Mladi, soustvarjajte Domžale za mlade!
Si mladi velikokrat rečete, da se za mlade v Domžalah nič ne dogaja? Zdaj imate priložnost, da naredite nekaj zase in za svoje prijatelje. V sredo, 6. aprila, pridite na otvoritev Placa za mlade in hkrati na glas povejte, kaj bi bilo lahko bilo v Domžalah boljše za mlade in kaj pogrešate. Že danes pa lahko rešite spletno anketo! BREZ VAS NI SPREMEMB!
Domžale so na dobri poti, da bodo postale mladim prijazna občina. V sprejemanju je Strategija za mlade, ki nosi naslov »DOMžale za mlade«. Njen glavni cilj je, kot že samo ime pove, da bi mladi Domžale vzeli za svoj dom. To pomeni, da bi se v občini srečevali s prijatelji, se zabavali, izobraževali, živeli, si poiskali službo in ne nazadnje si tu ustvarili svoje družine. Prvi korak na poti do tega, da mladi ostanejo v Domžalah, je že narejen. S pomočjo občine, ki je prispevala prostor, in mladih, ki so poprijeli za orodje, je Center za mlade Domžale ustvaril »Plac za mlade«. V njem se bodo vsi mladi Domžalčani lahko brezskrbno družili in preživljali proste urice ob klepetu s prijatelji, igranju družabnih iger, branju in drugih njim zanimivih aktivnostih.
Kaj je strategija za mlade?
Čeprav se Strategija za mlade sliši zelo suhoparno in birokratsko, je to za mlade zelo pomemben dokument, saj bo celotno uredila položaj mladih v občini. Strategijo pripravlja Komisija za mladinska vprašanja, ki jo je v drugi polovici leta 2015, z namenom, da na področju mladih naredi korak naprej, ustanovil župan Toni Dragar. V komisiji sodelujejo predstavniki mladinskih in drugih organizacij: Urška Kabaj Pleterski, članica Občinskega sveta, Neža Repanšek in Timotej Čižek iz Mladinskega sveta Domžale, Katarina Jamnik in Klavdija Štajdohar iz Centra za mlade ter Lan Timotej Turek in Rok Jemec kot predstavnika zainteresirane javnosti. Komisijo vodi mag. Renata Kosec, podžupanja Občine Domžale. K aktivnostim se je vključila tudi Tinkara Koleša, direktorica Centra za mlade, ki je s svojim strokovnim znanjem v veliko pomoč.
Strategija bo sprejeta za obdobje petih let, to je od leta 2016 do 2021. V njej bodo, na podlagi analiz, določeni področni cilji in ukrepi, ki jim bo občina morala slediti, če želi izboljšati položaj mladih. Strategijo bo obravnaval tudi Občinski svet Občine Domžale in po njeni potrditvi bo občina pričela z realizacijo zastavljenih ciljev. Pripravila bo ustrezne občinske akte, javne razpise in druge ukrepe, ki bodo zasledovali cilje strategije. »Strategija za mlade bo na eni strani upoštevala obstoječe delovanje lokalne skupnosti na področju mladih ter na drugi strani ustrezala njihovim realnim potrebam. Naš cilj je, da bo Strategija postala živ dokument, ki bo mladim olajšal prehod iz obdobja mladosti v obdobje odraslosti,« poudarja podžupanja Občine Domžale Renata Kosec.
Spregovori! Bodi del spremembe!
Ker so si mladi zelo različni, bo tudi strategija skušala zajeti vsa področja, ki zadevajo mlade ne glede na njihovo starost in interese. V analizo in pripravo ukrepov bo tako zajeto vse od zabave in prostega časa, izobraževanja, mobilnosti, informiranja, participacije, mednarodnega sodelovanja do zaposlovanja in stanovanjske problematike. Kot je razvidno iz vsebine, bodo predlogi mladih Domžalčanov predstavljali velik del strategije, zato je pomembno, da izrazijo svoje mnenje. »Najbolj pomembno je, da pri nastajanju dokumenta sodelujejo mladi, da je njihov glas slišan in da so njihove želje upoštevane, le tako bodo strategijo lahko vzeli za svojo in bo zaživela,« poudarja podžupanja Renata Kosec.
