Porast vlomov v Domžalah in okolici! Kaj priporočajo policisti?

Poletja – čas počitnic in dopustov se veselijo tudi vlomilci, ki ta čas izkoristijo in še bolj aktivno prežijo na plen. Pri tem zelo radi izkoristijo tudi daljšo odsotnost lastnikov hiš in stanovanj, saj imajo na razpolago dovolj časa za pripravo in storitev kaznivega dejanja. V zadnjem času je bilo zabeleženih več vlomov v stanovanjske hiše in stanovanja v Domžalah, kakor tudi v okoliških krajih.

Iz Policijske postaje Domžale so nam sporočili, da v zadnjem času beležijo več vlomov v stanovanjske hiše in stanovanja v Domžalah in okoliških krajev ter da je porast vlomov glede na čas (čas dopustov) tudi povsem pričakovan in ne odstopa od statističnih podatkov iz prejšnjih let. Kritični čas navedenih kaznivih dejanj je v dopoldan med 08.00 in 10.00 uro, ter v popoldanskem času, predvsem med 16.00 in 19.00 uro.

Najpogostejši načini vloma in kaj najraje vlomilci odtujijo
Najpogostejši načini vloma v objekt so vlomi z lomljenjem nezaščitenega zunanjega dela ključavnice, na vzvod skozi vrata ali okna ter z razbijanjem stekla na oknih. Storilci najraje odtujijo, nakit, gotovino, prenosne računalnike, itd. Poslužujejo se tudi plačilnih (kreditnih) kartic, kadar je ob kartici osebno geslo (PIN koda), avtomobilskih ključev (in dokumentov o vozilu) v kolikor je vozilo parkirano na dvorišču (in tudi če ni), generatorje gesel osebnega bančništva (običajno skupaj z računalniško enoto ali prenosnim računalnikom).

V času daljše (npr. počitnice) odsotnosti premoženje ni nič bolj »ogroženo« kot v ostalih dneh. Nevarnost pri tem je, da imajo storilci zaradi odsotnosti dovolj časa za pripravo, storitev kaznivega dejanja in za »brisanje« sledov. Pomembno je, da so prostori storilcem nedosegljivi ter, da objekt ne daje videz »zapuščenega«.

Priporočilo policistov
Policisti priporočajo, da naj v času vaše odsotnosti nekdo popazi na stanovanje, hišo ali poslovne prostore, pa naj si bodo to sosedi, prijatelji, sorodniki ali druge osebe (fizično varovanje varnostnega podjetja z licenco), ki se jim zaupa. Te osebe naj bi:

  • izpraznjevale poštne nabiralnike,
  • večkrat parkirale na dvorišču,
  • puščale vozilo na parkirnem prostoru,
  • spreminjale lego rolet…

Pomembno je, da se vzpostavi občutek, da objekt ni popolnoma zapuščen.

Pred tem pa mora lastnik poskrbeti:

  • da v okolici objektov ni predmetov, katere bi lahko storilci uporabili (lestve, orodje….);
  • da na telefonskih odzivnikih ni (ali elektronski pošti ali na vratih) sporočil kot: »Ni nas doma, smo na počitnicah«. Dovolj je če se sporočilo glasi: »Trenutno nismo dosegljivi….«, da ne objavljajo svoje odsotnosti na socialnih omrežjih, da ne vklopijo odzivnikov na spletni pošti, kjer potrdijo svojo odsotnost;
  • da ne puščajo na vidnih mestih ključev vozil, dokumentov vozila, plačilnih kartic, osebnih
  • gesel, generatorjev gesel,itd.;
  • da se namestijo časovna stikala na katera se priklopijo različni električni porabniki kot so luči, radio, itd. Čas na stikalih naj bo naravnan tako, da se bodo porabniki vklopili naključno. Pri tem je potrebno paziti na standarde požarne varnosti;
  • da ključavnice delujejo brezhibno in da so zaščitene in po potrebi zaščito nadgradijo – to
  • velja za vse vrste objektov še posebej priporočamo to lastnikom stanovanj, saj je
  • običajno dovolj, če primerno zavarujejo vhodna vrata (varnostni ščiti na zunanjih delih
  • cilindrične ključavnice, prečna zapora….). Priporočljivo je, da se nadgradi tudi varovanje
  • oken, balkonskih vrat (z dodatnimi ključavnicami), itd.;
  • za vklop alarmnega sistema v kolikor je objekt opremljen s tem tehničnim delom varovanja.

Nakit, umetnine naj bodo fotografirane (nasvet kako fotografirati zlatnino: modra ali temna podlaga najbolje je, če je poleg žamet. Priložimo ravnilo in fotografiramo iz različnih kotov pri dnevni svetlobi…). Z današnjo digitalno fotografijo se zlahka fotografirajo tudi podrobnosti. Označitev in fotografiranje predmetov je pomembna, za identifikacijo lastnika. Po drugi strani pa povezovanje predmeta zaseženega pri osumljencu, s krajem kaznivega dejanja.

Domžalski policisti so še povedali, da v kolikor lastnik opazi sledi vloma v objekt, naj takoj obvesti policijo na številko 113, ali pa naj pokliče na Policijsko postajo Domžale na številko 01 724 6580. V prostore naj ne vstopa, razen če je potrebno zavarovati življenje ali zdravje oseb ali preprečiti nadaljnjo škodo (izliv vode, ogenj…). V objektu se še vedno lahko nahaja storilec, prav tako pa se lahko uničijo sledovi kaznivega dejanja.

Avtor: Miha Ulčar; Fotografija je simbolična
Tagi