V prvem jesenskem mesecu so čebelje družine že pripravljene na zimo

Vse hitrejše se bliža čas zimskega počitka in konec čebelarske sezone ter s tem tudi čebelarskih del. Poletje se je prevesilo v jesen. Dan se je že zelo skrajšal in temperature se počasi, a vztrajno znižujejo. Narava se je umirja in se pripravlja na dolgotrajni zimski počitek. Pretok sokov v rastlinah pojenjuje. Prve slane uničijo še preostalo cvetje in listnato zelenje. Medenje v naravi dokončno usahne. Tako smo v začetku meseca oktobra zopet obiskali čebelarja Viktorja Svetlina iz Vira pri Domžalah, ki že vse leto z bralci našega portala deli čebelarske nasvete. 

"V prvem jesenskem mesecu so čebelje družine že pripravljene na zimo. Počasi se bo polegla še zadnja zalega, pa tudi dodatno krmljenje sva z ženo že zaključila. Družina si je izbrala mesto za prezimovanje tam, kjer se je polegla zadnja zalega. V začetku meseca oktobra sva dohranila čebele v Beli krajini in na Bizeljskem in ker je bilo izredno toplo, so čebele še vedno pridno prinašale hrano iz medonosnih rastlin ter cvetni prah bršljana, ki ga je okoli čebelnjaka veliko", pravi Viktor Svetlin. Ker sem mu posodil kamero, je posnel delo pri panjih, ki je objavljen v videu po koncu pogovora. 

"Družine so se ob naši pomoči obdale z medenimi zalogami, ki jim bodo omogočile preživeti skorajšnje zimsko obdobje. Z medom so pokrile in zaščitile tudi pelodne zaloge neposredno ob gnezdu. Če smo ob pripravi na prezimovanje, torej po končanih pašah, postavili gnezdo družine v sredino panja, zaloge hrane pa ob eno steno," pravi Viktor.

Če je potrebno v prvih dneh oktobra čebelarji še dodatno dokrmijo družine s sladkornim sirupom. Ta zadnji obrok bo čebelam osnovna hrana v prvem delu zimskega počitka. Čebele si v tem mesecu že oblikujejo zimsko čebeljo gnezdu. Pri temu morajo biti čebelarji pozorni, da v kolikor je to na robu panja, le tega pomaknejo v sredino, tako da imajo čebele z leve in desne strani dostop do hrane v satih.

"Pogosto se, predvsem v skladovnici AŽ-panjev, zgodi, da se približata gnezdi dveh sosednjih družin. Pomik gnezda ob steno panja je pri AŽ-čebelarjenju celo dobrodošel, saj so čebele celice v sredini panja zapolnile s sladkornim medom, katerega bodo porabljale v najhujšem mrazu in tako dobro prezimile. Pomik gnezda ob steno pa v nakladnih panjih ni zaželen, ker je v mrzlem zimskem obdobju preveč izpostavljeno. Ob hladnih dnevih se čebele že stisnejo skupaj, ob toplih pa se znova razširijo po celotnem panju in prenašajo ostanke hrane ob gnezdo. Poletne čebele se poslavljajo. Proti koncu meseca lahko v družinah še najdemo manjše površine zalege. Če je oktober sončen in topel, brez hujše slane, je na razpolago še kak cvet, na katerem čebele najdejo malenkost cvetnega prahu," pove Viktor.

V tem mesecu morajo biti čebelarji ob lepih dnevih pozorni na tihi rop. Ta se pojavi skoraj neopazno, ko prično čebele roparice iznašati zimsko hrano pri slabših ali brezmatičnih družinah. Če tega pravočasno ne opazijo, jih bo na to opozoril prvi spomladanski pregled, ko bo katera od odmrlih družin brez zimske zaloge. Ob zadnjem pregledu čebel panje še enkrat potežkajo, panjem s premajhno zalogo hrane pomagajo vsaj z dvema medenima satoma, ki ju namestijo sat stran od čebelje gruče.

V mesecu oktobru je čas, ko so čebelarji bolj ali manj končali dela v sami čebelji družini, zato imajo več časa za druga dela v čebelnjaku in okoli njega. Potrebno je predvsem pripreti žrela in pregledati vse odprtine v panjih, da vanje ne zaide kakšen nepovabljen gost v obliki miši ali rovke. Najpomembnejše čebelarsko opravilo v tem mesecu je natančna ugotovitev navzočnosti varoje. To napravijo tako, da v AŽ panje za 10 dni namestijo testne vložke, medtem ko so ti pri LR panjih že serijsko vgrajeni. Čebelar mora v vsakem trenutku vsaj približno vedeti, koliko varoj je v posameznih čebeljih družinah. Diagnostiko je treba vzeti v zakup kot nujno čebelarsko opravilo, ki ni nič manj pomembno kot preprečevanje rojenja.

In sedaj je tudi čas, da se ustekleniči pridno delo čebel in čebelarja.

Naj medi!

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi