dr. Noah Charney: Kako Slovenec vidi Ameriko

Slovenologija: Sandi Gorišek

Sandi Gorišek je inženir strojništva s smislom za humor in talentom za pisanje, ki je prodrl v ameriške medije s knjigo o prvi dami ZDA Melanii Trump. Njegova najnovejša knjiga je „zrcalna slika“ Noahove knjige Slovenologija. Sandi Gorišek namreč piše o tem, kako Slovenec vidi Ameriko. Noah Charney in gost  sta večer posvetila pogovoru o Sloveniji skozi ameriške oči in Ameriki skozi slovenske oči.

V organizaciji dr. Noah Charneya in Knjižnice Domžale je v torek, 20. novembra 2018, potekala Slovenologija, na kateri so obiskovalci tokrat iz prve roke slišali veliko pravih izkušenj in doživetij iz celine onkraj luže, kakšne so razlike med ZDA in Slovenijo, kje je boljše živeti in kakšni so pogledi enih in drugih državljanov na drugo državo.

Sandi Gorišek je pripovedovalec zgodb, ki ga blazno zanima čisto preveč stvari naenkrat in uživa v predstavljanju svojega pogleda na svet publiki – največkrat v zavetju kakšne lokalne gostilne, pri širše zanimivih temah pa mu pomaga pisana beseda. Lenobo poskuša preganjati s košarko, za katero ima premalo kilogramov, golfom, za katerega nima živcev in tekom, kjer je preprosto len. Zraven športa pa je reden obiskovalec koncertov in ostalih predstav v živo, saj obožuje odrske deske. Poslovno je zaposlen kot razvojni inženir strojništva, kjer se ukvarja z energetiko, torej dolgočasnimi enačbami energetskih pretvorb. Svet ga je spoznal po kratkem bestsellerju na Amazonu (le 42 strani), ki govori o močnih in ponosnih ljudeh iz nekdanje komunistične Jugoslavije in njihovi borbi za svojo malo državo. V zgodbo je vključil tudi prvo damo, Melanio Trump.

Knjigica oziroma brošurica, kot jo je simpatično poimenoval tiskar, govori o odraščanju v našem koncu sveta in je bila napisana kot odgovor na povečano zanimanje za Slovenijo. Ta je bila seveda posledica ameriške predsedniške dirke in svetovnih »novinarjev«, ki so vsi po vrsti prepisovali isti članek. Knjigo je seveda napisal v mejah normale in prevedeno v razumljiv jezik: vse dokler to niso polresnice oziroma stvari, ki spadajo v kategorijo blatenja dobrega imena, proti čemur pa se bodo borili z vsemi pravnimi sredstvi.

Na Slovenologiji se je dr. Noah Charney z gostom dotaknil tudi njegove nove knjige Skozi moje oči: ZDA, v kateri avtor Sandi Gorišek opisuje velike razlike med državama. »ZDA – dežela prihodnosti. Dežela blagostanja, uspeha, glamurja, blišča … Pa je res (zgolj) to? Skozi knjigo in moje oči boš začutil utrip „obljubljene dežele“. Pripoved je skupek lastnih nerodnosti, ki sem jih doživel čez veliko lužo, zapisal pa sem jih s preprostim ciljem – razbijanja predsodkov, ki jih imamo drug o drugem. Zgolj med nama pa ti ob vsem še zagotavljam, da se boš ob prebiranju tega umotvora nasmejal od srca. Saj veš, smeh je pol zdravja, tako da v rokah pravzaprav držiš zdravilo,« pove Sandi Gorišek, ki je obenem zaupal, da je nehvaležno opisovati teme, ki jih sam ne poznaš oziroma ne razumeš, vendar pa v ruralnem delu Amerike ne gre brez opisa navezanosti posameznika na orožje in lastnino: »Obe nekako kar izgineta, ko se človek izgubi v mestih, na podeželju pa izbruhneta na plano v zame nepredstavljivih razsežnostih.«

Tako Sandi kot Noeh obiskovalcem razkrijeta svoje poglede na življenje na obeh straneh luže in kje je po njunem boljše živeti. Da ne govorimo o razlikah med različnimi deli v obeh državah, pa o zdravstvenem sistemu, o prehrani in navadah ljudi obe celin.

Zanimiv pogovor, ki da misliti in poslušalcu razblini mit o filmskih prizorih življenja. Ja, res je. Življenje v filmih in v resničnem življenju je velika razlika. Več pa v zgornjem videu!

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi