Z Urbanom Novakom – vzhajajočo zvezdo slovenskega alpinizma – na vrh K7

V dvorani gasilskega doma na Homcu je včeraj svoje uresničene želje predstavil mladi in ambiciozni alpinist Urban Novak, ki prihaja iz Doba pri Domžalah. Letos se je odpravil na svojo šesto alpinistično odpravo, kjer mu je skupaj z dvema američanoma uspel vzpon na K7 v tehnično zelo zahtevni steni. Alpinistični večer je organiziralo Kulturno društvo Jože Gostič Homec.

Alpinizem je Urbanova velika strast in neosvojeni vrhovi njegova velika želja. Ker mu lani skupaj s tremi prijatelji, zaradi spleta različnih okoliščin ni uspelo preplezati te stene in osvojiti vrh K7, mu vse to ni dalo miru, zato se je letos ponovno podal v to steno in jo skupaj z dvema američanoma preplezal in osvojil vrh K7, ki se dviguje nad dolino Charakusa v Pakistanu.

V svoji prezentaciji, ki je vsebovala veliko slik in video posnetkov, nam je predstavil svojo mesečno avanturo, ki jih je pripeljala na ta vrh. Posebej je poudaril, da pri takšnih vzponih ugotoviš, da ni pomembno samo plezanje, temveč prijateljstvo in trdna vez, ki se vzpostavi med soplezalci.

Po prihodu v bazni tabor in po začetnih prebavnih težavah, so se po nekaj dneh odpravili na Sulu (5950 m) po južnem ozebniku. Na vrhu so bivakirali in s tem opravili z aklimatizacijo. Prvi dan so v šestih urah iz baze pristopili pod vzhodno steno glavnega vrha K7, kjer so postavili šotor. Preostanek popoldneva pa so topili sneg za pijačo in pripravili nekaj hrane. Ob enajstih zvečer so pričeli s plezanjem, saj so prvi del poti poznali od lani, prav tako so se za nočni vzpon odločili zaradi vremenskih razmer, ko namreč v tistem delu posveti sonce, je velika nevarnost plazov. Plezali so v strmem globokem snegu. Varovali so se s pomočjo ledu, ki ga je prekrivala okoli pol metra globoka nepredelana snežna oddeja. Do večera jim je uspelo priplezati do majhnega snežnega grebenčka, kjer so si izkopali polico, na kateri so bivakirali. S seboj so imeli dve spalni vreči in eno majhno ležalno podlogo. Ponoči jih je zajela snežna nevihta, vendar je bilo naslednje jutro vreme boljše, zato so nadaljevali s plezanjem. V zgornjem delu je bila na preizkusu njihova  volja in odločenost, saj so zopet plezali v strmem nepredelanem snegu. Ob drugi uri popoldne so stali na vrhu. Kmalu so začeli s sestopom, ki je izključno potekal s pomočjo spustov ob vrvi. Tudi sam sestop so popestrili pršni plazovi, nekateri so bili kar dolgotrajni. Skupaj z deveturnim bivakom so plezali in sestopali 51 ur.

Urban je od leta 2004 član alpinističnega odseka Kamnik. Poleti 2006 se je odpravil v Francijo, kjer je prvič plezal v granitu in tudi prvič začutil neugodne vplive nadmorske višine (vzpon na Mont Blanc).Leta 2007 pa je odšel na svojo prvo alpinistično odpravo, kjer je skupaj s petimi slovenskimi alpinisti osvojil 7075 m visoki Satopanth v Indijski Himalaji. Spomladi leta 2008 je plezal v velikih kombiniranih stenah na Aljaski, kjer je osvojil tudi najvišji vrh Severne Amerike – Denali. Jeseni 2009 sta s prijateljem obiskala Nepalsko Himalajo kjer sta v šesttisočaku Pharilapcha preplezala novo smer, Kje si Luna? Leta 2010 je bil član osrednje slovenske alpinistične odprave na Gasherbrum 1. Zaradi res težkih vremenskih razmer so dosegli višino 7500 m, nato pa so zaradi varnosti obrnili. S prijateljem sta v obdobju aklimatizacije, v lahkem alpskem stilu preplezala novo smer na Hidden Sud (7109m).

Urban se že spogleduje z novimi izzivi na katere se bo podal v prihodnosti. Lahko rečemo, da je Urban vzhajajoča zvezda slovenskega alpinizma in zagotovo bomo o njem in njegovih alpinističnih podvigih še veliko slišali.

 


 

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Urban Novak, Miha Ulčar
Tagi