Pogovori z likovno dediščino v Galeriji Domžale

V Galeriji Domžale tokrat svoja dela razstavljajo študentke in študentje Oddelka za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Univerze v Ljubljani. Na razstavi je možno videti izdelke risanja in slikanja, kiparjenja, posebnost pa so čudovite kopije muzejskih primerkov svete družine in sicer so posamezne sličice zložene po fazah, ki predstavljajo kako poteka takšno delo in koliko dela je potrebnega, da pridemo do spodobne kopije.

Na odprtju razstave, ki je potekalo v četrtek, 15. januarja 2015, je potekal zanimiv pogovor s študenti in profesorji Oddelka za restavratorstvo ALOU UL, ki ga je vodil akademski kipar Jurij Smole. Na tem oddelku študentke in študentje študirajo veščine restavratorstva in konzervatorstva. Vse slike, kipi starih mojstrov, arhitektura in druga dediščine je namreč deležna obravnave restavratorjev, konzervatorjev in umetnostnih zgodovinarjev.

V pogovoru so študentje in profesorji obiskovalcem odprtja razstave podrobno razložili kako poteka študij, kakšne veščine se učijo, tehnike dela in kako spoznavajo različne materiale. Skratka kakšen je proces, da postaneš pravi mojster restavriranja in konzerviranja, saj je to delo zelo precizno in tudi dolgotrajno, če želijo umetnini povrniti njen prvotni sijaj. Študij na Oddelku za restavriranje ALOU UL je zelo intenziven, saj poteka po logiki pridobivanja praktičnih in teoretičnih spoznanj – predvsem pa izkušenj in vaj. Več o pogovoru si lahko pogledate v zgornjem videu.

Po besedah Jurija Smoleta, s to razstavo obiskovalcem odpirajo vrata v skrivnost materialov, starih, a ne pozabljenih tehnik, mojstrovin, ki ponovno zasvetijo in delovno atmosfero naših ateljejev, ki so povezani s preteklostjo na poseben način – skozi predmete.

Razstavo si v Galeriji Domžale lahko ogledate do 29. januarja 2015.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miro Pivar, Miha Ulčar; Video: Miro Pivar
Tagi