Šestnajsti kulturni poletni festival Studenec 2016 je pred vrati

Letošnji program 16. kulturnega poletnega festivala Studenec 2016 bo zares festivalski, s kar nekaj več koncerti oziroma predstavami kot minulo leto. 

Začel se bo tradicionalno, s koncertom Komornega zbora Dekor, ki se bo v soboto, 28. maja, ob 21. uri predstavil v cerkvi sv. Lenarta v Krtini. Prav tam, torej v krtinski cerkvi, bo že naslednjo soboto, 4. junija, ob 21. uri koncert v ljudskem tonu, kot so organizatorji naslovili nastop dua Claripiano. Sestavljata ga pianistka Tatjana Kaučič in klarinetist Dušan Sodja.

Duo Claripiano sta ustanovila leta 1994. Od tedaj ju ljubezen ne povezuje samo v skupnem življenju, temveč tudi v glasbi. Na njuni poti so ju spremljali odlični mentorji za komorno glasbo: fagotist Božidar Tumpej, skladatelj Ivo Petrić in pianist Anthony Spiri, pri katerem sta se v letih 2005/2006 izpopolnjevala v razredu podiplomantov komorne glasbe na Visoki šoli za glasbo v Kölnu. Diplomirala sta na ljubljanski Akademiji za glasbo in magistrirala na Univerzi Mozarteum v Salzburgu (pri pianistki Brigitte Engelhard in klarinetistu Aloisu Brandhoferju). Koncertna pot ju je nato vodila od Los Angelesa, Stockholma, Edinburgha, Salzburga, Prage, Ljubljane do Beograda in Erevana. Leto 2016 posvečata skladbam slovenskih skladateljev (Habe, Pustinek-Rakar, Vidic, J. Golob, Šavli, Čopi, Makor, Misson), ki na njuno pobudo ustvarjajo koncertne skladbe za klarinet in klavir po slovenskih ljudskih napevih, še letos bodo izšle na novi, peti zgoščenki ter v skupni notni zbirki. Junija 2016 bosta na Woodwindfestival Istanbul nastopila na temo Odsevi ljudskih pesmi v evropski glasbi.

Z glasbo in tišino je povezan naslednji, torej tretji dogodek 16. kulturnega poletnega festivala, ki bo že na novem odru v poletnem gledališču na Studencu. S predstavo Od tišine do glasbe bo nastopil Jure Ivanušič. To glasbeno-gledališko monokomedijo sta ustvarila Jure Ivanušič in Marko Vezovišek. Svojo premiero je predstava doživela leta 2006, od leta 2008 pa je na rednem sporedu SiTi Teatra v BTC, kjer je leta 2013 praznovala tristoto ponovitev. Predstava nosi podnaslov Koncert za anekdoto in klavir, namenjena pa je vsem generacijam. Na zabaven način skuša razbiti predsodke o klasični glasbi. Predstava je leta 2011 sodelovala na mednarodnem festivalu 4. Gumbekovi dnevi, festivalu kabareta v Zagrebu, na katerem je Jure Ivanušič za izvedbo predstave prejel nagrado za najboljšo moško vlogo. Glasbena komedija Od tišine do glasbe bo na sporedu v soboto, 11. junija, ob 21. uri.

Teden dni pozneje, torej v soboto, 18. junija, ob 21. uri bo na Studencu dvojno praznovanje. Alpski kvintet se bo srečal z Abrahamom, torej bodo igrali in peli ob svoji 50-letnici delovanja, na istem odru poletnega gledališča pa bo svojo 65-letnico slavil Slovenski oktet.

Tudi letos bodo na svoj račun prišli ljubitelji opere, saj napovedujejo velik kulturni dogodek z uprizoritvijo opere Carmen Georgesa Bizeta v izvedbi Opernega in baletnega zbora ter orkestra SNG Opere in baleta iz Ljubljane. Režiserka, scenografka in kostumografka tokratne Carmen je Pamela Howard, v operi pa sodeluje prek 150 nastopajočih. Carmen je znamenita zgodba o zapeljivi ciganki, ki je pravzaprav ljudska drama nebrzdane strasti, ki odpira vprašanja o ljubezni kot hipni strasti, tero ljubosumju in maščevanju, ki neizogibno vodita v smrt in propad. Opero Carmen bodo izvedli v petek, 24. junija, ob 21. uri in to v počastitev državnega praznika s pozdravnim nagovorom domžalskega župana Tonija Dragarja.

Za osrednjo gledališko predstavo je tokrat režiser Alojz Stražar, ki je tudi avtor priredbe izbral znano delo Thomasa Brandonam, komedijo v dveh dejanjih, Charleyeva tetka. Premiera bo v petek, 15. julija, ob 21. uri, napovedujejo pa kar enajst ponovitev.

V poročilu za občni zbor Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan je Alojz Stražar, tokrat v vlogi predsednika društva, med drugim zapisal: »Naše delovanje nas lahko veseli in navdaja z zadovoljstvom in optimizmom, saj nam je uspelo izpeljati veliko izvrstnih prireditev, tudi domačo gledališko predstavo. Med drugimi našimi dejavnostmi je treba omeniti obnovo več kot 120 let starega Grdavovega kozolca pod nadzorom Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Slovenije, gradnjo kombinirane kamnito-lesene ograje ob glavni cesti, priključek na kanalizacijo, nabavili smo vrsto druge opreme ter omogočili razna popravila in obnove. Vse to je bilo mogoče uresničiti le s sredstvi, ki smo jih pridobili na razpisih Občine Domžale.«

Alojz Stražar je spregovoril tudi o odnosu gledalcev do njihovega plemenitega dela: »Zavedanje, da obiskovalcem dobra in vsebinsko bogata predstava ali dober koncert prinašajo radost in veselje, ki dostikrat ostane v ljudeh in spominu za vse življenje, je dragoceno. Ne želim spraševati izvajalcev o tem, ali in kako se komu od sodelavcev in soustvarjalcev vse to obrestuje, ker poznam odgovor. Obresti so v sreči in veselju, ki je velikokrat nepopisno, v dobrem občutku, da smo s svojimi predstavami obiskovalcem in ljubiteljem našega gledališča podarili nekaj, kar je tudi za nas nepogrešljivo in imamo v življenju neizmerno radi. Želim, da ne bi nikoli presahnil ta studenec navdušenja, vneme, veselja, korajže, predvsem pa kulture sredi te prijazne vasi.« 

Avtor: Primož Hieng; Foto: Uroš Zagožen
Tagi