V Trzinu gasilci v ešalonu poromali k maši v čast zavetniku sv. Florjanu

Vsako leto znova se zbiramo ob godovnem dnevu zavetnika gasilcev, sv. Florijana. Posebej ga častijo v Trzinu, saj ga imajo v glavnem oltarju, častijo ga tudi gasilci in gasilke. Sv. Florijan je zavetnik pred vodo in ognjem. Z velikim zaupanjem mu torej izročamo naše domove, da bodo varni pred vodo in ognjem, izročimo pa mu tudi sami sebe, da bomo varni pred večnim ognjem in vodo, ki predstavlja večno smrt. Priporočimo pa tudi tiste, ki še posebej ob nesrečah požrtvovalno priskočijo ljudem na pomoč, to so naši gasilci in gasilke.

Tako so njim v čast in slavo imeli v nedeljo, 7. maja 2017, v trzinski cerkvi posvečeni svetemu Florjanu, sveto mašo, ki se je je udeležilo veliko število gasilk in gasilcev ter gasilskih praporščakov iz bližnje in daljne okolice Trzina, narodnih noš iz Društva narodnih noš in ohranjanje kulturne dediščine Domžale ter Godba Mengeš. V dolgi povorki so ob zvokih godbe v ešalonu krenili od gasilskega doma v Trzinu do cerkve svetega Florijana.

"Danes ta poklic ni več zgolj delo z vodo, gašenje požarov, ampak zahteva visoko usposobljenost, saj se je z razvojem razširila tudi uporaba mnogih naprav, snovi in tehnologij, ki sicer človeku pomagajo, lahko pa so mu tudi v nesrečo. Pri slednjih neljubih dogodkih je potrebno dodatno znanje, delovne izkušnje in trdno zdravje. Za vse to si naši gasilci in gasilke prizadevajo in dosegajo lepe rezultate, zato smo nanje upravičeno ponosni. Naj jih pri njihovem odgovornem delu spremlja božja milost, priprošnja sv. Florijana in čim več zdrave pameti, da bodo uspešno lajšali težave in trpljenja ob raznih nesrečah", je pri sveti maši dejal trzinski župnik Boštjan Guček.

Sveta maša je potekala v pravem vzdušju, saj so marsikatero pesem mengeški godbeniki zaigrali v čast Marije, saj je maj tudi mesec Marijinega češčenja. Po koncu maše so se vsi v ešalonu podali na prireditveni prostor v Športni park pri OŠ Trzin, kjer je potekal 18. Florijanov sejem.

Domovina tega še danes enega najbolj priljubljenih »ljudskih« svetnikov, zavetnika proti požarom in povodnjim ter enega izmed štirinajstih priprošnjikov v sili, naj bi bila rimska provinca Norik, ki se je raztezala na ozemlju današnje Gornje Avstrije. Veliko je legend, ki opisujejo njegovo življenje, zgodovinski podatki pa so bolj skromni. Vemo le, da se je rodil v tretjem stoletju, po vsej verjetnosti v vasi Zeiselmauer blizu Dunaja. Bil je krščen in krščansko vzgojen. Kot častnik rimske vojske je dosegel pomemben položaj, saj je postal vodja pisarne cesarskega namestnika v Lauriaku (vzhodno od Linza). V času Dioklecijanovega preganjanja so tudi v tem mestu zaprli štirideset kristjanov. Florijan jim je želel pomagati, načrtoval je njihov pobeg iz ječe, pa so pri tem prijeli še njega in ga pripeljali pred namestnika Akvilina. Florijan je takoj priznal, da je kristjan in ni popustil prigovarjanju in grožnjam. Po mučenju so mu na vrat navezali težak kamen in ga vrgli v reko Enns.

Več fotoutrinkov si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi