90 let plemenitih dejanj gasilcev PGD Pšata-Dragomelj
Na Pšati je bilo v soboto 20. julija 2013 slovesno, saj so obeležili 90-letnico delovanja njihovega prostovoljnega gasilskega društva Pšata-Dragomelj. Najprej se je skozi vas odvila gasilska povorka, kjer so poleg gasilcev sodelovale tudi narodne noše, konjenika, kočijaž, bobnarji, stara gasilska črpalka in seveda številna gasilska vozila, na čelu katerih je bilo staro gasilsko vozilo (lestev) iz Gasilske brigade Ljubljana.
Po gasilski povorki je sledila slovesnost, na kateri je povezovalec prireditve Roman Lazar predstavil 90-letnico delovanja PGD Pšata-Dragomelj. Sledila je podelitev priznanj, ki sta jih podelila predsednik GZ Domžale Stane Kovač in predsednik domačega društva Luka Mivšek. Na koncu pa še prevzem in blagoslov novega gasilskega vozila GVM in motorne brizgalne Fox 3, ki ju je blagoslovil domači župnik Antonio (Toni) Burja. Po blagoslovu vozila in motorne brizgalne, sta botra novega vozila Mirko in Katja Nemec simbolično »zalila« novo vozilo s šampanjcem, šofer vozila pa je od župana prejel ključe in se odpravil na krstno vožnjo. Slovesnosti se je udeležilo tudi vodstvo Gasilske zveze Domžale, župan Občine Domžale Toni Dragar, podžupanja Andreja Pogačnik Jarc in predsednik KS Pšata-Dragomelj Jože Rožman.
Po slovesnosti je sledila še velika vrtna veselica, na kateri je za zabavo in ples poskrbel ansambel Spev. Gasilci pa so poskrbeli da se je dobro pilo in jedlo, seveda pa niso manjkale tradicionalne postrvi, brez katerih ni veselice na Pšati. Imeli so tudi bogat srečelov, nad katerim so bili najbolj navdušeni najmlajši. Za glavne nagrade so imeli tri kolesa. In že malo po 21. uri, je prvo kolo dobilo novega lastnika. Glavna pokrovitelja prireditve sta bila Barotehna d.o.o. in Bauhaus d.o.o.
90 let plemenitih dejanj
Leta 1923 se je skupina pšaških fantov ogrela za idejo gasilstva in ustanovili so gasilsko društvo. Zgled po sosednjih društvih in njihovi dobri organiziranosti je bil povod za ta plemeniti izziv, kajti v tistih časih je bil glede na težke pogoje življenja požar, pogost pojav. Že naslednje leto so svojemu namenu predali ročno brizgalno na konjsko vprego, ki je dolga leta služila svojemu namenu. Najprej so gasilsko orodje hranili pri gostilničarju Ivanu – Slovencu, leta 1929 pa so soglasno sklenili, da zgradijo svoj gasilski dom. Kupili so zemljišče, les so pridobili z nabiralnimi akcijami, težaška dela pa so opravili gasilci in vaščani zastonj. Ker se jim je nabralo tudi nekaj dolga, predpustne prireditve pa jim niso prinesle dovolj denarja, so pričeli z dramsko dejavnostjo, ki ima posebno mesto v zgodovini njihovega društva. Od leta 1929 pa do druge svetovne vojne je njihova dramska skupina uprizorila več predstav. V vojnem času je ostal najbolj v spominu požar v stari Dragomeljski šoli, ki so jo ponoči zažgali partizani, kje so v njej prebivali Nemci. Gasili pa so šele zjutraj, saj ponoči niso smeli zaradi policijske ure.
Po vojni so nadaljevali tudi z kulturno tradicijo. Tako so leta 1949 ustanovili Kulturno društvo Oton Zupančič, v okviru katerega je delovala dramska skuina in knjižnica. Prav tako se je takrat s tedanjimi zakoni gasilsko društvo preimenovalo v Prostovoljna gasilska četa Pšata. V tistem času so si gasilci obnovili dom in postavili sireno.
