Vedno kadar Vinogradniško turistično društvo Gadova peč obišče Domžale, takrat mošt postane blagodejna pijača

V soboto, 29. oktobra 2016, je na večnamenski ploščadi domžalske tržnice potekala prireditev, ki je zelo popestrila dopoldanski sobotni utrip v Domžalah. Tokrat se je pod naslovom »Dobrodošli v Domžalah« že tretjič predstavilo Vinogradniško turistično društvo Gadova peč.

Da je tovrstna prireditev več kot dobrodošla v Domžalah, kaže že sam obisk te prireditve, saj se je v soboto dopoldne na domžalski tržnici trlo obiskovalcev, ki so imeli poleg stalne dnevne ponudbe na tržnem delu, na voljo tudi dodatno ponudbo na stojnicah, katere so s svojo ponudbo napolnili gostje Vinogradniškega turističnega društva Gadova peč iz občine Brežice. Namesto župana Tonija Dragarja, ki je bil nekje na terenu, je obiskovalce in goste pozdravila mag. Renata Kosec, podžupanja Občine Domžale ter si skupaj z ostalimi obiskovalci ogledala bogato ponudbo, ki so jo gostje razstavili po stojnicah. 

Hrib Gadova peč leži v Gorjancih ob robu Krške kotline nad ravnico reke Krke na severu in tik ob hrvaški meji na jugu. Sodi v kataster Občine Brežice. S svojo nadmorsko višino 353 m se dviguje nad sosednjima Vinjim Vrhom in Stojanskim Vrhom. Posuta je z zidanicami, hrami in trto. Tukaj se na kraški peščeni ilovici in lapornatih tleh bohotijo njihovi vinogradi, ki so vir odličnega Cvička iz Gadove peči. Pravijo, da je Gadova peč zibelka Cvička in tudi pesem prepeva: »Tja v Gadovo peč, sem šel pit tisto reč«. Tam so vinogradniki pristopili skupaj z jasnim ciljem in izkazano voljo, željo, da vrnejo nekoč slavni vinski gorici Gadovi peči, njeno slavo in ponos. Zato so leta 2008 ustanovili Vinogradniško turistično društvo Gadova peč.

V Domžalah se je tokrat predstavila Vinska klet Komatar, Gadova Peč. To je vinogradniško posestvo, ki leži v vasi Stojanski vrh pod Gadovo pečjo, nad Cerkljami ob Krki, 11 kilometrov od Brežic. Družina Komatar obdeluje 45.000 trt, iz pridelanega in tudi kupljenega grozdja pa iztisnejo cviček in druga vina pod domačo blagovno znamko Turdus, ki jih stekleničijo v lastni polnilnici. Obiskovalcem so ponudili tudi sveže pečen kostanj po izredno nizki ceni ter ajdov kruh z orehi. Imajo namreč tudi nasad orehov. V svojem kraju ponujajo ogled posestva in kleti ter degustacijo vin ob domačih prigrizkih v degustacijski sobi s 50 sedeži, ponujajo tudi nakup vina, mogoča pa je tudi postrežba iz drugih gostinskih obratov. Ogledi so možni kadarkoli, za degustacijo vin in hrano pa je potrebna predhodna najava. Vino je na voljo tudi za prodajo. S svojim rdečim zlatom, kot Cvička radi imenujejo domačini, se je predstavila Kmetija Komatar, ki so v Gadovi peči zasadili potomko Stare trte z Mariborskega Lenta, žametno črnino. Ta najstarejša trta na svetu, raste in uspeva že več kakor 450 let, ter daje žlahtno kapljico, ki je najpomembnejša sorta tudi v cvičku. V Gadovi peči svoje korenine potomka poganja ob starem lesenem hramu, katerega lastnica je Vesna Komatar, 10. Cvičkova princesa, ki je prešerne volje odgovarjala na vprašanja ter stregla obiskovalcem, sodelovala pa je tudi pri krstu vina ob koncu prireditve. V hramu se nahaja zgodovinski duh vinogradništva in vinarstva. Njegova vrata se odprejo na široko vsakemu, ki z dobro voljo pristopi k njemu.

Izletniška kmetija Zdenka Mirtek in Ivan Urbanč je obiskovalce presenetila s klobasami kuhanimi v cvičku, doma pečenim kruhom, pa kruhom v obliki sonca, v katerem je razen moke, vode, soli in kvasa več sestavin, kot so sir, slanina … in seveda odličnim cvičkom. Seveda so ponudili tudi ostale mesne izdelke, peciva, piškote potice. Za vsakega gurmana se je nekaj našlo. Gadova peč slovi kot zibelka cvička. Ta je bil v slovenski prestolnici med obema svetovnima vojnama in tudi pozneje zelo cenjen. Zato si prizadevni člani tamkajšnjega vinogradniško-turističnega društva prizadevajo, da bi cvičku in temu območju ponovno vrnili nekdanji sloves. Na Dolenjskem se kultura vinogradništva ponaša z unikatnim vinom, cvičkom, ki mu ni para na svetu in njegova slava se je začela tudi v Gadovi peči. Na tretji stojnici pa so namesto pečenic kuhanih v cvičku, ponudili pečenice, v katerih je že bilo vino, zmešano skupaj z mesno maso. In te pečenice se kuhajo in cvrejo hkrati na olju, okus pa je božanski. 

Za dobro voljo je poskrbelo šest brhkih deklet, ki slišijo na ime Extra kvintet, zmagale pa so na prvem tekmovanju ženskih ansamblov, ki je bilo letos poleti prav v Gadovi peči. Punce zažigajo, da je veselje. Obiskovalci so vrteli tudi kolo, ki so ga poimenovali Harmonika sreče. Ker je letos TD Gadova peč že tretjič v Domžalah, so izbrali številko tri in deset za deseti mesec. Obiskovalec, kateremu se je ob vrtenju kolesa jeziček ustavil na polju s tema številkama, je dobil lepo nagrado v tekoči obliki. Z vsemi dobrotami, ki so zrak napolnile z neverjetnim kulinaričnim vonjem, je prinesel vonj po morskih dobrotah tudi naš Edi iz gostilne Ribič iz Izole. 

Sledil je krst mošta v vino, ki so ga pripravili zagnani člani turističnega društva. Prava etnološka prireditev nas je popeljala v čase, ko je že mošt zavrel in je postal mladi "dijak", zato ga je bilo potrebno krstiti, da je postal blagodejna pijača, ki je polna zdravja, le po pameti ga je treba piti. Polna tržnica je pokala po šivih, kar je pripomoglo tudi vreme, saj je jutranji hlad in meglo zamenjala prijetna sončna toplina.

Prireditev je vodila Tanja Vidic Goršak. Za ozvočenje je poskrbel Primož Košak s sinom, Gregor Dekleva pa je skrbel za stojnice in klopi ter mize. Idejnemu vodji prireditve Dobrodošli v Domžalah, Vidu Repanšku se je smejalo kar samo od sebe, saj se je prav videlo, da je s temi prireditvami zadel žebljiček na glaviček.

Res je bilo veselo in bogato sobotno dopoldne na večnamenski ploščadi pri domžalski tržnici.

Več foto utrinkov s prireditve si lahko ogledate TUKAJ in TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto: Karin Božič, Miro Pivar; Video: Miro Pivar
Tagi