Tudi v mrazu in snegu smetarska služba na terenu

Zime in snega se najbolj razveselijo otroci in smučarski navdušenci. Malo manj pa šoferji, še posebej poklicni, ki morajo kljub zimskim razmeram opravljati svoje delo, da življenje in delo potekata normalno. Med njimi je tudi smetarska služba, ki po ustaljenem urniku od ponedeljka do petka, tudi med prazniki, prazni naše zabojnike. Seveda pa zimski čas, še posebej sneg in mraz, tudi njim velikokrat otežujeta delo. O tem sem se prepričal tudi sam, saj sem se z njimi podali na teren.

Pred dobrim letom in pol sem se prvič podal na teren smetarsko službo Javnega komunalnega podjetja Prodnik, ki opravlja to storitev na območju občin Domžale, Trzin, Mengeš, Lukovica in Moravče. Takrat je bilo poletje, zato je »deskanje« na kamionu predstavljalo pravo osvežitev. Tokrat pa je bilo malo drugače. Mraz in sneg. Ker je pred novim letom snežilo, sneg pa se je ohranil vse do danes, kljub spluženim cestam, le-ta smetarski službi sem ter tja še povzroča kakšne težave. Predvsem tam, kjer so ceste premalo splužene ali pa na kakšnih ovinkih in vhodih v ulice, še posebej tam, kjer so ulice zelo ozke, sneg pa nametan na obeh straneh. Da o parkiranih vozilih na pločnikih in cestiščih ne izgubljam besed.

Ne glede na zimske razmere sta Tomaž in Robert Poljanec na terenu vsak dan
Tudi tokrat sem se na teren podal s Tomažem in Robertom Poljancem, ki dan za dnem vestno skrbita, da so naši biološki zabojniki redno po urniku spraznjeni in v toplejših mesecih tudi oprani. Ko sem se jima pridružil, sta že izpraznila 280 zabojnikov, do konca službe pa ju je čakalo še nekaj čez 200 zabojnikov. Seveda je bilo prvo moje vprašanje, če je kaj mraz. Ker je Tomaž šofer kamiona, ki poleg vožnje tudi budno spremlja, vse kar se dogaja okrog vozila, je bilo to vprašanje namenjeno predvsem Robertu, ki zadaj za kamionom skrbi, da so zabojniki izpraznjeni. »Zjutraj je bilo zelo mrzlo, sedaj je pa že bolje. Se pozna razlika«, odvrne Robert in dodal: »Če je do minus deset še kar gre. Malo huje pa je, kadar je temperatura še nižja. Zadnjič, ko je bilo minus šestnajst, sem kar malo težko dihal. Sem se pa že navadil na mraz. Pri delu uporabljam tudi posebne rokavice.«

Ker Robert zadaj sam prazni zabojnike in to tako hitro, da sem sam komaj spremljal dogajanje, pomeni, da se ob tem tudi veliko giba, kar je v mrazu več kot dobrodošlo.

Zaradi mraza pogosto biološki odpadki v zabojnikih zamrznejo
Če v toplejših mesecih Tomaž in Robert s službo pričneta že pred šesto uro zjutraj, pa se v zimskih mesecih prilagajata temperaturam. Če ni toliko mraza, začneta ob sedmih. V ekstremnih razmerah pa tudi ob devetih, da so temperature primernejše. Predvsem zaradi tega, ker je lažje prazniti biološke zabojnike. Biološki odpadki zaradi svoje sestave pogosto zamrznejo, zato se zgodi, da Robert zabojnika ne more izprazniti v celoti.

»Zaradi nizkih temperatur včasih odpove tudi kakšen senzor, saj je smetarski kamion zelo avtomatiziran. Takrat je potrebno to napako odpraviti, da lahko sploh opravljaš delo«, pove Tomaž in doda: »Zadnjič, ko je bilo najbolj mraz, je ravno odpovedal eden izmed senzorjev. Kamion sva odpeljala v garažo, senzor pa je prišel pregledati in popraviti mehanik. To je za naju pomenilo, da sva za nekaj časa prekinila z delom in ga nadaljevala, ko je bil senzor popravljen. Takrat se je tudi podaljšal najin delovni čas, saj je potrebno vsak dan po razporedu izprazniti vse zabojnike.«

Zaradi nizkih temperatur se velikokrat zgodi, da biološki odpadki zamrznejo.