Leta 1955 so gasilci kupili novo motorno brizgalno in razvili svoj prapor. V letu 1961 so se pšaški gasilci ob ponovni reorganizaciji vključili v Občinsko gasilsko zvezo Domžale. Čez nekaj let pa so se glede na povečano članstvo iz Dragomlja preimenovali v GD Pšata – Dragomelj. Leta 1965 so gasilci nabavili rabljen kombi DKW. Vozilo je ostalo v lepem spominu nekdanjim šolarjem, s katerim so jih gasilci vozili v šolo v Domžale. Gasilci šoferji so delo opravljali brezplačno, zato je ves denar ostal gasilskemu društvu.
Leta 1969 pa so si z izdatno pomočjo krajanov, Občinske gasilske zveze Domžale in gasilskega sklada v občini kupili novo motorno brizgalno Rosenbauer z zmogljivostjo 800 litrov na uro. Tudi v teh časih jim požari niso prizanašali, gasilci pa so se vse pogosteje spoprijemali še z eno nesrečo: poplavami.
50 letnico so gasilci praznovali še posebej slovesno. Praznovanje je bilo združeno z občinsko proslavo ob 400 letnici kmečkih uporov na slovenskem, ki je bila v Dragomlju. Leta 1975 je društvo prevzelo novo vozilo – kombi zastava.
Začetek 80 let so se gasilci spoprijeli z novo nalogo in dolgo pričakovano željo; izgradnjo novega gasilskega doma. Velika zagnanost, požrtvovalnost in vztrajnost gasilcev ter krajanov je bila ob 60 letnici društva poplačana z otvoritvijo novega doma. Gasilski dom tako danes zadovoljuje potrebe tako gasilcev kot njihove krajevne skupnosti.
Ob praznovanju 70-letnice je gasilski dom dobil na obličje svojega zavetnika sv. Florjana, ki je bilo delo njihovega sokrajana, slikarja Marinšek Ivana. Ob tej priložnosti pa so razvili tudi nov prapor.
Leta 1994 pa so gasilci prevzeli novo vozilo – kombi Ducato. Naslednje leto so vozilo opremili še z visokotlačno črpalko, katere namen je gašenje začetnih požarov v zaprtih prostorih.
Društvo je bilo zadnja leta stalno usmerjeno v cilj posodobitev voznega parka. Rabljeno orodno vozilo Mercedes Benz, nabavljeno ob priliki 75- letnice društva je pred leti nadomestilo novo orodno vozilo Iveco GVV-1.
Ves čas delovanja so gasilci vestno opravljali svoje poslanstvo, vključevali so se v vse aktivnosti na nivoju Občinske gasilske zveze. Ob tem so vedno dobro sodelovali z društvi iz soseščine in celotnega sektorja.
Gasilstvo je v njihovem kraju zaznamovalo neko obdobje, zgodovino, spomine, ki ne bodo zamrli. Za vse to so bili potrebni ljudje, ki so z zavestjo vstopili v gasilstvo z namenom pomagati sosedu, sokrajanu. Pobudniki gasilstva na Pšati so bili: Andrej Marinšek, Peter Marolt in Karel Podobnik. Poseben pečat so v društvu pustili: dolgoletni predsednik Franc Letnar, tajnik in kulturnik Franc Urbančič, prvi načelnik Valentin Janežič st., poveljnik Ivan Gostinčar in blagajnik Janko Zajc. V zadnjih 50 letih pa so nosili breme vodenja društva predsedniki: Valentin Janežič, Bernarda Banko in Drago Hafner. Seveda je še veliko imen, ki so vsak po svojih močeh prispevali del zgodovine gasilstva na Pšati in Dragomlju.
Naj zaključimo z besedami povezovalca prireditve Romana Lazarja: »Življenje teče in piše zgodovino. Tudi današnji dan je del te. Zato naj bo današnji dan izziv za novi rod gasilstva na Pšati in v Dragomlju.
Še na mnoga leta, tovariši gasilci!«
Več foto utrinkov iz slovesnosti in veselice pa boste našli TUKAJ.