Gorniški večer: dr. Igor Škamperle – Gorniški sveti gral

V Knjižnici Domžale se je v torek, 3. 11. 2015, v večernih urah ponovno govorilo o gorah, alpinizmu, pohodništvu. V organizaciji Planinskega društva Domžale in Knjižnice Domžale smo se podali v svet planincev ter v svet, ki je rezerviran le za izkušene, plezanja vajene izbrance.

Zato gorniški večeri skušajo svojo podobo in značaj ujeti v barvit, a spoštljiv pogovor. Sogovornika odkrivata svet gora, raziskovalna, znanstvena in strokovna spoznanja o njih ter dosežke, ki v gorah (predvsem pa v naših glavah) premikajo meje mogočega. Pogovor z tokratnim gostom, dr. Igorjem Škamperletom, filozofom, sociologom kulture, komparativistom, religiologom, pisateljem in alpinistom, je vodil Borut Peršolja iz PD Domžale.

Dr. Igor Škamperle (rojen 1962 v Trstu) je filozof, sociolog kulture, komparativist, religiolog, pisatelj in alpinist. Predava na oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Ukvarja se s sociologijo znanosti, teorijo simbolov, zgodovino idej, kulturno zgodovino ter religijo in kulturo v obdobju renesanse. Med knjižnimi deli omenimo roman Sneg na zlati veji (1992) in Kraljeva hči (1997) ter znanstveno delo Magična renesansa (1999). Sodeloval je pri pripravi TV dokumentarca o življenju in delu slovenskega filozofa in alpinista Klementa Juga.

Pogovor je potekal v sproščenem vzdušju, čeprav je med poslušalci sedel tudi Tone Škarja, legenda odprav v Himalajo. Kot vsak gost gorniškega večera je tudi dr. Igor Škamperle v uvodu najprej pokazal nekaj fotografij gora ter jih pokomentiral, zatem pa sta z Borutom začela pogovor. Tako smo izvedeli veliko o Igorjevi mladosti, začetkih hoje v hribe, o začetkih plezalnih tur, tudi o njegovih sošolcih, o soplezalcih, ki jih nekaj žal ni več, tudi o hoji v hribe, tempu hoje, ki se ga je naučil med gozdarji nad dolino Radovne, ko so z težkimi motornimi žagami hodili podirat drevesa in z zmerno hojo navkreber ohranjali moč še za celodnevno delo in potem povratek v dolino.

Še marsikaj smo izvedeli v pogovoru, o težkih in kočljivih trenutkih, pa tudi o lepoti narave.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi