Odrasli domžalski skavti izdelovali bakle

Približuje se sobota, 25. januar, ko bomo odrasli domžalski skavti organizirali že enajsti nočni pohod z baklami na Murovico, ki se nad Sveto Trojico vzpne 743 metrov visoko. In za pohod z baklami je seveda potrebno imeti bakle. In ni boljšega, kot bakle izdelati sam, s svojim znanjem in svojimi rokami.

Dobili smo se v soboto, 18. januarja 2014, na Viru pri skavtski družini Malijevih, kjer sta nas sprejela domačina ter nas povabila v toplo garažo. Čakala sta nas že vroč čaj in pecivo, pa seveda vse stvari za izdelavo bakel. Matija je že raztopil vosek iz odpadnih sveč, mi pa smo razrezali juto na trakove, palice pa je imel Matija že pripravljene. Zatem je sledilo prvo dejanje, oviti zelo na tesno časopisni papir na palice in jih prilepiti s trakom, da se papir ne odvije. Sledilo je delo zunaj pod streho, kjer nas je čakal v loncu že stopljen vosek. Matija nam je najprej pokazal cel postopek izdelave, zatem pa smo poskusili še sami po njegovih navodilih. Najprej smo narezane trakove jute potopili v stopljeni vosek, en prepojen trak na trdno ovili okoli palice, obloženo s papirjem, malo počakali, potopili drugi trak jute v vosek ter še tega ovili okoli palice. Nato smo malo počakali, da se je vse skupaj ohladilo, zatem pa večkrat vse skupaj prelili z tekočim voskom tako, da je nastala velika, debela bakla. Vmes so nas postregli še z okusno ocvirkovko, na koncu pa še z pravim narezkom.

Veseli in zadovoljni z delom in druženjem, ki smo ga opravili, smo se počasi odpravili proti domu v velikem pričakovanju naslednje sobote, ko si bomo z narejenimi baklami osvetljevali pot, ki nas bo vodila na Murovico.

Vabljeni tudi neskavti, ki bi si radi popestrili sobotni večer, da se nam pridružite. Lahko tudi s svojimi otroki, saj je bilo do sedaj z nami na pohodu tudi že nekaj otrok. Dobimo se ob 19. 30 uri na parkirišču pred domžalsko cerkvijo. Od tam se odpeljemo do Svete Trojice, kjer bomo parkirali. Pohod ni tako zahteven. Razen, če bi bilo ledeno, pa je potrebno imeti dobro opremo. Pohod pa traja dobrih 30. – 40 minut v eno smer. Na vrhu pozvonimo z zvončkom, pritrjenim na deblo ter se razgledamo na ljubljansko kotlino.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi