Prihaja 8. festival gorniškega filma Domžale

Med 24. in 28. februarjem 2014 se bodo gore znova »preselile« na velika platna več kulturnih hramov po Sloveniji: Cankarjevega doma, Kinodvora in Slovenskega mladinskega gledališča v Ljubljani, Mestnega kina Domžale, Mestnega kina Metropol v Celju in Mestnega kina Ptuj. V tem času se bo namreč odvijal 8. Mednarodni festival gorniškega filma Domžale.

Gledalci bodo lahko pet dni spremljali navdihujoče zgodbe karizmatičnih posameznikov, ki premikajo meje v plezanju in alpinizmu, spoznavali skrivnostne gorske kulture in ogrožene živalske vrste, občudovali veličastne podobe gora, zadrževali dih ob neverjetnih avanturah, k premisleku pa jih bodo vabila tudi močna naravovarstvena sporočila iz zakladnice gorskega sveta.

V tekmovalnem programu 44 filmov iz 25 držav
Organizator festivala Društvo za gorsko kulturo z direktorjem Silvom Karom na čelu znova pripravlja izjemno raznolik in kakovosten program, saj bodo v Sloveniji na ogled številni najboljši gorniški filmi, ki so nastali v zadnjih dveh letih, zmagovalci in prejemniki nagrad na največjih tovrstnih festivalih po svetu (Banff, Gradec, Kendal, Bilbao, Torello …). V petih festivalskih dneh se bo na filmskem platnu zvrstilo 44 filmov iz 25 držav. V kategoriji alpinizem si bo mogoče ogledati osem filmov, v kategoriji plezanje enajst, kategorija gore, šport in avantura jih bo prinesla osem, gorska narava in kultura pa sedemnajst.

Obiskovalci bodo spoznali, s kakšnimi izzivi in težavami se zaradi hitrih družbenih in okoljskih sprememb spopadajo inuitska plemena polarnega kroga, kaj zadnjega ekvadorskega trgovca z ledom žene, da se že petdeset let ukvarja s to nenavadno obrtjo, in se prepričali, da je tudi v odročne predele indijske Himalaje že prišla sodobna tehnologija. Z mladima pustolovcema se bodo odpravili na nenavadno deskarsko avanturo ob obali severne Norveške in z afriškim mladeničem prvič poleteli z jadralnim padalom. Izvedeli bodo, zakaj se je ena največjih slovenskih alpinistk Mira Marko Debelak zapisala v zgodovino ne le slovenskega, temveč tudi svetovnega alpinizma, spoznavali svet, v katerem ljubezen do gora in volja do življenja premagata vse ovire, odkrivali, kako so prvi snemalci gora ponesli svoje kamere na vrhove sveta, in spoznali, da za preživetje v današnjem svetu ni dovolj le, da dobro plezaš.

Bogat nabor izjemnih celovečernih filmov in festivalskih zmagovalcev
Letošnji mednarodni festival gorniškega filma Domžale bodo zaznamovali številni izjemni celovečerni filmi, med katerimi velja izpostaviti navdihujoči film Jeklena volja (Norveška) o ekstremni športnici Karine Hollekim, ki se po padalski nesreči s smučmi poda na Haute Route od Chamonixa do Zermatta, Vrh (Irska) s tragično zgodbo s K2, ko je umrlo enajst članov komercialne odprave, zmagovalca več festivalov Hari se poroči (Indija/VB/ZDA/Nizozemska/Norveška), nagrajevani film o dvojici inuitskih plemen Točka izginotja (Kanada) in filmsko upodobitev ene najhujših letalskih nesreč v zgodovini Erebus: gorska operacija (Nova Zelandija).

Foto: arhiv IMFFD (Zadnji veliki vzpon).

Med naravovarstvenimi filmi si posebno pozornost zaslužijo filmi o ogroženih živalskih vrstah Na sledi snežnemu leopardu (Švica), Iskanje perzijskega leoparda (Iran), Vrnitev orlov (Irska) in nova filmska mojstrovina večkrat nagrajenih avtorjev in starih znancev slovenskega občinstva Anne in Erika Lapieda Tisoč in ena sled (Francija). Okoljsko osvešča dokumentarec Nova koča na Mont Blancu: zavetišče Gouter (Francija), Pur Forever – Kmet za vedno (Švica) pa predstavi življenje najstarejšega švicarskega kmeta Carla Jenala, ki ima sorodstvo v Sloveniji.

Foto: arhiv IMFFD (Vrnitev orlov).

Posebno poglavje zgodovine alpinizma predstavijo v Banffu nagrajena Kronistka Himalaje (ZDA), dokumentarni portret najbolj znane kronistke himalajskega alpinizma Elizabeth Hawley, filmski poklon znanemu francoskemu alpinistu Pierre Mazeaud, stene življenja (Francija) in filmska upodobitev enega najbolj prepoznavnih in najdrznejših ustvarjalcev avanturističnega in gorniškega filma Leo Dickinson – portret (Nemčija, Avstrija).

