Starejši pionirji Heliosa A drugi v Mini pokalu Spar

V mariborski dvorani Tabor se je, vzporedno z zaključnim turnirjem članskega Pokala Spar, odvijal tudi zaključni turnir najboljših štirih ekip v Mini pokalu Spar. Domžalčani so se s polfinalno zmago nad Grosupljem v velikem finalu udarili z novomeško Krko, ki pa so ji morali tudi tokrat priznati premoč. Končalo se je z 92:72.

Prvi polčas finala je bil naravnost fantastičen za vse, ki so si tekmo ogledali v živo v dvorani ali pa v neposrednem spletnem prenosu. Hitra in dinamična igra, veliko košev, prava tekma za košarkarske sladokusce. Razen začetnih dveh minut in kratkega obdobja v drugi četrtini, ko je 5 zaporednih točk nanizal Matevž Mazgon, je bila Krka vseskozi v rahli prednosti, na glavni odmor pa so Novomeščani odšli s prednostjo 49:44, potem ko je trojko ob koncu polčasa zadel Jan Kastelic, na drugi strani pa se je ob polaganju Luke Trojanška žoga skotalila ven iz obroča. Domžalčane sta v igri držala predvsem Lovro Rogelj, ki je vseh svojih 13 točk dosegel v prvem polčasu, ter omenjeni Matevž Mazgon, ki je prav tako vseh svojih 10 točk prispeval v prvih 20ih minutah.

V drugem polčasu pa je do izraza prišla daljša novomeška klop. Sredi tretje četrtine je bilo še +5 za Krko (55:50), a je nato sladila njihova serija 7:0, s katero so prvič prišli do dvomestne prednosti. Domžalčane je v igro s sedmimi zaporednimi točkami vrnil Nejc Klavžar (62:57), ki je v drugem polčasu dosegel kar 22 točk, a na koncu tudi to ni bilo dovolj. Pred zadnjo četrtino je tako semafor kazal +8 za Krko, 68:60. Mladi košarkarji Heliosa so sicer puščali srce na igrišču, a do preobrata niso mogli. Ko je bilo sredi zadnje četrtine, po košu Gregorja Kneževiča, +15 za Novomeščane (81:66), je bila tekma bolj kot ne odločena, tako da so do priložnosti prišli tudi vsi preostali košarkarji, ki so do takrat igrali malo manj. Končalo se je z omenjenih 92:72 za Krko, ki je tako dokazala, da ji letos v pionirskih kategorijah ni para, saj so pobrali prav vse možne naslove.

Za zmagovalce je največ točk, 22, prispeval Gregor Kneževič, ki je imel ob tem še 13 skokov. Le točk manj je dodal Jan Kastelic. Pri Domžalčanih je bil z 29 točkami in 14 skoki najboljši Nejc Klavžar, 13 točk in 5 skokov je dodal še Lovro Rogelj, 6 točk in kar 13 skokov pa Domen Čebulj.

Dodajmo, da so naši fantje zgrešili kar 20 prostih metov (ironija glede na končno razliko), Krkaši pa so imeli tudi neverjetnih 25 metov za dve točki več od Domžalčanov, kar kaže, da je Helios tekmo izgubil tudi zaradi prevelikega števila napadalnih skokov Krke.

Domžalčani so s končnim 2. mestom ponovili dosežek iz državnega prvenstva, v katerem so prav tako premoč priznali le Novomeščanom. Za prikazano v tej sezoni si naši zato zaslužijo vse pohvale, saj je ekipa napredovala iz treninga v trening, celoletni trud pa je bil poplačan z dvema srebrnima kompletoma medalj.

Gašper Papež, trener Heliosa Domžal: »Pred tekmo smo se dogovorili, da ne glede na to, kako se finale konča, da odigramo tako, da lahko po koncu tekme s parketa odidemo dvignjenih glav. In fantje so to danes tudi storili. Odigrali so tako, da so pustili srce na igrišču, pa na žalost niti to za močno Krko ni bilo dovolj. Novomeščanom in trenerju Mateju Štokarju čestitke za letošnjo sezono ter veliko uspehov na nadaljnji poti, mojim fantom, na čelu s kapetanom Nejcem Klavžarjem, pa po Katančevo »kapo dol«, ker so skozi vso sezono trdo garali, da so prišli do sem, napredovali vsak dan, tako po košarkarski, kot tudi človeški plati, bili skupaj v smehu in solzah, trpeli drug drugega in dokazali, da se s trdim delom lahko doseže marsikaj. In resnično si zaslužijo vse, kar so si letos priigrali. Za konec še pohvale organizatorjem za odlično izpeljan zaključni turnir, ki je bil za marsikaterega košarkarja izvrstna izkušnja.«

Nejc Klavžar, kapetan Heliosa Domžal: "Glede na to, da smo v državnem prvenstvu dosegli 2. mesto, smo si seveda tudi v Mini pokalu Spar želeli uvrstitve na finalni turnir. Smo se pa morali v tekmah z Vrhniko in Pingvini za to kar močno potruditi. Po suvereni zmagi proti Grosuplju v polfinalu, smo bili zelo motivirani za finalni obračun s Krko, ki smo jo lani v finalu pokala ugnali, letos pa so nas že 4-krat premagali in so bili zato tudi tokrat velik favorit. Finale smo začeli dobro, kasneje pa nas je, verjetno tudi zaradi velike želje in nesproščenosti, malo zmanjkalo, kar se je potem poznalo tudi na rezultatu. Vseeno smo sezono končali z dvignjenimi glavami, saj smo osvojili 2. mesto tako v državnem prvenstvu, kot tudi v pokalnem, kar je seveda zelo velik uspeh. Ekipa je skozi sezono postopoma napredovala, kar se je poznalo tudi na rezultatih. Hkrati se vsi zelo dobro razumemo tudi izven igrišča, saj se ogromno družimo tudi takrat, ko ni treningov. Ne smem pa pozabiti niti na našega trenerja, brez katerega ne bi dosegli takšnih uspehov. Bil je naš učitelj na igrišču, kot tudi izven. Ob tem pa seveda hvala tudi našim navijačem, staršem, ki nas nenehno spremljajo na čisto vsaki tekmi. Glede na vse sem, in mislim da tudi vsi moji soigralci, s celotno sezono več kot zadovoljen!"

Najboljšo peterko zaključnega turnirja sestavljajo Rok Vidrih in Jan Kastelic (oba Krka), Nejc Klavžar (Helios), Anže Križanič (Dravograd) in Jernej Andolšek Heine (Grosuplje). (Foto: KK Helios Domžale)