22. jubilejni spominski pohod po poteh vojne za Slovenijo 1991

Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Domžale, je danes organiziralo 22. jubilejni spominski pohod po poteh vojne za Slovenijo 1991. Letošnjega pohoda, ki je v dolžino meril približno 10 kilometrov, se je udeležilo preko 100 veteranov, vojakov in prijateljev tovrstnega spominskega pohoda.

Zbor pohodnikov je bil ob 9. uri dopoldne, pri Pomniku braniteljev naše samostojnosti v parku pri Občini Domžale. Pot jih je vodila do Radio oddajnika Domžale, ki je bil leta 1991 raketiran s strani JLA. Od tam so odšli proti Trzinu, kjer so se ustavili ob mostu čez Pšato, kjer je potekal eden prvih spopadov za samostojno Slovenijo. Nato so zapustili ravnino in se preko Ongerja preselili na Rašico. Pot jih je vodila na Spodnje Dobeno, kjer so imeli pri gostilni Ručigaj polurni počitek in kjer so si privoščili prave trojanske krofe. Po povratku proti Domžalam, so se ustavili še na gradu Jablje, ki je pravi arhitekturni biser iz 14. stoletja. Po temeljiti obnovi, s katero so pričeli leta 1999 in je trajala sedem let, je sedaj v njem Center za evropsko prihodnost. V Domžale so se vrnili mimo Grobelj. Pohod pa so končali pri Gasilskem domu v Stobu, malo pred 14. uro, kjer jih je čakala topla malica in prijateljsko druženje, ob zvokih mladih skrivnostnih deklet, ki slišijo na ime ansambel Skrivnost.

Letos je potekal že 22. jubilejni spominski pohod po poteh vojne za Slovenijo 1991.

Kot nam je povedal predsednik Območnega združenja veteranov za vojno Slovenije Domžale, Janez Gregorič, je letos to že dvaindvajseti pohod zapovrstjo. Vsako leto za spominski pohod poiščejo novo lokacijo, da je bolj zanimivo. Ob tem pohodnikom tudi predstavijo razne znamenitosti našega kraja, kot na primer danes, ko so si ogledali grad Jablje.

Predsednik Območnega združenja veteranov za vojno Slovenije Domžale, Janez Gregorič.

Na letošnjem pohodu so dali poudarek na Radio oddajniku v Domžalah, ki je bil leta 1991 raketiran s strani JLA in v Trzinu, kjer je potekal eden prvih spopadov za samostojno Slovenijo. Pohoda se ponavadi udeležijo predvsem veterani in njihovi prijatelji, prejšnja leta pa so se ga udeležili tudi srednješolci iz Srednje šole Domžale. Letos se jim niso pridružili, ker jim Ministrstvo za šolstvo, ni podalo soglasja, da bi bila ta sobota delovna oziroma, da bi se izvajal pedagoški program. So pa imeli s srednješolci že ta ponedeljek podobno tovrstno aktivnost, še doda Gregorič.

Na koncu pohoda vedno sledi pogostitev in druženje pred gasilskim domom v Stobu. Glede na čas in razmere v katerih živimo, je takšno druženje več kot dobrodošlo, je še povedal Gregorič.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar
Tagi