Previdno pri kurjenju v naravi!

V spomladanskem času se začenjajo intenzivna dela na prostem, kot so odstranjevanje ostankov kmetijskih rastlin in drugega rastlinja z vrtov, njiv, travnikov in gozdov, pogosto z zažiganjem. V takšnih razmerah je možnost, da se uporabo ognja na prostem sprevrže v požar, velika. Zaradi tega na Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje opozarjajo na previdnost.

Pri kurjenju v naravi je treba urediti kurišče, ga zavarovati in nadzorovati ves čas kurjenja. Po kurjenju je treba ogenj povsem pogasiti in kurišče pokriti z negorljivim materialom. Ob vetrovnem vremenu ni dovoljena uporaba odprtega ognja v naravi; že zakurjeni ogenj pa je treba pogasiti.

Kurjenje v gozdovih ni dovoljeno, razen nujnih zažigov v nadzorovanih kuriščih – zaradi zatiranja podlubnikov, na primer. Na območjih, kjer ogenj lahko ogrozi gozd, pa zažiganje ostankov kmetijskih in drugih rastlin sploh ni dovoljeno.

V času, ko je razglašena velika ali zelo velika požarna ogroženost naravnega okolja, pa je uporaba ognja v naravnem okolju še bolj restriktivna, še opozarjajo na Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

Naj spomnimo, da je minulo soboto zaradi neprevidnega kurjenja zagorela trava in lopa v Dragomlju. Suha podrast in trava ter veter so namreč naredili svoje.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Roman Lazar
Tagi