Kadeti Heliosa 2. v Sloveniji!

Zaključni turnir prvenstva Slovenije za kadete, ki je med 4. in 6. aprilom potekal v Domžalah, nam bo v spominu ostal po izvrstni organizaciji, polnih tribunah in odličnemu vzdušju ter fenomenalni igri domžalskih kadetov, ki so na koncu, po finalnem porazu proti Unionu Olimpiji, osvojili več kot fantastično 2. mesto v državi.

V finalu smo gledali obračunu domačega Heliosa A in Uniona Olimpije A, ki je potekal pred praktično polnimi tribunami Hale komunalnega centra. Veliko bolje so začeli domači, ki so z odlično obrambo ter v napadu razpoloženima Petrom Koširjem in Luko Kraljevićem po prvih desetih minutah vodili že z 20:7. Po trojki Koširja v prvem napadu druge četrtine je prednost Heliosa znašala že 16 točk, kar je bila tudi najvišja razlika na tekmi v korist katerekoli od ekip. Zatem se je razlika še nekaj minut gibala okoli 15ih točk, potem pa so sredi četrtine Ljubljančani začeli s svojim povratkom. Do konca prvega polčasa jim je uspel delni rezultat 15:4, pa še to je dve točki za Domžalčane Kraljević dosegel s črte prostih metov tik pred začetkom glavnega odmora. Predvsem Vlatko Čančar in Haris Čučović sta v teh minutah polnila koš Heliosa, ki pa je bil ob polčasu kljub vsemu še vedno v rahlem vodstvu (31:27).

Hitro po začetku drugega polčasa je Čančar poskrbel za izenačenje na 32:32, po trojki Žana Đogića sredi četrtine pa je Olimpija prvič na tekmi povedla; semafor je kazal 36:37. Sledil je odličen odgovor Domžalčanov, saj so najprej Kraljević, Tjaž Hadalin in Aljaž Bratec poskrbeli za vodstvo s 43:39, nadaljeval pa je s "solo vložkom" mladi Nejc Klavžar, dve leti mlajši od večine nasprotnikov in soigralcev, ki je dosegel kar 10 zaporednih domžalskih točk, še dve je ob sireni dodal Matej Drglin in Helios je pred zadnjo četrtino vodil za "velikih" deset točk, 55:45.

Težave so nastopile na začetku zadnje četrtine, ko je svojo 5. osebno napako dobil kapetan Košir, a je bilo v 32. minuti kljub temu še vedno +10, 60:50. Potem pa je sledil, vsaj po, to priznam, subjektivnem mnenju pisca tega članka, prelomen trenutek tekme. Daleč od tega, da je ta odločil tekmo, a ponavadi ravno kakšna taka malenkost začne preobrat. Napačen pisk sodnika je prekinil napad Heliosa, od tu naprej pa se je domžalska igra začela podirati. Po nešportni osebni napaki Gabra Ožegoviča so Ljubljančani dosegli 4 točke v enem napadu in se približali na 60:56, po košu izvrstnega dirigenta Olimpijine igre Žana Marka Šiška, pa je bilo samo še +2 za Helios. Serijo Ljubljančanov je prekinil Klavžar, a je s trojko udaril Čančar, potem pa spet "zanimiva" odločitev istega sodnika kot prej, ki je Kraljeviću, potem ko sta nanj skočila dva ljubljanska košarkarja, na začudenje vseh prisotnih v dvorani, dosodil osebno napako v napadu. Olimpija je nato v naslednjem napadu s košem Čančarja spet povedla, a je vodstvo Heliosu, dobre tri minute do konca, za kratek čas s trojko spet vrnil Matic Vesel. Na žalost je v naslednjih dveh minutah in pol sledil domžalski napadalni mrk, prekinil ga je šele Hadalin pol minute pred koncem, Olimpija pa je s trojko Šiško, Čančar, Mesiček v tem času naredila delnih 12:2 in prišla, na koncu je pač treba priznati, do zaslužene zmage s 67:75.

Prvi strelec domačih je bil najmlajši Nejc Klavžar, ki je dosegel 16 točk ter temu dodal še 7 skokov, 14 točk je prispeval še Peter Košir, pa čeprav je zaradi petih osebnih napak igro zapustil že na začetku zadnje četrtine. Za Olimpijo sta po 18 točk dosegla Blaž Mesiček in Vltako Čančar, ki sta temu izkupičku dodala še po 12 oz. 14 skokov. Spet pa je igro Ljubljančanov odlično povezoval Žan Mark Šiško, ki je tekmo končal s 13 točkami, ter po 6 skoki in podajami.

Dejan Čikić, trener Heliosa: "Velika pohvala fantom in štabu za celo sezono. Kljub temu, da so drugi v Sloveniji, so zame ti fantje na prvem mestu, saj so pokazali izjemen karakter, dobro trenirali, se bili pripravljeni odrekati in igrali kot prava ekipa, zato sem zelo ponosen. S polno dvorano na turnirju smo na najlepši način zaključili lep teden domžalske košarke."

Rok Dežman, trener Uniona Olimpije: "Tako kot polfinalno tekmo, smo tudi finalno začeli v krču in skoraj celo srečanje zaostajali. V zadnji četrtini smo se dvignili in odigrali bolj agresivno v obrambi, kar nam je prineslo rezultat tudi v napadu. Ekipa si je zaslužila naslov, ki je posledica dobrega dela skozi celo sezono. Čestitam tudi ostalim ekipam za prikazane igre na turnirju."

Za najboljšega posameznika zaključnega turnirja je bil izbran Olimpijin Žan Mark Šiško, ki je bil seveda imenovan tudi v najboljšo peterko turnirja, v kateri so še Luka Rožanc (Maribor), Matic Jeseničnik (Krka), Blaž Mesiček (Olimpija) ter naš Peter Košir.

Avtor: KK Helios Domžale; Foto: KK Helios Domžale