Domžalski oratorijski dan z izdelavo butaric
V Katoliški Cerkvi se z današnjim dnem, 29. marca 2015 začne obhajati šesta nedelja v postnem času ali Cvetna nedelja. S cvetno nedeljo se začne neposredna priprava na Veliko noč, ki je največji krščanski praznik.
Na cvetno soboto, 28. marca 2015, se je na oratorijskem dnevu ob župnijski cerkvi Marije Vnebovzete v Domžalah zbralo 80 otrok. Aktivnosti so skupaj s kaplanom in župnikom pripravili mladi animatorji ter odrasli domžalski skavti. Na začetku so otroci imeli v cerkvi skupno aktivnost spoznati dogajanje ob cvetni nedelji in veliki noči, zatem pa so se razdelili na parkirišču pred župniščem v lepem, toplem sončnem dnevu, na skupine. Skupine so vodili animatorji, ki so otrokom pripravili in z njimi v nadaljevanju izdelovali pripomočke za veliko noč. Odrasli skavti pa so imeli čez zelenje in povezovanje butaric. Tako so si otroci naredili iz pločevinastih lončkov za barve priročne posode za nošenje velikonočnega ognja, zatem so izdelovali in pekli testene okraske za prihajajoče praznike. Tretja skupina je izdelovala avtobuse za velikonočne pisanice. Ena skupina je pripravljala in barvala jajca, naslednja pa je izdelovala lične košarice iz drete za pisanice.
Otroci so tako spoznavali pomen Cvetne nedelje in Velike noči, največjega krščanskega praznika, ki je temelj naše vere. Po duhovni pripravi in dobri malici so se otroci ponovno razdelili v skupine in bili aktivni na vseh delavnicah. Vsak si je naredil tudi svojo butarico za nedeljski blagoslov. Butarice so s pomočjo odraslih skavtov izdelovali iz različnega zelenja in jih okrasili z raznobarvnimi trakovi. Veseli otroški obrazi so bili največja zahvala vsem, ki so ta dan pripravili in jim polepšali lep uvod v velikonočne praznike. Na koncu se je domžalski župnik mag. Klemen Svetelj vsem zahvalil za odlično izpeljan oratorijski dan, zahvala pa gre tudi Njemu, ki nam je po dvodnevnem zalivanju naše ljube zemljice za oratorijski dan poslal luč.
Cvetna ali oljčna nedelja ali nedelja Gospodovega trpljenja je v velikem tednu prvi dan, ko bogoslužno dogajanje predstavlja Jezusov slovesni vhod v Jeruzalem. Obredi cvetne nedelje, zlasti procesija z zelenjem in branje evangeljskega poročila o Jezusovem trpljenju (pasijon), izvirajo iz bogoslužnih navad jeruzalemske Cerkve, ki so poznane in opisane že v 4. stoletju. Tradicija blagoslavljanja zelenja se je začela pojavljati v 7. stoletju. Po vzorcu jeruzalemskega bogoslužja so urejeni tudi sedanji obredi, ki so bili prenovljeni med t. i. liturgičnim gibanjem v letih 1951–1955, dokončno obliko pa so dobili po drugem vatikanskem cerkvenem zboru, ki se je zgodil med leti 1962–1965. Cvetna nedelja je povezana z velikim petkom, ko se spominjamo Gospodovega trpljenja in smrti na križu, na oba dneva pa se pri bogoslužju prebirajo odlomki o Jezusovem trpljenju in smrti.
Posebnost maše na cvetno nedeljo je začetek obreda z blagoslovom zelenja pred cerkvijo, ki ga v procesiji med petjem slavilnih pesmi odnesejo v cerkev. Zelenje oljčne vejice in različne vrste butar verniki zbiramo in povezujemo po posebnih krajevnih navadah ter blagoslovljenega odnesemo domov. V ospredju bogoslužja cvetne nedelje ni blagoslov zelenja, temveč procesija v čast Kristusu Kralju.
Med mašo poteka slovesno branje ali petje pasijona iz enega od prvih treh evangelijev, ki poročajo o zaroti proti Jezusu, zadnji večerji z učenci, Jezusovem trpljenju v vrtu Getsemani, sodnem procesu, obsodbi na smrt, smrti na križu ter o pokopu v grob. Duhovnik in drugi bogoslužni sodelavci oblečejo rdeča bogoslužna oblačila, ki simbolizirajo trpljenje in pasijon.
Več foto utrinkov iz oratorijskega dneva si lahko ogledate TUKAJ.