Praznik trniča v Kamniku – Trnič na vsako mizo

Ste vedeli, da trnič, trdi sir značilne hruškaste oblike izhaja iz Velike planine, kjer so ga v zadnjih stoletjih poleti med pašo iz skute, smetane in soli izdelovali pastirji? Izdelovali pa so ga vedno v parku, saj s svojo obliko ponazarjajo ženske prsi. Po izročilu so jih podarjali izvoljenkam kot dokaz ljubezni in zvestobe, celo obljube zakona. Skrbno so jih okrasili s posebnimi ornamenti, ki so jih vtisnili z reliefno izrezljanimi lesenimi paličicami – "pisavami".

Pastirji so trniče postopno nehali izdelovati in tradicija se je skoraj izgubila, le po zaslugi nekaj redkih posameznikov se je ohranila v obliki izdelave trničev kot spominkov. Kot kulinarično posebnost pa si ga prizadevajo ponovno obuditi v Zavodu za turizem in šport v občini Kamnik s projektom Trnič na vsako mizo. Pri tem sodelujejo s strokovnjaki in lokalnimi gostinci.

Trnič bo tako kot pomemben del projekta Okusi Kamnika, ki izpostavlja za kamniško okolje značilne jedi, v njegovem okviru tudi prvič uradno vseslovensko predstavljen, obeležili pa ga bodo s prvim 2-tedenskim Praznikom trniča, ki se bo začel v soboto, 29. marca 2014, na tržnici Okusi Kamnika – Podeželje

Trnič v izbranih restavracijah in trgovinah po Sloveniji
Kot pravijo v Zavodu za turizem in šport v občini Kamnik, se bo možnost pokušine dobrot nadaljevala vse do vključno 13. aprila v okviru praznika v angažiranih lokalnih restavracijah s posebnimi jedmi in menuji, ki trnič bolj ali manj ustvarjalno vključujejo. Po izteku prvega praznika pa bo sir na voljo tudi po vsej Sloveniji v izbranih restavracijah in trgovinah.

Obenem si bodo v Zavodu za turizem in šport v občini Kamnik prizadevali, da bodo sir predstavljali na različnih dogodkih po Sloveniji in ob številnih ustreznih priložnostih, s čimer želijo trnič postaviti na vsako (slovensko) mizo.

Posamezen trnič je narejen iz približno 2 litrov mleka in se uporablja v vsakodnevni prehrani, pogosto kot dodatek jedem; zelo priročen je za ribanje na jedi. Kot sušen sir ima trnič tako rekoč neomejen rok trajanja in ga ni treba hraniti v hladilniku.

Velikoplaninski trdi sir trnič
Trniči so vrsta trdih sirov značilne hruškaste oblike, ki jih pripravljajo na območju Velike, Male in Gojške planine v Kamniško-Savinjskih Alpah in veljajo za posebnost kulturne dediščine pastirstva in alpske kulture v slovenskem prostoru.

Izdelani so iz skute, smetane in soli ter okrašeni s posebnimi ornamenti, ki jih vtisnejo z reliefno izrezljanimi lesenimi paličicami, t. i. "pisavami". Izdelovali so jih v parih, saj s svojo obliko ponazarjajo ženske prsi; izbrankam so v znak ljubezni podarili enega, drugega pa obdržali.

Izdelava
Pastirji so jih izdelovali iz skute iz ogretega kislega mleka, ki so mu dodali smetano. Najprej so oblikovali kepe in jih delno osušili ter vanje odtisnili svoje pisave, nato pa so jih prekadili nad odprtim ognjiščem. Za izdelavo enega potrebujejo 2 litra mleka. Postopek priprave mase za njegovo izdelavo traja od 4 do 5 dni, sušenje pa od 2 do 3 tedne.

Praznik trniča na tržnici Okusi Kamnika

Sobota, 29. marca, med 8. in 13. uro – Glavni trg, Kamnik

8.00 Pričetek obratovanja tržnice Okusi Kamnika

10.00 Slavnostno odprtje Praznika trniča in projekta Trnič na vsako mizo

  • Pozdrav in nagovor direktorice ZTŠ Kamnik Urške Kolar, župana Marjana Šarca in etnologa dr. Janeza Bogataja
  • Podelitev priznanja Rezki Mali za ohranjanje tradicije izdelave trničev

10.30 Pastirji z Velike planine na obisku
Pokušina treh jedi s trničem, ki jih pripravijo kamniški chefi – kuhanje v živo:

  • Janez Uršič (Gostilna pri planinskem orlu)
  • Primož Repnik (Gostilna in penzion Repnik)
  • Janez Bratovž (JB restavracija)

11.30 Učenci OŠ Toma Brejca kuhajo s trničem

13.00 Zaključek obratovanja tržnice Okusi Kamnika

V vmesnem času poteka degustacija in delavnica trničev ter glasbeni program v živo, ki ga bo povezovala Mojca Mavec.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Oto Z¦îan
Tagi