Odprto pismo: Ali še obstaja možnost, da v potoku Pšata vsaj nekatere mladice preživijo?

Ne bom s prstom kazala na najvišje predstavnike oblasti, ki se letali pripeljejo na okoljske konference in v klimatiziranih prostorih razpravljajo, da je potrebno spremeniti življenjske navade.

Prav tako ne bom obtoževala Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki poleg obravnavanja podnebnih sprememb med drugim skrbi tudi za ribištvo in nadzor v ribištvu.

Nisem prepričana, če je Ribiška družina Bistrica Domžale pravilni naslov za mojo vprašanje, vendar sem na priloženi povezavi našla zemljevid da potok Pšata pod PŠ5 spada v njihov okoliš.

Ne me razumeti napačno, da ne razumem domačinov, ki dnevno koristijo potok Pšata za zalivanje svojih kmetijskih površin. Suša in vročina seveda uničujeta kmetijske pridelke in Slovenija že dolgo ni več sposobna prehranske samooskrbe. Vendar so priložene slike odraz razmišljanja, da »moje« dejanje nima širših posledic. Lahko samo sklepam, da tako razmišljajo tudi prebivalci, ki soživijo vzvodno, saj sem danes prišla do odcepa potoka Pšata, ki je presušen v celoti. Slike nesrečnih ribjih mladic, ki se borijo za preživetje v nekaj litrih vode, so bile posnete nekaj 100 metrov nizvodno od mlina v kraju Bišče v razdalji 50 metrov. Izsušene mlakuže pa so polne že poginulih mladic, na katerih se gostijo muhe.

Ali še obstaja možnost, da vsaj nekatere mladice preživijo?

Svetek Irena, Pšata
**********************

Objavljamo odziv Ribiške družine Bistrica Domžale, ki ga je prejela gospa Irena Svetek:

“Spoštovana gospa Svetek,

veseli nas, da vas skrbi stanje naših skupnih voda in življa v njih in da vam je mar.

V teh dneh so, zaradi pomanjkanja padavin, delno ali v celoti, presušili številni manjši vodotoki širom Slovenije. Člani ribiških družin smo zelo veliko na terenu in opazujemo situacijo ter poizkušamo rešiti čim več vodnih živali, ki jim zaradi pomanjkanja vode grozi, da bodo poginile.

Ribiška družina Bistrica Domžale ima v upravljanju zelo veliko območje in člani naše RD smo praktično veš čas na terenu.

Zelo dobro smo seznanjeni tudi s situacijo na reki Pšati. Na navedenem odseku smo v preteklih dneh tako opravili štiri intervencijske izlove rib. Vsakokrat je bilo pri izlovu navzočih med 10 in 20 naših članov, ki so s prostovoljnim delom poizkušali rešiti čim več vodnega življa. Navedeni intervencijskih izlovi so vsakokrat trajali najmanj 5 ur, rešili pa smo nekaj tisoč majhnih in večjih rib, ki smo jih odpeljali v malo bolj vodnato Kamniško Bistrico.

V zadnjem mesecu dni smo se v naši RD ukvarjali tudi z velikim poginom rib v reki Pšati, dolvodno od Suhadol. O navedenem poginu je bilo tudi veliko medijskega poročanja. Vse pa smo opravili člani RD Bistrica Domžale, ob izdatni pomoči prostovoljnih gasilcev in CZR. Škoda je bila izjemno velika. Tukaj ne mislimo samo na škodo povzročeno s poginom rib in vodnega življa, temveč na škodo, ki je bila povzročena našemu širšemu življenjskemu prostoru.

Poleg reke Pšate člani naše RD spremljamo stanje tudi na ostalih vodotokih, kjer v primeru grožnje s poginom,  primerno ukrepamo. To je naša dolžnost in le te se zelo dobro zavedamo.

Naj vam pa povem, da se ob naših intervencijah srečujemo tudi z nerazumevajočimi posamezniki, ki poizkušajo ovirati naše prostovoljno delo. Ja, težko je temu verjeti, vendar se tudi to žal dogaja.

Zahvaljujemo se vam za vaše pismo in opažanja in da vam je mar za naše vode.

V kolikor boste kdaj opazili kaj podobnega, vas prosimo, da nas pokličete, saj bomo na ta način lahko hitreje odreagirali. Kontaktne osebe so navedene na spletni pletni strani naše ribiške družine, sicer pa lahko pokličete tajnika RD, Ožbeja Sotošek, GSM 070-797-676, predsednika RD, Bojana Križnika, GSM 070-612-575, vodjo ribiško čuvajske službe, Andreja Fermeta, GSM 041-209-817 in Jerneja Šušteršič, GSM 041-933-411.

S spoštovanjem,

Ožbej Sotošek, tajnik RD Bistrica Domžale”