Helios Ligo za prvaka začel z uspešnim “maščevanjem” Zlatorogu

Če smo pred dvema tednoma v Hali komunalnega centra v zadnjem krogu prvega dela Lige Telemach spremljali pravo dramo med Heliosom in Zlatorogom, ki so jo v končnici tekme dobili Laščani, pa je imel tokratni obračun med istima nasprotnikoma rahlo drugačen scenarij. Prvih deset minut je bilo še poravnanih, nato pa so v drugi četrtini Domžalčani odločili vprašanje zmagovalca.

Brez poškodovanega Đorđa Majstorovića, a z vsemi ostalimi razpoložljivimi močmi se je Helios odpravil po maščevanje proti Zlatorogu. Jure Besedič, Blaž Mahkovic, Aleksandar Ponjavić, Dejan Mlakar in Matic Rebec so začeli tekmo proti Laščanom in hitro pokazali, da Domžalčani tokrat mislijo le na prvo zmago v Ligi za prvaka. Po trojki Ponjavića je bilo že v 3. minuti 10:3, v 6. minuti, po trojki Igorja Marića, ki je medtem prišel na parket, pa že 15:7. Ko je dve minuti kasneje izza črte 6,75 m zadel še Mahkovic, Helios je v prvem polčasu zadel kar 10 metov za tri točke, je semafor kazal že 20:10, nato pa se je Domžalčanom ustavilo. V zadnjih dveh minutah in pol prve četrtine so gostje pod taktirko Gorana Juraka in Filipa Samojlovića prišli do delnega izida 10:0, tako da je bilo po prvih desetih minutah poravnano na 20:20.

So se pa košarkarji Heliosa spet pobrali na noge v drugi četrtini. In to kako! Začel je Besedič s trojko, nadaljeval pa Rebec z sedmimi zaporednimi točkami za 10:0 Heliosa. Nato so nekaj življenja le pokazali Laščani, a so se Domžalčani še kar oddaljevali. Tri minute do polčasa je bilo 38:25, nato pa je na sceno stopil še Luka Vončina za serijo 11:0 in vodstvo ob polčasu z 49:25, kar pomeni, da je Helios to drugo četrtino dobil s kar 29:5.

V drugem polčasu smo videli že poznan padec v igri Domžalčanov, ki ga je trener Zmago Sagadin po tekmi ponovno pripisal neizkušenosti svojih varovancev. Met ni več tekel, tako kot v prvih dvajsetih minutah, tudi napadi niso bili pretirano precizno izpeljani, Laščani pa so se počasi, a vztrajno približevali. A vseeno nikoli toliko, da bi bila domača zmaga Heliosa kadarkoli resneje ogrožena. Ob koncu tretje četrtine je Zlatorog prišel na 55:41, a je nato Domžalčane v mirnejše vode popeljal Marko Boltić; pred zadnjimi desetimi minutami je imel tako Sagadinov vrtec 16 točk naskoka. Na začetku zadnje četrtine je Jurak goste pripeljal na -11, to je bil pravzaprav tudi zadnji pravi poizkus Laščanov, da preobrnejo potek tekme. Sagadin je reagiral z minuto odmora, po kateri je Marić dosegel 5 zaporednih točk in zmagovalec je bil odločen. Na koncu je bilo na semaforju 70:55 v korist Heliosa.

Pri domačih je Blaž Mahkovic tekmo končal s 13 točkami, po 12 sta jih dodala še Jure Besedič (8 skokov) in Matic Rebec (5 podaj). Za Laščane je 12 točk dosegel Goran Jurak, do dvojnega dvojčka pa je prišel Milan Milošević (11 točk, 14 skokov).

Naslednjo sredo, v 2. krogu Lige za prvaka, Helios gostuje na Polzeli.

Med polčasom so se na parketu predstavili najmlajši pionirji U10, ki so nato dobili tudi diplome za pravkar končano sezono.

Zmago Sagadin, trener Heliosa Domžal: "Odigrali odličen prvi polčas in si ustvarili 24 točk prednosti. Vse je dobro delovalo – igra v obrambi, napadu in protinapadu. Jasno pa je, da je za tako mlado ekipo težko nadaljevati v takšnem ritmu in braniti takšno prednost. V drugem polčasu smo tako nekoliko padli pri igri na obeh straneh igrišča in doživeli pravo malo šolo, kako se ne sme igrati, ko si poprej ustvariš takšno prednost. A tudi to ni slabo, saj bomo zadeve sedaj lahko analizirali in verjamem, da bomo v bodoče, če si bomo v prvem polčasu znova pripravili tako visoko prednost, znali odigrati bolj pametno. Ne glede na vse smo cilj na tekmi dosegli, čeprav smo igrali brez prvega centra Majstorovića."

Predrag Milović, trener Zlatoroga Laškega: "Razen črne luknje v drugi četrtini smo bili v ostalem delu tekme enakopraven nasprotnik Heliosu, a je bilo teh deset minut vseeno preveč za drugačen razplet. V prvem polčasu smo izgubili kar 17 žog in kljub 15 skokom več na odmor odšli z zaostankom 24 točk. Na začetku druge polovice srečanja so nam nasprotniki dali nekaj možnosti, da se vrnemo nazaj v igro, a moja ekipa enostavno ni verjela vase in v to, da lahko na tej tekmi slavi zmago. Helios je zasluženo zmagal in mu za zmago tudi čestitam. Čestitke tudi mojim igralcem za 25, 30 minut korektne igre. Nič ne de, življenje gre naprej, pred nami pa so nove tekme."