V Domžalah obeležili svetovni dan Alzheimerjeve bolezni

Kaj je demenca? Jaša L. Zlobec je napisal, ko so se pri njem že kazali znaki bolezni: »Je tisto, ko ne veš ne kdo si, ne kje si in ne kdo so ljudje okrog tebe«.

Dom upokojencev Domžale, Knjižnica Domžale in Kulturni dom Franca Bernika Domžale so v ponedeljek, 22. septembra 2014, organizirali prireditev ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni. Prireditev je potekala v Kulturnem domu Franca Bernika.

Obiskovalce je v uvodu najprej pozdravila Cveta Zalokar, direktorica KD Franca Bernika Domžale ter spregovorila nekaj besed o svetovnem dnevu te bolezni. Sledil je nagovorom pokrovitelja, župana Občine Domžale, Tonija Dragarja, zatem pa še direktorice Doma upokojencev Domžale, Nataše Zalokar, ki je podala nekaj informacij, kako se domovi upokojencev pripravljajo na oskrbovance, ki jih je doletela Alzheimerjeva bolezen. Sledil je nagovor direktorice Knjižnice Domžale Barbare Zupanc Oberwalder, saj knjižnica Domžale skoraj vsak mesec gosti kakega gosta na temo o demenci v okviru projekta Alzheimer caffe.

Po nagovoru organizatorjev prireditve sta v kulturnem programu sledila odlomka iz gledališke predstave Alda Nikolaja Oh, te nore ženske, v kateri sta nastopili Irena Temlin in Anja Hočevar, članici gledališča slepih in slabovidnih Nasmeh.

V drugem delu pa je Cveta Zalokar vodila pogovor z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer o problemih bolnikov z demenco in njihovih svojcev. Izpostavili sta tudi dejavnosti združenja Spominčica, kjer so usmerjeni v:

  • Izboljšanje kakovosti življenja ljudi z demenco in njihovih družinskih članov (s pomočjo skupine za samopomoč).
  • Izboljšanje poznavanja bolezni pri družinskih članih bolnikov z demenco (z organizacijo izobraževalnega programa za svojce oseb z demenco).
  • Izboljšanje poznavanja zgodnjih znakov demence v javnosti (z organizacijo predavanj za javnost).
  • Ozaveščanje javnosti in odgovornih organizacij za težave, ki jih bolezen povzroča tako bolnikom kot njihovim svojcem in družbi nasploh (sodelovanje z mediji, na strokovnih sestankih itd.).
  • Iskanje možnosti za realizacijo sodelovanja s podobnimi domačimi in tujimi društvi ter organizacijami (z navezovanjem stikov, organizacijo strokovnih izletov itd.).

Res zanimiv pogovor se je zgodil v dvorani Kulturnega doma Franca Bernika Domžale. Škoda, da se ga ni udeležilo več ljudi, saj je bolnikov z demenco čedalje več in takih pogovorov ni za prezreti.

Oktobra se bo ponovno začel Alcheimer caffe v Knjižnici Domžale, kjer bodo gostili ugledne goste, s katerimi bodo potekali pogovori o demenci ter o pripravljenosti domačih, ki živijo z dementno osebo in strokovnih služb.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi