V naše domove priteka dobra, zdrava in vedno sveža pitna voda

Ob svetovnem dnevu voda, ki poteka 22. marca, je prav, da namenimo nekaj besed tej dragoceni tekočini, ki omogoča življenje. Se sploh zavedamo, kakšno srečo imamo, da živimo na območju, kjer je čiste pitne vode dovolj, obenem pa jo odlikuje odlična kakovost?

Skrb za čisto pitno vodo vsak dan, 24 ur na dan

Varna in zanesljiva oskrba s pitno vodo je ena najpomembnejših dobrin za normalno življenje ljudi, zagotavljanje nemotene in kakovostne vodooskrbe pa z vidika odgovornosti do uporabnikov ena najzahtevnejših dejavnosti. Velik del svetovnega prebivalstva se sooča s pomanjkanjem vode, na našem območju pa imamo na srečo vode dovolj. Vodni viri sedmih vodooskrbnih sistemov prebivalcem občin Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče zagotavljajo zadostne količine kakovostne pitne vode, za zagotavljanje nemotene in varne oskrbe s pitno vodo pa je nujna vsakodnevna skrb za brezhibno delovanje vodovodnega omrežja, vodovodnih objektov in naprav. Na območju omenjenih občin skrbimo za nemoteno delovanje več kot 400 km vodovodnega omrežja, na katerem je preko 100 objektov (vodohranov, črpališč…). Na omrežje je priključenih več kot 14.000 priključkov, ki z dobro pitno vodo oskrbujejo približno 55.000 uporabnikov.

Vsak dan skrbimo za brezhibno delovanje več kot 400 km vodovodnega omrežja in več kot 100 vodovodnih objektov.

Voda iz pipe pod strogim nadzorom: varna in zdrava

Uporabniki upravičeno pričakujemo varno oskrbo s pitno vodo. Voda, ki priteka v naše domove, je izpostavljena dvojnemu nadzoru, in sicer notranjemu, ki ga izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), Kranj, ter državnemu monitoringu. V sklopu notranjega nadzora se izvajajo redni odvzemi vzorcev pitne vode za laboratorijske preiskave. Število vzorcev in obseg posameznih mikrobioloških preiskav in fizikalno-kemijskih analiz je določen v letnem načrtu odvzema vzorcev pitne vode, ki ga izvaja NLZOH. Vsakodnevni nadzor pitne vode skrbno prilagajamo trenutnim razmeram na vodovodnem sistemu in ugotovitvam državnega monitoringa vode ter drugim informacijam, ki jih dobimo od uporabnikov ali pooblaščenih ustanov. Izven letnega načrta izvajamo tudi nadzor, ki ga zahtevajo določene okoliščine pri uporabnikih in nadzor po interventnih delih na vodovodnem omrežju.

Iz letnega poročila o kakovosti pitne vode iz vodovodov v upravljanju Javnega komunalnega podjetja Prodnik za leto 2017 je razvidno, da prebivalci občin Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče pijemo dobro in zdravstveno ustrezno pitno vodo. Uživanje vode iz pipe je torej varno in celo priporočljivo, saj je naša voda dobra, zdrava in vedno sveža.

Voda iz pipe je dobra, varna in zdrava.

Skupaj poskrbimo, da bo naša voda dobra tudi v prihodnje

Kot upravljavec vodovodnega omrežja skrbimo za varno in kakovostno oskrbo s pitno vodo:

  • s skrbnim načrtovanjem in izvajanjem nadzora pitne vode,
  • pravočasnim prepoznavanjem možnih nevarnosti, ki lahko ogrozijo varnost oskrbe s pitno vodo in
  • rednim vzdrževanjem objektov in naprav na javnem vodovodnem sistemu.

Kakovost vode, ki priteče iz pipe, pa je odvisna tudi od hišnega vodovodnega omrežja, zato mora vsak uporabnik poskrbeti za ustrezno stanje interne napeljave.

Vsi skupaj pa moramo z odgovornim odnosom do okolja poskrbeti za ohranjanje kakovosti dragocenih virov pitne vode:

  • skrbno moramo ločevati odpadke, predvsem moramo poskrbeti, da nevarni odpadki, kot so baterije in zdravila, ne končajo med navadnimi smetmi;
  • odpadkov ne smemo spuščati v kanalizacijo ali puščati v naravi;
  • ustrezno moramo imeti urejen odvod komunalne odpadne vode;
  • pri hišnih opravilih in osebni higieni ravnajmo varčno s čistilnimi in kozmetičnimi sredstvi;
  • uživajmo čim bolj ekološko pridelano hrano.

Več o oskrbi s pitno vodo in kakovosti vode si lahko preberete na www.jkp-prodnik.si.

 

Tagi