5. mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom

Mir lahko dosežemo le z razumevanjem

V Kulturnem domu Franca Bernika Domžale je v sredo, 13. maja 2015 potekal osrednji dogodek – slovesno odprtje 5. mladinskega literarnega festivala Bralnice pod slamnikom 2015. Ker letošnje leto zaznamujeta 70. obletnica konca druge svetovne vojne in 100. obletnica nastanka soške fronte v prvi svetovni vojni, je bila osrednja tema festivala vojna in mir. Na vprašanje »Zakaj ljudje začenjajo vojne, čeprav vedo, da se bo zgodilo toliko žalostnih stvari?« je prispelo 104 pisnih izdelkov učencev iz 22 slovenskih osnovnih šol in 2 srednih šol. Slogan letošnjega festivala je povzet po izreku Alberta Einsteina »Mir lahko dosežemo le z razumevanjem«.

Bralke in bralce je najprej nagovoril Janez Miš, predsednik Založbe Miš, ki je skupaj s soorganizatorji knjižnicami Domžale, Tolmin in Nova Gorica poskrbelo za številne dogodke, ki so se že in se še bodo zvrstili v okviru mladinaskega literarnega festivala Bralnice pod slamnikom 2015. »Dobrodošli v Domžalah, v mestu zadovoljnih ljudi, ki daje velik poudarek na kulturo, šport in vsebine, ki prinašajo dodano vrednost, kakršen je današnji dogodek. Naslov fesivala vsebuje besedo slamnik, ki je močno zaznamoval zgodovino Občine Domžale. Lahko se pohvalimo s Slamnikarsko ulico, Slamnikarskim muzejem, učno potjo Sprehod med tovarnami slamnikov, lokalnim glasilom Slamnik in 13. junija v Slamnikarski park prihaja Slamnikarski sejem. Skratka, drage mlade bralke in bralci, mentorji in ostali gostje želim vam, da bi uživali v branju, naj bo knjiga vaša prijateljica,« je goste nagovoril župan Občine Domžale, Toni Dragar. Dogodka se je udeležila tudi podžupanja Občine Domžale, mag. Renata Kosec.

Slavnostni govornik dr. Stane Pejovnik, predstavnik Slovenske komisije za UNESCO je v slavnostnem govoru poudaril, da naj bo knjiga nekaj, kar nam je domače, do česar bi moral imeti vsak poseben odnos. »So knjige, ki gredo mimo nas in so knjige, ki nam ostanejo v spominu. Letošnja tema je boljžalostna, povezana je z vojno. Nerazumljivo je da vojno napovedujejo ljudje, ljudem in kar tako odmislijo na življenje posameznikov. Naša naloga in odgovornost je, da naučimo otroke strpnosti, da ne bodo napovedovali vojn, sežigali knjig in preganjali ljudi. UNESCO, je organizacija, ki se tega že dolgo zaveda in sik želi skupaj z vami preko knjig izobraziti kaj pomeni življenje za vsakega izmed nas. Nam je mar za človekovo življenje in zato beremo knjige,« je svoj govor zaključil dr. Stane Pejovnik.

V imenu ministrice za kulturo Republike Slovenije, mag. Julijane Bizjak Mlakar je Festival slovesno odprl državni sekretar z Ministrstva za kulturo, Anton Peršak.

Prireditev je vodil Boštjan Gorenc Pižama, ki se je pogovarjal s pisateljema iz tujine, Carolin Philipps iz Nemčije in Alenom Meškovićem iz Danske. Za spodbujanje strpnosti je na predlog slovenske sekcije IBBY (Mednarodne zveze za mladinsko književnost) in s finančno pomočjo Slovenske nacionalne komisije za UNESCO izšla slikanica brez besed Dolgokraki žabec, ki so jo narisali učenci Osnovne šole Venclja Perka Domžale. Slikanico bodo podarili Italiji za begunce na otoku Lampedusa, brezplačno pa jo bodo prejeli otroci priseljencev v Sloveniji.

Na odprtju festivala Bralnice pod slamnikom 2015 so bile podeljene knjižne nagrade zmagovalcem natečaja. Komisija se je odločila, da ne bo nagradila treh zmagovalnih, pač pa bo s knjigo nagradila vseh sedem avtorjev srednješolskih prispevkov. Najboljše prispevke učencev drugega triletja so napisali: Žiga Fon, 5. razred, OŠ Simona Gregorčiča Kobarid, mentorica Nika Eržen; Katja Krivec, 6. razred, OŠ Bovec, mentorica Slavica Della Bianca; Ema Rihter, 6. razred, OŠ Toma Brejca Kamnik, mentorica Marta Grkman.

Najboljše prispevke učencev tretjega triletja so napisali Nika Filipič, 7. razred, Osnovna šola Srečka Kosovela Sežana, mentorica Jasmina Martini; Lian Svit Maretič, 7. razred, Osnovna šola Dušana Muniha Most na Soči, mentorica Marta Medvešček; Žan Logar, 9. razred, Prva osnovna šola Slovenj Gradec, mentorica Mojca Ruter.

Zmagovalcem natečaja in njihovim mentorjem iskreno čestitamo.

Avtor: Občina Domžale; Foto: Občina Domžale
Tagi