Največ težav povzroča novozapadli sneg
Beseda je nanesla tudi na čas novozapadlega snega. »Takrat pa je težav veliko več«, pove Tomaž in nadaljuje: »Predvsem dostop do zabojnikov je velikokrat otežen, še posebej kadar ni spluženo ali pa, da se na vhodih v ulice, še posebej bolj ozke, nahajajo kupi nametanega snega. Velikokrat je problem tudi vejevje, ki ga je novozapadli sneg polomil in pogosto leži na ulicah. Prav tako je mnogokrat otežen dostop do samih zabojnikov, ker niso odmetani ali pa so nametani s snegom.« Pove mi, da kljub vsem težavam, ki jih povzroča sneg, izpraznijo vse zabojnike. Se pa zgodi, da včasih malo kasneje, ker enostavno ni možno priti do stranke. Še posebej na višje ležečih krajih. Pravi, da na ravnem ni takšen problem. Največjo težavo predstavljajo klanci, ki vodijo do strank na višje ležečih predelih. Takrat Tomaž, glede na to, da pozna smetarski kamion bolje kot svoj žep in da ima ogromno šoferskih izkušenj, presodi ali se bodo s kamionom podali v klanec. Če cesta ni splužena ali pa premalo, se hitro lahko zgodi, da kamion zdrsne. V takšnih primerih se do strank na višje ležečih predelih podata kakšen dan kasneje, ko so tam razmere za vožnjo s kamionom bolj varne.

Varnost je na prvem mestu
V zimskem času odvoz bioloških odpadkov poteka na štirinajst dni. Vsak teden pa praznijo zabojnike z biološkimi odpadki v šolah, vrtcih, domovih upokojencev, pokopališčih in v večstanovanjskih stavbah. »Če je le možno zabojnike v vrtcih in šolah prazniva že ob šesti uri zjutraj. Takrat se tam namreč še ne nahajajo otroci. Varnost je namreč na prvem mestu«, zaupa Tomaž in doda: »Zahtevna je ta služba. Kamion vedno zapeljem tako, da z njim zaščitim Roberta, ki zadaj prazni zabojnike. So pa zelo neodgovorni nekateri ostali udeleženci v prometu. Kljub temu, da je tovornjak zelo dobro viden in opremljen s svetlobno signalizacijo, nekateri vozniki dobesedno divjajo mimo. Zato pozivam vse šoferje, da naj takrat, ko vozijo mimo smetarskega kamiona in ekipe, ki prazni zabojnike, da vozijo počasneje.« Zaradi večje varnosti je na zadnjem delu kamiona, kjer poteka praznjenje zabojnikov nameščena kamera. Tomaž pa ves čas na posebnem zaslonu budno spremlja Roberta in vse kar se dogaja okrog kamiona.

Tomaž ves čas budno spremlja dogajanje okrog kamiona.

Vroč pepel ne sodi v zabojnik za biološke odpadke
Ko sem spremljal praznjenje zabojnikov, sem enkrat zagledal, kako se je zakadilo. »To je pa zagotovo pepel«, sem dejal Robertu. »Točno tako. Vroč pepel ne sodi v zabojnik za biološke odpadke«, mi je odvrnil in dodal: »Zadnjič se mi je pripetilo, da je ena stranka tik pred našim prihodom v zabojnik odložila vroč pepel. Pokrov se je seveda stopil. Takrat tudi nismo izpraznili zabojnika, saj bi vroč pepel lahko poškodoval vozilo ali celo zanetil požar.«

Praznjenje zabojnikov v zimskih razmerah je vse prej kot lahko
V dveh urah in pol, ki sem jih preživel s Tomažem in Robertom, sem se lahko na lastne oči in ušesa prepričal, da je praznjenje zabojnikov v zimskih razmerah vse prej kot lahko. Kljub vsem tegobam, ki v teh zimskih dneh spremljajo Tomaža in Roberta pri njunem delu, pa le-tega opravljata odgovorno in z veseljem. In to je najbolj pomembno!

Če bo kdaj prišlo do zamude pri praznjenju zabojnikov, takrat se spomnite, da mraz in sneg otežujeta delo smetarske službe ter na to, da Tomaž in Robert ali pa ostale ekipe smetarske službe Javnega komunalnega podjetja Prodnik, zagotovo niso pozabile na svojo dolžnost.

Kako poteka pranje praznenje in pranje zabojnikov si lahko ogledate v reportaži TUKAJ.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar
Tagi