Helios krepi dialog s svojimi zaposlenimi. Revizorji: Helios ni financiral lastnega prevzema

Iz uprave Heliosa so sporočili, da so v zadnjih dveh dnevih organizirali zbore zaposlenih za vse ljudi, ki delajo v Skupini Helios v Sloveniji. Glavni namen zborov je okrepiti neposreden dialog z ljudmi v Heliosu in ne nadaljevati javne razprave o temah, ki sicer zadevajo samo družbo in njene zaposlene. V Heliosu bodo še naprej krepili neposreden dialog z zaposlenimi ter bodo odprti za razpravo s predstavniki sindikatov, a na način, katerega rezultat bo korist za zaposlene v Heliosu in ne korist drugih političnih ali zasebnih interesov skupin ali posameznikov. Prav tako v vodstvu Heliosa še navajajo, da revizijska hiša Deloitte potrjuje, da neto dolg skupine Helios znaša 84,6 milijonov evrov, da Helios ni financiral lastnega prevzema ter da financiranje in dolžniške pogodbe niso v nasprotju s slovensko zakonodajo.

Predsednik Uprave Heliosa, Aleš Klavžar je povedal, da uprava Heliosa ne želi biti del političnih razprav ali biti še dalje priča temu, da se z imenom "Helios" manipulira za interese, ki niso povezani s poslovanjem družbe ter škodujejo družbi in zaposlenim v njej. »Menimo, da je pogovor s sindikati zelo pomemben, a da ga je potrebno voditi na ustrezen način, z neposrednim dialogom, ne preko medijev. To je razlog, zakaj smo včeraj osebno povabili predsednika ZSSS, gospoda Semoliča, da pride na sestanek v Helios, da bi pridobil vse potrebne informacije. S tem smo želeli narediti korak k temu, da se ime "Helios" v javnosti ne uporablja več v napačnem kontekstu. Prepričani smo namreč, da ZSSS nima ustreznih informacij za javno razpravo o temah, povezanih s Heliosom, saj so številne informacije, ki so zadnje dni v javnosti omenjane, napačne in zavajajoče«, je še povedal Klavžar.

Kljub temu je ZSSS včeraj sklicala novinarsko konferenco z naslovom »400 milijonska maksimalna hipoteka in Helios«. V vodstvu Heliosa pravijo, da je to upravičena odločitev ZSSS, vendar pa ne verjamejo, da zaposlenim v Heliosu koristi na kakršen koli način. Prav tako tega ne smatrajo kot konstruktiven dialog. Kot so še povedali v upravi Heliosa, bodo še naprej krepili neposreden dialog z zaposlenimi in bodo odprti tudi za razpravo s predstavniki sindikatov, na način, katerega rezultat bo izključno korist za zaposlene v Heliosu in ne korist drugih političnih ali zasebnih interesov skupin ali posameznikov.

Revizorji pritrdili, da Helios ni financiral lastnega prevzema
Kot še sporočajo iz vodstva Heliosa, Revizijska hiša Deloitte potrjuje, da neto dolg skupine Helios znaša 84,6 milijonov evrov, da Helios ni financiral lastnega prevzema ter da financiranje in dolžniške pogodbe niso v nasprotju s slovensko zakonodajo.

Vodstvo Heliosa je 26. junija predstavilo podatke, s katerimi je zanikalo očitke glede povečevanja dolga za financiranje prevzema in neizpolnjevanja določil iz kupoprodajne pogodbe. Zavrnilo je tudi informacije, da načrtujejo odpuščanje zaposlenih. V načrtu je le 3,25-odstotno znižanje plač, je zagotovilo.

Po navedbah vodstva dolg Heliosa nikoli ni znašal 407 milijonov evrov, trenutni neto dolg je 84 milijonov evrov, konec junija pa se bo spustil pod 80 milijonov evrov, medtem ko je še lani znašal 110 milijonov evrov. Za četrtino znižan dolg je po njihovih besedah rezultat boljšega upravljanja zalog ter poslovnega in finančnega prestrukturiranja.

Ker so se v javnosti navkljub temu pojavljala ugibanja, je vodstvo Heliosa revizijsko družbo Deloitte povabilo k neodvisnemu strokovnemu pregledu. Deloitte je potrdil, da je neto dolg skupine Helios 31. maja znašal 84,6 milijona evrov ter da nobeno novo posojilo ni bilo pridobljeno ali dano za financiranje prevzema skupine Helios. Obenem je potrdil, da financiranje nakupa skupine Helios in dolžniške pogodbe niso v nasprotju z relevantno slovensko zakonodajo, navajajo v družbi.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Arhiv Domžalca
Tagi