Razstava Nine Slejko Blom: Obupius Odnehavius

V četrtek, 13. marca 2014, je v Galeriji Domžale potekalo odprtje razstave OBUPIUS ODNEHAVIUS (eden manj znanih grških mitov) avtorice Nine Slejko Blom.

V uvodu je navzoče pozdravil Milan Marinič, direktor Kulturnega doma Franca Bernika Domžale, zatem pa je kustosinja galerije Mojca Grmek podala nekaj pogledov na umetnine slikarke Slejkove.

Nina Slejko Blom (1982) je diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani in magistrirala na Valand School of Fine Art v Gothenburgu na Švedskem. Razstavljala je na mnogih pomembnih razstavah in prejela več nagrad in priznanj. Poleg umetniške kariere skupaj s švedskim umetnikom Connyem Blomom vodi center za sodobno umetnost CAC Bukovje. Inovativna oblika dogodkov v CAC Bukovje so čajanke, na katerih umetnika v domačnem vzdušju dnevne sobe vodita pogovore o sodobni umetnosti z umetniki in kuratorji. Izmenjava izkušenj in idej, druženje in povezovanje, vse to plete mrežo sodelovanja med umetniki samimi ter med umetniki in stroko, ki je v času, ki kulturi in umetnosti ni ravno naklonjen, še kako pomembna. Z mlado slikarko je prišel na razstavo tudi Conny Blom.

Conny Blom (1974) je švedski umetnik, ki je sodeloval na več kot 80 razstavah. Razstavljal je z umetniki, kot so Rodney Graham, Jenny Holzer in Daniel Buren.

Nina Slejko Blom.

Umetnica Nina Slejo Blom v svojem delu povezuje osebno in intimno s kritiškim odnosom do umetniškega sveta. Predstavila je umetniški projekt z naslovom Obupius Odnehavius, ki ga sestavlja več umetniških del. Slika na laneno platno. Naslov je skovanka iz besed »obupati« in »odnehati«, ki namiguje na vodilni motiv projekta; umetnica je namreč dela, ki ga sestavljajo, začela ustvarjati z določeno idejo v mislih, nato pa jih abruptno končala, ko ni vedela, kako dalje – in ta obup nad začetno zamislijo jih je povezal v novo smiselno celoto. V ozadju tega procesa je seveda samoironičen komentar, vendar umetnico besede, kot so »spodleteti«, »obupati«, »odnehati« zanimajo tudi kot pojmi, ki na nek način zajemajo tisto, kar se ji zdi najbolj privlačno v umetnosti – njeno zmožnost, da nekaj tako negativnega, kot je poraz, spremeni v povsem pozitivno stvar. Poleg svojih umetnin je postavila na ogled tudi nekaj slik muck in kužkov.

Na koncu se je direktor Milan Marinič s šopkom zahvalil slikarki Nini Slejko Blom in uradno odprl razstavo.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi