Zlatorog do zmage nad Heliosom v izdihljajih tekme

V dvoboju, ki je odločal le o končnem pogledu na razpredelnico po prvem delu Lige Telemach je tokrat pripadel Zlatorogu. Če so Domžalčani doma slavili z 72:64, je šlo tokrat veliko bolj na tesno, saj so imeli Domžalčani celo met za podaljšek. A je Rančić zgrešil, tako da je zmaga s 75:73 ostala v Laškem.

V soboto, 9.03.2013, je domžalski Helios v 18., zadnjem krogu prvega dela Lige Telemach, gostoval pri Zlatorogu, ki je imel pred tem krogom enak izkupiček zmag (12) in porazov (5) kot Helios. Ker sta se obe ekipi že uvrstili v Ligo za prvaka, kjer se začne z "nule", tekma ni imela večjega pomena, zmagovalec bo prvi del pač končal na vrhu razpredelnice.

Domžalčani so tekmo dobro odprli in s košem Gregorja Hrovata ter trojko Jureta Močnika povedli z 0:5. Razlika se je skozi vso prvo četrtino gibala tam nekje, enako pa je bilo tudi ob prvem premoru, za kar je s trojko poskrbel Aleksandar Ponjavić. Za 5:0 za Zlatorog na začetku druge četrtine je poskrbel Miha Lapornik, Dejan Čigoja pa je v naslednjem napadu poskrbel za prvo vodstvo domačih. Do polčasa sta se ekipi neprestano izmenjavali v vodstvu, na odmor pa sta odšli poravnani, 33:33.

Drugi polčas se za Helios ni začel najbolje, saj je Zlatorog prišel do delnega rezultata 11:2, za kar je imel največ zaslug Luka Lapornik. Pri 54:44 sta za enako serijo s strani Heliosa poskrbela Miha Fon (dve trojki) in Matic Rebec (trojka in dva prosta meta), tako da so imeli Domžalčani pred zadnjimi desetimi minutami celo točko prednosti (54:55). V zadnji četrtini je bil Helios ves čas v rahli prednosti, Laščani pa so do izenačenja prišli šele minuto in pol pred koncem tekme. 20 sekund do konca, pri izenačenem rezultatu 72:72, je Laščan Saša Mučić zadel en prosti met, sledila je izgubljena žoga Rebca, kar je še z dvema zadetima prostima metoma kaznoval Čigoja. Sledila je še hitra osebna napaka nad Rančićem, ki prvi prosti met zadeva, drugega namerno greši, pobere napadalni skok, a njegov zadnji met, ki bi tekmo popeljal v podaljške, ne zadane cilja. Zmaga s 75:73 je tako ostala v Laškem, domači pa so prvi del Lige Telemach tudi končali na prvem mestu, Helios je drugi.

Prva strelca domačih sta bila z 18 točkami Miha Lapornik in Dejan Čigoja, za Helios pa je Đorđe Majstorović prispeval 18 točk in 9 skokov, Damir Rančić je dosegel točko manj.

Sledni 10-dnevni premor, Liga za prvaka pa se nadaljuje v sredo 20.03., ko se bo začel boj za polfinale.