Mestni kino Domžale je obiskal Rudar, ki je zaradi svojega odkritja izgubil službo

Rudar v zapuščenem rudniku odkrije posmrtne ostanke tisočih žrtev iz časa po drugi svetovni vojni. Da bi jim omogočil dostojen pokop in s tem ohranil lastno človečnost, se zoperstavi zunanjemu svetu. Igrani film Hanne Slak je nastal po življenjski zgodbi zasavskega rudarja Mehmedalije Alića in njegovi avtobiografiji Nihče.

Režiserka in scenaristka Hanna A. W. Slak je po romanu Nihče Mehmedalije Alića, naredila odličen film, ki gledalca ne pusti mirnega. Da je film lepo uspel, so svoj kamenček k mozaiku dodali tudi igralci Leon Lučev, Marina Redžepović, Zala Đurić Ribič, Tin Marn, Boris Cavazza, Nikolaj Burger, Jure Henigman, Boris Petkovič. Zato ne čudi, da so na 20. Festivalu slovenskega filma dobili nagrado Vesna za režijo, glavno moško vlogo in montažo, je Slovenski kandidat za tujejezičnega oskarja, tekmovalni program, Filmski festival Varšava 2017.

V filmu po resničnem dogodku vidimo, kako rudarja Alijo pošljejo odkopat rov, ki je bil zazidan od konca druge svetovne vojne. Njegova naloga je bila čim prej napisati poročilo, da v zapuščenem rudniku ni ničesar. Toda Alija kmalu odkrije, da rov ni prazen. Kljub vsem nevarnostim nadaljuje s kopanjem, dokler se ne prikoplje do neljube resnice: v rovu je skrito množično grobišče. Najdba najprej odjekne v javnosti, nato pa je nemudoma utišana. Alija vztraja, da je treba žrtve identificirati in pokopati. Oblastem pa tako predstavlja nevšečnost, katere se je treba znebiti, zato ga zaprejo, izgubi službo….

Rudar iz Srebrenice je v Hudi jami lastnoročno odkril temno resnico slovenske zgodovine. V jami je odkrival truplo za truplom. Našel je zloglasni Barbarin rov, kjer se nahaja najmanj 2500 žrtev – še zdaleč ne le 'nasprotnikovih borcev' – nikoli kaznovanega komunističnega zločina. Storil je vse, da bi bili ubiti dostojanstveno pokopani. A slovenske oblasti so – 'drugorazredna politična tema' – njegove pozive preslišale. Zato se je, mož usode in zgodovina(r) 20. stoletja, lotil pisanja, ki preprosto ne bi moglo biti močnejše, kot je.

Po Skypu smo gledalci iz Berlina na platnu videli in slišali slovensko režiserko in scenaristko Hanno A. W. Slak, ki je na vprašanja Jureta Matičiča iz Mestnega kina Domžale lepo povedala, kaj jo je pritegnilo, da je napisala scenarij in se podala v režijo filma. V živo pa sta pogovoru prisostvovala in povedala tudi nekaj svojih izkušenj iz snemanja mlada igralca Tim Marn, ki je v filmu igra Samirja, sina rudarja ter Matej Abrahamsberg, ki je v filmu zaigral mladega Alija, ko je šel iz takrat še skupne Jugoslavije praktično kot deček v Slovenijo, kjer je postal rudar in delal do odkritja Barbarinega rova, ko je zaradi tega nato izgubil službo.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi