Proslava ob dnevu državnosti pred vaško lipo samostojnosti na Homcu

Danes praznujemo dan državnosti. S praznikom se spominjamo na čas, ko je Slovenija po tisočletnih sanjah postala samostojna in neodvisna država. Že tradicionalno vsako leto na predvečer praznika, pred vaško lipo samostojnosti na Homcu, poteka proslava v organizaciji KS Homec-Nožice, KS Preserje, Župnije Homec, Župnijske Karitas Homec, KD Jože Gostič Homec, Skavtskega stega Homec, PGD Homec in ŠD Homec.

Pred proslavo je v kapeli sv. Križa na Homcu, najprej potekala maša za domovino, ki jo je daroval homški župnik Lojze Hostnik, nato pa se je dogajanje preselilo pred vaško lipo samostojnosti sredi Homca. Na proslavi, ki jo je povezoval Matej Lovšin, je sodeloval Ženski pevski zbor Moj Spev, pod vodstvom Petra Pogačarja. Slavnostni govornik na proslavi pa je bil predsednik Kulturnega društva Jože Gostič Homec, Borut Jenko.

Slavnostni govornik Borut Jenko je v svojem govoru povedal, da smo se danes zbrali pred lipo samostojnosti, da se spomnimo in zahvalimo vsem, ki so o teh sanjah v preteklosti lahko le hrepeneli, a so jih nenehno negovali, z znojem, solzami in tudi krvjo. Med drugim se je spomnil dogodkov, ki so zaznamovali naše kraje v času Ilirskih provinc in trpljenja, ki so ga morali prenašati naši predniki v času francoske okupacije.

»Lansko leto je minilo natanko 200 let od velike bitke med francosko in avstrijsko vojsko na homškem polju, o čemer pričajo zanimivi zapisi tedanjih zgodovinarjev in kronistov. Po ljudskem izročilu naj bi se tudi domačini, predvsem krepkejši možje in fantje, pridružili avstrijski vojski in tako premagali številčnejšo francosko armado in jo za vedno izgnali iz naših krajev«, je povedal Jenko.

V nadaljevanju se je dotaknil obe svetovni vojni, ki sta naše kraje prizadela na vseh področjih, terjala pa tudi precejšnji krvni davek. Zato je prav, da se spomnimo vseh mož in fantov, ki so darovali svoja življenja za takratno domovino. »Druga svetovna vojna je na žalost pustila tudi mnogo hujše posledice, kot katerakoli vojna prej. Povzročila je številne črne madeže, ki se kot rakave tvorbe še vedno ohranjajo pri življenju in po nepotrebnem delijo slovenski narod«, je poudaril Jenko.

  

Predsednik Kulturnega društva Jože Gostič Homec, Borut Jenko.

Po njegovih besedah to razklanost s pridom že desetletja izkoriščajo številne vodilne garniture v naši mladi državi, namesto, da bi se trudili za dobrobit celotnega naroda. Še več. Na račun šibkih in nemočnih se nekateri nesramno okoriščajo, mnogokrat na nepošten način kopičijo svoje bogastvo in imetje.

»Sprašujem se, kdo je za tako invalidno stanje naše države odgovoren? Morda bo kdo s prstom pokazal na pretekli, totalitarni režim, ki s svojo ideologijo gotovo še vedno navdihuje številne privržence. A za tako stanje smo v veliki meri odgovorni tudi sami, vsi in vsak posebej. Dovolj imamo potrpežljivosti in poslušanja nenehnih obljub ter laži. Dovolj nam je pristranskosti in neprofesionalizma. Želimo konkretnih dejanj in zahtevamo odgovornost zanje. Zahtevamo razkritja goljufov in predrznežev, ki izčrpavajo našo državo, ki svetu kvarijo njeno čudovito podobo, ki jo iznakažajo s svojim nesramnim in neodgovornim početjem. Želimo in hočemo soodločati o svoji usodi. In na nas je, da to tudi storimo. Kajti pred 23-imi leti smo verjeli, da bomo svojo usodo in življenje krojili sami in ne dopustimo si, ne izkoristiti te pravice. Stopimo skupaj z jasnim pogledom v prihodnost, strnimo vrste in pustimo delitve na naše in vaše«, je še povedal Jenko.

Na koncu je Jenko vsem zaželel, da bi praznovali z zavestjo, da bo naša država Slovenija obstojna samo, če nam bo resnično pomenila vrednoto.

Po končani proslavi je sledila še manjša pogostitev, za katero sta poskrbeli Krajevni skupnosti Homec-Nožice in Preserje.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Toni Iglič
Tagi