Vera Terstenjak: Umetnica in njeni domžalski spremljevalci

V Menačenkovi domačiji v Domžalah je bilo v torek, 8. oktobra 2013, odprtje razstave domžalske umetnice Vere Terstenjak, s katero se domači publiki predstavlja s svojo zadnjo serijo slik, ki jih je poimenovala z naslovom »Zavedanje.«

S to zadnjo serijo slik, se Vera Terstenjak vrača k slikanem portretu, ki ga umešča v resnično krajino. Izbrani portretiranci so Verini sorodniki, prijatelji, znanci in sosedi, katerim avtorica dodaja simbolično sporočilo, da lahko vsak zase s pozitivnimi razmišljanji o sebi in okolju doprinesejo k boljšemu jutri.

Kot je v svojem razmišljanju o zadnjih delih Terstenjakove, napisala Katarina Rus Krušelj, se umetnica v svoji pripovednosti naslanja na dediščino klasičnega slikarstva – na realistično slikani portret, ki je že od nekdaj ena poglavitnih nalog likovne umetnosti. Upodobljence vešče v oljni tehniki upodablja kot individuume, z vsemi osebnimi karakteristikami, psihološkimi stanji in razpoloženji; pač takšne, kot so in jih sama vidi. Kar naredi njene portrete drugačne, je njihova umestitev v metafizičen prostor narave. Slikana sanjska pokrajina v ozadju je lahko izmišljena ali resnična, miselno povezana z upodobljencem.

Pridih brezčasne krajine ji omogoča prefinjena uporaba sfumata, slikarske tehnike, pri kateri se z barvami dosegajo zabrisani obrisi in mehki prehodi med oblikami. Verina premišljena postavitev lika v naravo nam daje občutek njegove pristnosti v prostoru, medtem ko brezčasna pokrajina v ozadju da sliki prostorsko globino in distanco, ki zaradi meglic poudarja lahkotnost in naravnost. Še več, človeške podobe postavlja v obdajajoče zelenje in drevesa; zdi se, da portretiranci klijejo iz narave, so del nje same. Pogumno izražajo svoje zgodbe in so del skupne simbolične pripovedi, ki nam jo slikarka želi posredovati: vsak zase in skupaj lahko s pozitivnimi razmišljanji o sebi in okolju doprinesemo k boljšemu jutri.

Umetnico je obiskovalcem razstave predstavil prijatelj, novinar in publicist Matjaž Brojan, ki se je med drugim Terstenjakovi tudi zahvalil za mnoge razstave, ki jih je pripravila do sedaj, njeno prisotnost v Domžalah in priložnost, da so se lahko še enkrat po domžalsko srečali v Menačenkovi domačiji. V kulturnem programu je sodeloval pianist, Igor Seme.

Razstava bo odprta do 25. oktobra 2013. Ogledate pa si jo lahko ogledate vsak delavnik od 10. do 11. ure in od 17. do 18. ure, ob sobotah od 10. do 11. ure.

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi