Viki Grošelj gost Literarne kavarne: 40 let mojih soočanj s Himalajo

Viki Grošelj ne piše le o krajih, kamor ljudje navadno ne gredo. Večinoma piše o krajih, kamor človeška noga še ni stopila. Je posrednik med naravo, najmogočnejšimi, najbolj srhljivimi, najbolj neukročenimi in neukrotljivimi deli narave, ter kulturo. Gre za poročila z roba. Ne le z robov prepadov, pač pa tudi z robov zemeljske oble, veliko točk, ki so dobesedno najbližje preostanku neskončnosti vesolja. To in še več piše Viki Grošelj v svoji najnovejši knjigi 40 let mojih soočanj s Himalajo.

Vrhunski alpinist, gorski reševalec in vodnik Viki Grošelj je v Literarni kavarni v četrtek, 10. 9. 2016, v Knjižnici Domžale, kjer je lepo dišalo po kavi in piškotih, predstavil svojo najnovejšo knjigo posvečeno jubileju prve osvojitve slovenske alpinistične odprave na Makalu, na prvega osemtisočaka. V knjigi je zbranih okoli 30 člankov, ki jih je Grošelj v zadnjih 20 letih objavil v Delovi Sobotni prilogi in odslikavajo slovensko in svetovno dogajanje v Himalaji. Pogovor Literarne kavarne je vodila Mirjam Slanovec.

Viki Grošelj je vrhunski alpinist. Poleg številnih plezalnih vzponov v domačih in tujih gorah je sodeloval na več kot tridesetih odpravah v neevropska gorstva. Povzpel se je tudi na najvišje vrhove vseh celin ter smučal z osemtisočaka Čo Oju in drugih vrhov. Napisal je petnajst knjig, sodeloval pri več kot dvajsetih, poleg tega pa je v domačih in tujih revijah objavil številne članke. V sodelovanju s TV Slovenija je pripravil serijo oddaj Velikani Himalaje. Večkrat je bil nagrajen.

Viki Grošelj je bil pri slovenskem osvajanju Himalaje ves čas poleg. Leta 1975 je bil na"našem" prvem osemtisočaku Makaluju in ostal v himalajskih vodah do danes. Stal je na enajstih osemtisočakih in še vedno vodi trekinge v Himalajo. V uvodu v knjigo je zapisal: »Alpinizem je tako zame postal način življenja. Dragocena življenjska izkušnja, ki jo lahko pridobim le z lastno izpostavljenostjo. Največji možni približek popolni svobodi, ki obenem uči odgovornosti. Uči me vztrajnosti, predanosti in zavezanosti cilju; tovarištva, strpnosti in sočutja. Iskanja meja lastnih sposobnosti. Spodbuja me, da želim postati boljši – ne le kot alpinist, ampak predvsem kot človek.«

Viki Grošelj, rojen 3. 6. 1952 je vrhunski alpinist, himalajec, gorski reševalec in gorski vodnik. Po poklicu je športni pedagog. Kot alpinist je poleg številnih vzponov, ki jih je opravil v domačih in tujih gorah, sodeloval na več kot tridesetih odpravah v neevropska gorstva. V Himalaji je opravil enajst vzponov na vrhove desetih od štirinajstih osemtisočakov. Na vse vrhove, razen na Makalu, Everest in Kangčendzengo, je splezal brez uporabe dodatnega kisika. Čeprav so jedro njegovega alpinizma vzponi na osemtisočake, je Grošelj tudi prvi Slovenec, ki se je povzpel na vse najvišje vrhove kontinentov.

Ob koncu se je veliki človekoljub podpisal v knjige, ki so jih kupili obiskovalci, del sredstev bo šel za pomoč Nepalcem, ki so lani doživeli veliki potres, katerega je komaj preživel tudi Viki z še dvema slovenskima alpinistoma.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi