Domžale tudi občina mladih

Pomembna skupina domžalskih občank in občanov so mladi med 15 in 29 letom. Predstavljajo 15 odstotkov prebivalcev občine. V lokalno skupnost vnašajo spremembe, nove ideje, a tudi nove potrebe, ki zahtevajo primeren odziv. “Srečanja z mladimi me vedno navdušujejo in z zanimanjem prisluhnem njihovemu pogledu na svet. Radi povedo, s čim se soočajo in kakšnih sprememb si želijo, za kar smo jim na Občini Domžale hvaležni. Za večjo vključenost mladih smo leta 2023 kot prva občina imenovali mlado županjo in mladega župana. Klara Jeretina in Aljaž Praznik sta most do mladih in njihova glasnika pri odločevalcih. Verjamem, da skupaj zmoremo več. Če le lahko pogledamo na svet skozi oči soljudi, tudi mladih,”  o mladih razmišlja županja mag. Renata Kosec.

Mladi so bodoči nosilci nadaljnjega razvoja, zato si na Občini Domžale preko različnih programov, aktivnosti in podpornih skupin, pa tudi s ponudbo prostorov, prizadevamo za primerno in spodbudno okolje, v katerem bi mladi razvili kompetence in uresničili svoje potenciale. Pomembno vodilo pri tem je občinska strategija za mlade, ki se pripravlja v sodelovanju s Komisijo za mladinska vprašanja za obdobje 2024–2029, eden pomembnejših partnerjev v prizadevanjih pa je Center za mlade Domžale.

Mlade podpiramo tudi z občinskimi štipendijam za nadarjene, za deficitarne poklice, po novem pa tudi za umetnike in športnike. K boljšemu življenju mladih na Domžalskem med drugim prispeva raznovrstna ponudba prostočasnih aktivnosti s področja kulture, športa, ročnih spretnosti in drugih veščin, kakor tudi vključevanje v mladinske organizacije in društva. Pripravljamo tudi uvedbo prostočasne kartice za mlade, ki bo še izboljšala kakovostno preživljanje prostega časa. V Domžalah vsako leto organiziramo tudi Dan za mlade, ki mladim ponuja sprostitev v družbi prijateljev in sovrstnikov ter jim omogoča širjenje socialne mreže.

Zaradi hitrega tempa življenja, prenasičenosti z informacijami in drugih izzivov v zasebnem in družabnem življenju, pa tudi zaradi težavnih odnosov, se mladi lahko znajdejo v stiski, zato posebno pozornost namenjamo tudi varovanju zdravja mladih posameznikov in družin. Preko različnih ustanov in programov je mladim v Domžalah na voljo pomoč pri skrbi za njihovo fizično in duševno zdravje, kakor tudi pri boju z morebitno zasvojenostjo, pri krepitvi samopodobe in čustvenega razvoja, pri vzpostavljanju boljših odnosov z vrstniki in v družini in pri premagovanju drugih stisk pri odraščanju, tudi prek Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki deluje v okviru domžalskega Zdravstvenega doma. Pomemben vir informacij za mlade v takšnih primerih je spletni portal Domžale za mlade (domzalezamlade.si), ki poleg informacij s področja zaposlovanja, stanovanjske problematike, mednarodnega udejstvovanja in izobraževanja ponuja tudi informacije glede zdravja, svetovanja in pomoči pri »učenju za življenje«.

Avtor: Občina Domžale; Foto: Jure Gubanc

 

Tagi