Slikarska razstava Tone Ravnikar

V Kulturnem domu Groblje je bilo 8. maja 2015, odprtje slikarske razstave Toneta Ravnikarja, rojenega v Domžalah 13. 7. 1920 in preminulega 9. 3. 1991. Tone Ravnikar je bil kulturni delavec, raziskovalec zgodovinskega dogajanja in narodopisnih značilnostih v občini Domžale, ustanovni član Občinskega poročevalca, prvi tajnik kulturne skupnosti in ZKO Domžale, imetnik številnih visokih nagrad in priznanj. Kot slikar oblikovalec arhitekturne dediščine je pripravil kar nekaj odmevnih razstav. Bil je še veliko več, saj je sodeloval vsepovsod, kjer se je kaj dogajalo.

Ravno dan pred obletnico njegove smrti je Kulturno društvo Groblje pripravilo posthumno slikarsko razstavo, ki sta jo zasnovala Vili Kaker in Anton Košenina. Razstava nas popelje v čase, ko je še urbanizen nekaj veljal in so arhitekturne zgradbe še bile zgrajene po prvih zakonih; kako visoka mora biti zgradba, kako mora izgledati, da sovpada v skupnost vasi ali mesta. Ko pa so se zakoni spremenili, so se med dolgoletne arhitekturne znamenitosti začele vrinjati stvari, ki nikakor niso bile v skladu z tistim območjem, stare arhitekture pa so ljudje začeli rušiti in kar naenkrat jih je bilo le za vzorec. In ostro oko Toneta Ravnikarja je zabeležilo to izginjajočo arhitekturno lepoto na papir. Njegovemu ostremu pogledu ni ušlo nič, zato je v njegovih risbah polno detaljev, ki jih povprečni človek skoraj ne zazna.

Na odprtju razstave je nekaj besed spregovoril vnuk vsestranskega ustvarjalca, Miha Pirc, ki je z mamo Marijo Pirc, hčerko pokojnega Toneta prišel na razstavo, ki si jo je ogledalo kar nekaj vidnih Domžalčanov. V kulturnem programu so sodelovali recitatorka Romana Košenina, nekaj pesmi pa so zapele članice ženskega pevskega zbora KD Groblje Moj Spev z njihovim zborovodjem prof. Petrom Pogačarjem.

Če ste ljubitelj stare arhitekture, se le odpravite na razstavo, saj si boste ogledali, kako je izgledal gasilski dom v Stobu, rojstno hišo prof. Stiplovška ob Ljubljanski cesti, Staro Januševo gostilno ali godbeni dom iz leta 1928. Seveda je na razstavi tudi obilo kmečkih poslopij, kozolcev …

Ogled bo možen od 8. do 16. maja 2015, od 17. do 19. ure.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi