Društvo Lipa – kulturni praznik malo drugače

Ekskurzijo, napovedano za kulturni praznik, smo izvedli 13. februarja. Zjutraj je zapadlo kar nekaj mokrega snega, vendar nas to ni ustavilo, da bi se zapeljali proti najvzhodnejšemu mestu v Sloveniji, Lendavi. Najprej smo se ustavili v Veliki Polani, v domačiji Miška Kranjca, kjer je sedaj obnovljen muzej. Domačija nam je nudila na ogled njegovo bogato zapuščino. Muzej je zasnovan kot zanimiva kombinacija spominske delovne sobe s knjižnico, galerije s pisateljevimi laični oljnimi platni ter sobe, kjer smo izvedeli vse o pisateljevem rojstnem kraju.

Po ogledu muzeja smo nadaljevali pot v Lendavo, se seznanili z značilnostmi dvojezičnega področja in obiskali sinagogo. Kratek kulturni program je zelo poživil Rajko Stupar, igralec in priznani kulturni delavec, ki je odlično interpretiral odlomke iz del Miška Kranjca. Članice Lipe so deklamirale nekaj pesmi Lipinih literatk, zadonela pa je tudi Prešernova pesem Od železne ceste.

V sinagogi smo si ogledali fotografije in pisno gradivo o delu in življenju prekmurskih Židov. Ogledali smo si še Kulturni dom, primer sodobne arhitekturne mojstrovine madžarskega arhitekta Makovca. Simbol in ponos Lendave je tudi grad, ki se mogočno dviga nad mestom in hrani zanimive muzejske zbirke vredne ogleda. Gospod Rajko Stupar nam je spregovoril o zgodovini gradu in o posameznih zbirkah.

Posijalo je sonce, zato smo se hitro odpravili do razglednega stolpa Vinarium sredi Lendavskih goric. 240 stopnic, so nekateri prehodili, drugi so se peljali z dvigalom. Ob jasnem vremenu se vidi v štiri države, ob malo slabšem pa vse okoliške predele Prekmurja.

Na poti domov smo se ustavili še v gostišču v Lenartu, kjer smo uspešno zaključili ekskurzijo v Prekmurje.

Več foto utrinkov z izleta si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Marija Gornik Kugler; Foto: Marjan F. Levstek
Tagi