Nepremagljiva zbiralka festivalskih odličij je filmska pustolovščina dvojice deskarjev Severno od sonca (Norveška), ljubitelji plezanja in alpinizma na velikem platnu pa ne bodo hoteli zamuditi najnovejšega filma večkrat nagrajenega režiserja Alastairja Leeja Zadnji veliki vzpon (Velika Britanija), gorniške pustolovščine britanskega avanturista Lea Houldinga na Antarktiki, Učitelja (ZDA) z legendo modernega plezanja Yujijem Hirayamo in mladim Danielom Woodsom v glavnih vlogah, Visoke napetosti (ZDA), ki pojasni ozadje lanskoletnega napada Šerp na Simoneja Moroja in Uelija Stecka, plezalskih poslastic Široke poči (ZDA) in Vroča punca (ZDA), tradicionalnega škotskega plezanja v filmu Esenca (Škotska) s protagonistom Andyjem Cavom ter življenjskega vsakdana mladega valižanskega plezalca Ioana Doyla med pašniki in stenami Ovce in plezanje (Velika Britanija).

V festivalskem tekmovalnem programu bo videti tudi nekaj slovenskih projekcij, med njimi tudi filme Mira Marko (2013), dokumentarni portret slovenske alpinistke Mire Marko Debelak, in Vdih drugega (2013), oba v režiji Žige Virca, ter Drugo življenje macesna (2014) Mojce Volkar Trobevšek in Boštjana Mašere.

Vrhunci retrospektive, Pavla nad prepadom ter izbor najboljšega alpinista in športnega plezalca
V retrospektivi si bo moč ogledati slovenska kultna filma Steber (1997) Matjaža Fistravca in Triglavske strmine (1932) Ferda Delaka, po več kot 80 letih premiero visokoalpinskega zvočnega velefilma v dveh delih Vihar na Kočni (1932) Ivana Bolleta, mlajše bo razveselil prvi slovenski mladinski celovečerni film Kekec (1951) Jožeta Galeta. Za ljubitelje gorniške gibljive slike starejšega datuma velja posebej izpostaviti nemški film Vihar na Montblancu (1930) Arnolda Fancka, v katerem igrajo Leni Riefenstahl, Sepp Rist in Ernst Udet, ter restavriran najstarejši gorniški film na svetu Cervino 1901 o vzponu na Matterhorn, ki smo ga za predvajanje pridobili iz italijanskega narodnega gorniškega muzeja. V preteklost posežeta tudi z življenjem slovenske alpinistke in ene od pionirk slovenske kinematografije Pavle Jesih navdihnjena gledališka predstava Pavla nad prepadom v režiji Matjaža Pograjca in razstava plakatov iz zgodovine festivalov gorniškega filma.

Foto: arhiv IMFFD (Triglavske strmine – arhiv Kinoteke).

V sklopu festivala bo potekal tudi alpinistično-plezalni večer, na katerem bo Planinska zveza Slovenije podelila priznanja najboljšim alpinistom in športnim plezalcem v letu 2013.

Slikovita predavanja tujega in slovenskih gostov
Osrednja slovenska kulturno-gorniška prireditev bo gostila Michaela Kennedyja, pionirja zimskega gorništva in tehničnega plezanja v ledu v Koloradu ter nekdanjega urednika revij Climbing in Alpinist. Sonosilec Kunaverjevega vizionarstva slovenskega alpinizma Kazimir Drašlar – Mikec bo v besedi in fotografiji obudil pozabljeno zgodbo osvajanja skoraj osemtisočaka Anapurne II, Janez Dovžan bo predstavil premikanje mejnikov športnega plezanja prvih Slovencev v El Capitanu pred 41 leti, s pripovedjo o odpravi na sedemtisočak Gaurišankar leta 1983 pa bo v preteklost popeljala odprava celjskega alpinističnega odseka.

Filme bo ocenjevala mednarodna žirija, ki jo letos sestavljajo uveljavljena avtorica gorniške literature ter dolgoletna direktorica in gonilna sila gorniškega festivala v kanadskem Banffu Bernadette McDonald, izkušeni ameriški alpinist, publicist in urednik gorniških revij Michael Kennedy, prekaljeni slovenski publicist in prevajalec Mire Steinbuch, filmski ustvarjalec Roman Benet, (zamejski) Slovenec z do zdaj največ preplezanimi osemtisočaki in priznani slovenski gledališki režiser Matjaž Pograjc.

Več o 8. festivalu gorniškega filma Domžale si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: arhiv IMFFD (fotografije iz filmov: Vrh, Zadnji veliki vzpon, Vrnitev orlov, Triglavske strmine)
Tagi