Ali veste, koliko vode porabite?

Na območju občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Trzin in Moravče, kjer gospodarsko javno službo varstva okolja opravlja Javno komunalno podjetje Prodnik, v povprečju posameznik porabi približno 120 l vode na dan, kar pomeni približno 3,6 m3 vode mesečno na osebo. Povprečno štiri člansko gospodinjstvo torej porabi približno 14,5 m3 vode mesečno.

Kako merimo porabo vode?

Vsakemu hišnemu priključku pripada obračunski vodomer, s katerim se meri poraba vode. Ker zaradi velikega števila uporabnikov stanja vodomerov pri uporabnikih ni mogoče spremljati vsak mesec, se pri vseh fizičnih uporabnikih redni odčitek vodomera opravi vsakih šest mesecev, s čimer se ugotovi dejanska poraba vode v tem obdobju. Ker se komunalne storitve obračunavajo mesečno, se storitve, vezane na porabo vode, v obdobju med rednimi odčitki vodomerov obračunavajo na podlagi akontacije, ki se določi glede na povprečno porabo vode v preteklem obdobju.

Dejanska poraba se torej ugotavlja vsakih šest mesecev z odčitkom stanja na števcu. Takrat se opravi tudi poračun glede na razliko med obračunano količino vode in dejansko porabljeno vodo v šestmesečnem obračunskem obdobju. Na računu za komunalne storitve zato lahko takrat prihaja do odstopanj: pri uporabnikih, ki so porabili več vode, kot jo je bilo obračunane na podlagi mesečne akontacije, je znesek na računu temu primerno višji, pri uporabnikih, ki so porabili manj vode, kot jo je bilo obračunane, pa je znesek na računu toliko nižji.

V kolikor ob poračunu prihaja do večjih odstopanj med obračunano in dejansko porabljeno vodo ali pa uporabnik ve, da bo v prihodnje prišlo do večje oziroma manjše porabe vode, lahko kadar koli zaprosi za spremembo akontacije in tako približa obračun dejanski porabi.

Sporočite stanje vašega vodomera

Seveda storitve, vezane na porabo vode, uporabnik lahko plačuje tudi glede na dejansko mesečno porabo vode, in sicer tako, da nam vsak mesec javite stanje vašega vodomera.

Stanje vodomera uporabniki lahko javljate preko obrazca spletni strani Javnega komunalnega podjetja Prodnik (http://www.prodnik.si/odcitki.html), po telefonu na 01 729 54 30 ali na elektronski naslov odcitki@jkp-prodnik.si do zadnjega v mesecu za tekoči mesec.

V primeru javljanja po telefonu ali preko elektronske pošte mora vaše obvestilo vsebovati številko odjemnega mesta, ime in priimek, naslov, stanje vodomera in datum odčitka.

Poraba vode se meri z obračunskimi vodomeri. Pomembno je, da uporabniki tudi sami spremljajo stanje vodomera, saj tako hitreje ugotovijo morebitne okvare na internem vodovodnem omrežju.

Že manjše okvare na interni instalaciji lahko pomenijo občutno povečano porabo vode

Zelo pomembno je, da uporabniki tudi sami redno spremljajo stanje vodomera, saj tako lahko hitro opazijo nepričakovano povečano porabo vode. V primeru, da je poraba vode večja kot sicer, vzroka zanjo pa ne poznajo, je treba preveriti interno vodovodno omrežje, za katero so odgovorni uporabniki sami. Že puščanje straniščnega kotlička, tesnil in pip, česar morda na prvi pogled niti ne opazimo, lahko pomeni izdatno povečano porabo vode.

In kako preverimo, ali hišno vodovodno omrežje pušča? Tako, da zapremo vse porabnike vode in preverimo števec na vodomeru. Če se števec kljub temu, da smo zaprli vse porabnike vode, premika, to pomeni, da prihaja do nekontroliranega iztoka vode na hišnem vodovodnem omrežju. V tem primeru je treba poklicati strokovnjaka za vodovodno omrežje, ki bo ugotovil in odpravil okvaro.

Seveda do večjega odstopanja pride tudi zaradi izrednih dogodkov ali sezonsko, na primer poleti ob pogostejšem zalivanju vrta, pranju avtomobila ali uporabi bazena.

Z varčno in kontrolirano rabo vode varčujemo dvojno

Z varčno in kontrolirano rabo vode privarčujemo naš denar in dragoceno pitno vodo. Čeprav živimo na območju, kjer je pitne vode za enkrat še dovolj pa se moramo zavedati, kako dragocena dobrina je čista pitna voda iz našega vodovoda. Če želimo tudi v prihodnje brezskrbno piti vodo iz pipe in zagotoviti takšen privilegij tudi prihodnjim generacijam, moramo varovati naše vodne vire:

  • z varčno rabo pitne vode,
  • s preprečevanjem nastajanja odpadkov in odgovorno potrošnjo,
  • vestnim ločevanjem odpadkov in odlaganjem na za to primerna mesta,
  • skrbjo za to, da odpadki, še posebej ne nevarni, ne pristanejo v kanalizaciji in
  • urejenim odvajanjem odpadne vode.

Tagi