesreča je posledica alkoholiziranosti. “Že prvi kozarec alkohola že vpliva na presojo in reakcijski čas voznika,” je poudarila direktorica agencije mag. Simona Felser.

Na dogodku so mladi pripravili vrsto predlogov, ki bi izboljšali prometno varnost:

  • Zvišanje starostne meje za nakup alkohola na 21 let.
  • Izboljšanje izobraževanja o alkoholu in drogah v šolah, mladinskih centrih in tudi s pomočjo staršev.
  • Omejitev dostopa do alkohola tudi za odrasle v družbi mladih.
  • Spodbujanje alternativnih oblik prevoza v primerih uživanja alkohola, vključno z javnim prevozom v nočnih urah.
  • Organizacija preventivnih akcij in povečana prisotnost policije na dogodkih.
  • Ozaveščanje o pomembnosti reči “NE” vožnji pod vplivom, kljub vrstniškemu pritisku.

Županja Občine Domžale mag. Renata Kosec je z velikim zanimanjem prisluhnila predlogom dijakov. Med drugim so izpostavili pomen dobrih povezav z javim prevozom, kar se je med Domžalami in Ljubljano z oktobrom izboljšalo z uvedbo dveh novih linij Ljubljanskega potniškega prometa. ”Pozdravljam iniciativo zavoda, današnji dogodek in zaključke dijakov. Z veseljem podpiramo dogodke za ozaveščanje lokalne skupnosti o tem, kako usodne so lahko posledice alkohola in drugih drog ter kako se jim izogniti. V primeru nesreče poti nazaj praviloma ni, poškodujemo lahko sebe ali koga drugega in to zaznamuje naše nadaljnje življenje. Zato so preventiva, sodelovanje in povezovanje ključni pri zagotavljanju varne vožnje, omejitve dostopa in rabe psihoaktivnih substanc. Morda bomo sčasoma priča ne le manj vožnjam pod vplivom alkohola, temveč tudi zavedanju mladih, da za zabavo in polno življenje ne potrebujejo alkohola in drugih drog,” je povedala in poudarila, kako pomembno je ob sebi imeti osebe, ki lahko v kritičnih situacijah priskočijo na pomoč: prijatelje, domače in druge heroje, ki furajo v pižamah.

Predloge je komentiral tudi dr. Peter Debeljak, sekretar na Ministrstvu za zdravje, in poudaril: ”Mladi sami vplivate na svoja dejanja. Želim si, da bi z današnjega posveta odnesli domov tri sporočila. Prvič: alkohol je droga, ne mleko. Drugič: učite se od drugih in iz njihovih izkušenj. Tretjič: zavedajte se, da ste nosilci nove kulture in imate velik vpliv na prihodnje rodove.”

Velik pomen današnjemu herojskemu posvetu v Domžalah pa je pripisala tudi Tinkara Koleša, direktorica Centra za mlade Domžale: ”Ena izmed naših dejavnosti so tudi preventivne aktivnosti za mlade. Vsakič ob koncu leta smo med mlade delili domiselne promocijske akcije Zavoda VOZIM, s katerimi so poudarjali dejstvo, da vožnja in alkohol ne sodita skupaj. Letos smo naredili še korak naprej in skupaj v Domžalah organizirali posvet, na katerem so mladi aktivno sodelovali in izrazili svoje mnenje o prometni varnosti, vožnji pod vplivom alkohola in psihoaktivnih snoveh ter rabi alkohola med mladimi v lokalnem okolju. Res pohvalno, kakšne predloge so pripravili.”

Mnenjem so se pridružili tudi predstavniki Policijske postaje Domžale z načelnikom Igorjem Kovačem, ki so povedali: ”Policija podpira vse vrste preventivnih projektov, ki zagotavljajo skupno varnost in nas veseli, da se dogodek Heroji furajo v pižamah letos odvija v občini Domžale. Zavedamo se vloge policije pri zagotavljanju prometne varnosti, saj smo neposredni izvajalec nadzora in urejanja prometa in tudi vsakodnevno neposredno soočeni s posledicami neupoštevanja prometnih predpisov, ki pa so vse prevečkrat zelo hude. Poleg samega nadzora policija izvaja številne preventivne projekte, ki spremljajo otroke v odraščanju vse od vrtca pa do zaključka šolanja, saj smo mnenja, da prav ozaveščanje najmlajših lahko na dolgi rok prinese večjo prometno kulturo v prihodnjih letih.”

Iniciativa Heroji furajo v pižamah je namenjena zmanjšanju števila voženj pod vplivom alkohola in zmanjšanju škodljivega pitja med mladimi. Zavod VOZIM s celostnim pristopom gradi kulturo varne vožnje in lokalne skupnosti opremlja z ukrepi za večjo prometno varnost.

Vir besedila: Občina Domžale

Pripravila: Karin Božič Zupančič; Foto: Eva Žurbi

Tagi