Po njenih besedah bo komisija, da bo lahko oblikovala celovitejši pregled nad stanjem med mladimi v občini Domžale, izvedla številne aktivnosti – anketo, okrogle mize in delavnice – katerih cilj bo pridobiti predloge, stališča, razmišljanja in mnenja mladih. »Mlade bomo spodbudili, da nam povedo, česa si želijo, kakšna so njihova videnja in pričakovanja od lokalne skupnosti, v kateri živijo. Želimo si vzpostaviti vez, ki bo omogočala trajno komunikacijo med mladimi in odločevalci na lokalni ravni, kot tudi aktivno družbeno participacijo mladih v lokalnem okolju. Želimo si torej, da vzpostavimo dialog med obema skupinama, izboljšamo učinkovitosti mladinskih pobud, njihovo sodelovanje ter prenos idej in vključenost mladih v procese odločanja,« pomen sodelovanja mladih v pripravi strategije pojasnjuje Koščeva.
Mladim sta zdaj dani beseda in priložnost, da prispevajo temu, da bodo Domžale postale mladim prijazna občina. In to ne glede na želje – je to več športnih aktivnosti, kulturnih priložnosti, spodbud za zaposlovanje in ustvarjanje samostojnega življenja, morda besed pri soodločanju pri občinskih zadevah.
Mladi med 15. in 29. letom lahko svoje želje in potrebe izrazijo na več načinov:
- se udeležijo katerega od javnih dogodkov – prvi bo v sredo, 6. aprila, ob 18. uri v Centru za mlade Domžale (CZM) na Ljubljanski 58;
- izpolnijo anketo, ki je dosegljiva prek spleta, v fizični obliki pa tudi v prostorih CZM in Knjižnici Domžale;
- izrazijo svoje mnenje v knjigi želja, ki se nahaja v Centru za mlade Domžale, ter
- razpravljajo na Facebook profilu Domžale za mlade.
Mladi so končno dobili prostor za druženje, ki so ga opremili sami
Ena od želja mladih se je že uresničila. Čeprav v Domžalah in ostalih krajih občine deluje veliko različnih organizacij in društev, ki mladim ponujajo različne možnosti za preživljanje prostega časa, do zdaj niso imeli prostora, v katerem bi lahko brezskrbno preživljali svoj prosti čas – se pogovarjali, igrali družabne igre, ping pong pikado, brali. To praznino bo zdaj zapolnil Plac za mlade.
Kot poudarja direktorica Tinkara Koleša, v CZM niso želeli, da bi bil Plac za mlade produkt najetih zunanjih izvajalcev, zato so izbrali drug način. K sodelovanju pri prenovi so povabili mlade Domžalčane, torej tiste, ki se morajo čutiti povezane s prostorom in ki dejansko ustvarjajo prostor zase in svoje sovrstnike. Sprva sta bila organizirana dva dogodka, na katerih so mladi izrazili, česa si želijo v prostoru za druženje in kako naj bo ta opremljen. »Mislim, da je to začetek ene zgodbe, ki se bo razvijala v skladu s potrebami mladih. Da se bo ta prostor, prek želja mladih in njihovih idej, nadgrajeval in spreminjal. Čez čas bo prerasel samega sebe in takrat bo potrebno narediti korak naprej k večjemu, bolje opremljenemu, bolj modernemu… Mi v CZM-ju smo pripravljeni in čakamo na mlade, da popeljejo to zgodbo naprej,« optimistično zaključuje Koleševa.
Občina Domžale v sodelovanju s Centrom za mlade vabi vse mlade od 15. do 29. leta starosti, da izpolnejo anketo, ki jo najdejo TUKAJ. Vljudno vas naprošamo, da anketo delite med svoje prijatelje, sorodnike, znance…
Prav tako pa upamo, da se vidimo drugo sredo, 6. aprila, na novem Placu za mlade! DOMžale za mlade.