Helios Sunsi državno prvenstvo odprli s tesnim porazom v Šentjurju

Potem, ko je bila končno prekinjena stavka košarkarskih sodnikov, se se končno začela tudi vsa državna košarkarska prvenstva. Domžalski podmladek je sezono odprl s samimi zmagami, žal pa jim v Ligi Nova KBM niso sledili še člani, ki so za uvod v sezono tesno izgubili v Šentjurju z 79:76.

Domžalski trener Jovan Beader je na začetku na parket poslal peterko Jure Močnik, Jure Pelko, Matej Rojc, Blaž Mahkovic in Miha Zupan, ki pa kar ni ujela pravega ritma, ob tem zgrešila nekaj lahkih, odprtih metov, ter si hitro priigrala nekaj točk zaostanka. Šentjurčani so začeli poletno, neobremenjeno, pa čeprav so igrali pred domačim občinstvom, in po prvih 10 minutah vodili z 19:13. Slika se je obrnila v drugi četrtini, ko se je razigral Pelko, na pomoč pa mu je s trojko in norim zabijanjem priskočil še mladi Urban Oman, tako da je bilo ob odmoru, po spornem metu domačih ob sireni skoraj da iz sredine igrišča, rezultat poravnan na 33:33.

Helios Sunsi so drugi polčas odlično odprli in s serijo 10:0 povedli že s 43:33, a te prednosti niso uspeli oz. znali zadržati. Namesto, da bi izkoristili dejstvo, da so domači že izkoristili bonus osebnih napak in poskušali več zaključevati s kontaktom in v bližini koša, so se več odločali za mete z razdalje, ki pa niso dosegli želenega in domači so se počasi, a vztrajno, vračali nazaj v tekmo. Tri minute pred koncem četrtine sta dve zaporedni trojki zadela Matic Maček in Miloš Pešić, slednji je v tekmi zadel kar štiri, in domače približala le na -1, 45:46, pred začetkom zadnjih desetih minutah pa so imeli Domžalčani prednost dveh točk (54:52).

Matej Rojc.

Do 35. minute so bili "sončki" še v rahlem vodstvu, potem pa je Marko Popadić s petimi zaporednimi točkami domače popeljal do vodstva s 66:63, ki ga nato vse do zadnje sirene niso več izpustili iz rok. Vsakič, ko so bili Domžalčani blizu novega preobrata, se je našel nekdo v vrstah Šentjurja, ki je prišel do napadalnega skoka ali zadel v zadnji sekundi napada, tako da je za Sunse zmanjkalo priložnosti. Zadnjo je imel Mahkovic nekaj sekund pred koncem, ko bi lahko z zadeto trojko tekmo popeljal v podaljške, a njegov met ni zadel cilja in domači so se lahko z zmago z 79:76 zasluženo veselili odličnega uvoda v novo sezono Lige Nova KBM.

Pri domačih se je s 23 točkami izkazal Miloš Pešić, po 16 sta jih dodala še Matic Maček in Marko Popadić, slednji je imel tudi 7 podaj. Prvi igralec Sunsev je bil tokrat kapetan Jure Močnik, ki je tekmo končal s 17 točkami in 5 podajami, 15 točk je prispeval Matej Rojc, še dve manj pa sta dodala Jure Pelko in Blaž Mahkovic (6 skokov). V primerjavi s Šentjurjem je tokrat zmanjkal predvsem učinek visokih košarkarjev, ki bodo morali v prihodnjih tekmah zagotovo pokazati malo več.

Jovan Beader, trener Helios Sunsev: "Najprej čestitke Šentjurju za zmago. Nepisano košarkarsko pravilo je, da ekipa, ki v končnici bolje skače in zadeva proste mete, na koncu tudi slavi. Ob tem si s toliko zgrešenimi prostimi meti in v prvem polčasu tudi odprtimi zicerji, zmago tudi težko zaslužiš. Fantom sicer nimam kaj zamerit, ampak v trenutkih, ko držimo vodstvo za 10, nasprotnik pa je v bonusu, moramo znati bolje odreagirati, kot pa je bilo to tokrat v tretji četrtini. Na koncu je zmanjkalo zbranosti, pa tudi malo sreče, da bi prišli do zmage na uvodni tekmi prvenstva."

Jovan Beader, trener Helios Suns.

Domžalčane naslednja tekma Lige Nova KBM čaka prihodnjo soboto, ko v Domžale prihajajo novi prvoligaši, košarkarji ljubljanske Ilirije.

Liga Nova KBM, 2. kolo (Šentjur, 14.10.2017)

Šentjur – Helios Suns 79:76 (19:13, 14:20, 19:21, 27:22)

Šentjur: Debelak, Vodopivec, Jereb 2, Korošec, Pešič 23, Williams, Maček 16, Gabrovšek 11 (6 skokov), Popadić 16 (7 podaj), Bolčina 6 (11 skokov), Jordan Rojko 5
Helios Suns: Rojc 15, Pelko 13, Jogan, Bratec, Oman 5, Zupan 4 (6 skokov), Močnik 17 (5 podaj), Klavžar, Mahkovic 13 (6 skokov), Besedić 7, Shashkov 2, Strel

Avtor: KK Helios Suns; Foto: Gašper Papež