Razstava Dušana Sterleta »Brez besed« je reakcija na čas, v katerem živimo

V Galeriji Domžale je bilo v četrtek, 23. februarja 2017, odprtje razstave Dušana Sterleta, ki jo je avtor poimenoval Brez besed. Po besedah akademskega kiparja Jurija Smoleta, je v resnici vsaka razstava likovnih del »Brez besed«, Dušanova pa še posebej, ker je njegovi osuplosti nad bedo človečnosti ogorčenje posrkalo ne samo besede, temveč tudi zrak.

V takem tonu razstavljenih slik je potekalo tudi odprtje razstave kamniškega likovnega umetnika Dušana Sterleta, ki je v Galeriji Domžale na ogled postavil 26 likovnih del ter šest kipov, ki imajo okoli vratu obešene embleme strahot in bede človeštva. Likovnega umetnika in vse obiskovalce, ki so dodobra napolnili Galerijo Domžale, je v uvodu pozdravila Cveta Zalokar, direktorica Kulturnega doma Franca Bernika Domžale. Čeprav je naslov razstave "Brez besed", smo pričakovali, da bo tako potekalo tudi odprtje same razstave, se pravi brez besed, nam je umetnik vseeno zaupal nekaj besed o izboru razstavljenih likovnih del.

"Tudi razstavo "Brez besed" je treba ubesediti. Ta razstava je reakcija na čas, v katerem živimo. Večino smo sami krivi, da je temu tako. Naša nedovzetnost, neobčutljivost na vse, kar se okoli nas dogaja, je srhljiva in grozljiva. Veliko grozot se dogaja po svetu in vse to ni tako daleč od nas. Lahko pride tudi k nam, ampak takrat bo prepozno", je zaupal umetnik Dušan Sterle. Povedal je še, da bomo morali s takšnimi razstavami in protesti povzročiteljem gorja stopiti na žulj, da to preprečimo. Gre za sonce, gre za naš planet, na katerem bivamo.

"Zavedati se moramo, da je življenje pravzaprav izkoriščanje. Vsakdo izkorišča. Rastlina zemljo, živali rastline in druge živali, vse je povezano. In bolj, ko razmišljamo vidimo, da temu izkoriščanju ni konca ne kraja. Človek pa je šel čez vse meje in uničuje tisto, kar nam nudi naš planet …"

V duhu tega izkoriščanja in gorja je tudi pričujoča razstava, razstavljena likovna dela pa so kot opomin vsem nam, da bi bili boljši, manj pohlepni in agresivni do drugih. Sledila je videoprodukcija ali videomaping, ki jo je na šest razstavljenih kipov projeciral sin avtorja razstave, Matic Sterle. Ob glasbi smo si ogledali projekcijo, ki se je prelivala v različnih tonih barv ter ponazarjala svet, kakršnega živimo danes in kakršnega bi lahko živeli.

Razstava bo v Galeriji Domžale na ogled do četrtka, 9. marca 2017.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi