Vandalizem: Igra z ognjem na ekoloških otokih in na zabojnikih lahko pripelje do veliko hujših posledic!

V zadnjih dveh letih na ekoloških otokih uničenih 62 komunalnih zabojnikov, največ jih je končalo v podtaknjenem požaru!

V občinah Domžale, Trzin, Mengeš, Lukovica in Moravče, kje gospodarsko javno službo zbiranja, odvoza ter ravnanja z odpadki izvaja Javno komunalno podjetje Prodnik d.o.o, se nahajajo številni ekološki otoki, kjer je možno ločeno zbiranje odpadkov, ki se lahko reciklirajo: papir in steklo. Gre za lep primer in tudi zgled preostalim občinam v državi pri ločevanju odpadkov. Občani omenjenih občin smo omenjeni pristop ločevanja na ekoloških otokih, ki poteka od leta 2003, ponotranjili, saj od uvedbe ekoloških otokov, številka v kilogramih na prebivalca ločeno zbranih odpadkov iz leta v leto raste. So pa žal ekološki otoki v zadnjih letih tarča vandalizma in sicer ognja, ki ga podtikajo nepridipravi. V prevodu bi lahko rekli, da gre pri tem za igranje z ognjem, saj se dejansko storilci ne zavedajo, da se ob požaru komunalnih zabojnikov razvije zelo velika temperatura in sicer zaradi plastične mase zabojnikov ter tudi vsebine v njih – papirja. Ognjeni zublji kljub hitrim prihodom gasilcev, običajno »pogoltnejo« zabojnike, vsebino in tudi vse kar je v bližini.

Ekološki otoki – od leta 2003 prostori za poenostavljeno ločevanje odpadkov
Z uvedbo ekoloških otokov leta 2003 in ločevanja odpadkov, ki se lahko reciklirajo, so bile občine Domžale, Trzin, Mengeš, Lukovica in Moravče lep zgled ostalim občinam v državi, saj so s približevanjem zbiralnic k domovom prebivalcev poenostavili ločevanje odpadkov in tako marsikaterega prebivalca prepričali, da je začel ločevati. Na začetku so se na ekoloških otokih zbirali trije tipi odpadkov: papir, steklo in embalaža. V letu 2009, leto dni po pomembni – začetku ločenega zbiranja bioloških odpadkov, se je JKP Prodnik lotil še ene novosti, ki je v slovenskem prostoru na področju ravnanja z odpadki zelo redka, v tujini pa zelo uveljavljena. Uvedel je tretji zabojnik za ločeno zbiranje embalaže v vsakem gospodinjstvu. Tako se na ekoloških otokih sedaj zbirata dva tipa odpadkov: papir in steklo. V občini Domžale je skupno 115 ekoloških otokov, v občini Trzin 26, v občini Lukovica 22, v občini Mengeš 21 ter v občini Moravče 20.

V zadnjih dveh letih na ekoloških otokih uničenih 62 komunalnih zabojnikov
Iz Javnega komunalnega podjetja Prodnik so nam posredovali statistiko uničenih zabojnikov na ekoloških otokih v zadnjih dveh letih in sicer je bilo na območju občine Domžale v letu 2015 uničenih 25 zabojnikov za papir in 4. zabojniki za steklo. V občini Mengeš je bilo v istem letu uničenih 5, v občini Lukovica pa 2 zabojnika za papir. V letu 2016 je bila ta številka sicer malo nižja, vendar kljub vsemu za vandalizem, nevarno igro z ognjem in poškodovanje tuje lastnine ni opravičila. V lanskem letu je bilo v občini Domžale uničenih 21 zabojnikov za papir in 5 zabojnikov za steklo. Za večino uničenih zabojnikov je bil razlog podtaknjen ogenj. Vsi požari na ekoloških otokih pa so se pripetili v nočnih urah. Predvideva se, da so bili storilci, ki so podtikali ogenj, mlajše osebe.

Pri trgovskem centru Top Shop gorelo sedem zabojnikov, ogenj se je razširil naprej
Tisti, ki podtikajo ogenj na ekoloških otokih, se dejansko ne zavedajo, da s tem ne delajo škode samo na zabojnikih, temveč je zaradi visoke temperature, ki se razvije ob takem požaru, ogroženo vse kar je v bližini. Primer takšnega početja je podtaknjen požar pri trgovskem centru Stop Shop, ki se nahaja ob Lidlu v Domžalah. Proti jutru 8. januarja letos je v ograjenem prostoru popolnoma zgorelo sedem zabojnikov. Po prihodu poklicnih gasilcev CZR Domžale, aktivirani so bili ob 3.40 uri zjutraj, na kraju pa so bili v dveh minutah po prijavi, so bili zabojniki popolnoma v plamenih, le-ti pa so že zajeli živo mejo in borovec bližnje stanovanjske hiše. Glede na intenzivnost požara in da se ogenj ne-bi razširil še na bližnji trgovski center, ograjen prostor za zabojnike se nahaja dobre štiri metre od trgovskega centra, so aktivirali tudi gasilce PGD Domžale-mesto. Poleg gašenja gorečih zabojnikov, žive meje in borovca, so istočasno ohlajevali tudi trgovski center. Po besedah vodje izmene CZR Domžale Matjaža Korošca, je popolnoma pogorelo vseh sedem zabojnikov ter enajst metrov žive meje in dodobra osmodilo borovec. Gasilci so preventivno pregledali tudi streho trgovskega centra Stop Shop. Glede na zgodnjo jutranjo uro požara je bila sreča tudi ta, da je bližnja soseda prebudila močna svetloba in pokanje, ki je nastalo ob gorenju, zato sta nemudoma poklicala na interventno številko 112. Pri tem se je potrebno vprašati, kaj bi se zgodilo, če bo tako zgodnji jutranji uri, ko je večina še na počitku, nihče ne bi opazil, da gorijo zabojniki? Posledice bi bile lahko veliko hujše, saj bi ognjeni zublji lahko preskočili na trgovski center in tudi na bližnjo stanovanjsko hišo.

Pri trgovskem centru Top Shop zgorelo sedem zabojnikov, ogenj se je razširil na živo mejo in borovec bližnje stanovanjske hiše. (Foto: Miro Pivar).

Na Podrečju ob požaru na ekološkem otoku ogroženo osebno vozilo, ki je bilo parkirano v bližini
Naslednji primer požara zabojnikov, ki ga predstavljamo se je zgodil 17. aprila lani ob 21.30 uri, na ekološkem otoku na Podrečju pri Domžalah, kjer je bil ogroženo tudi osebno vozilo, ki je bilo parkirano v neposredni bližini gorečih zabojnikov. Zaradi hitrega posredovanja poklicnih gasilcev CZR Domžale, je bil požar v trenutku lokaliziran in pogašen ter obenem rešeno še osebno vozilo. So bili pa v požaru popolnoma uničeni štirje zabojniki. Ob tem je potrebno izpostaviti še to, da je tisto noč pihal zelo močan veter, kar pomeni, da bi bile posledice lahko veliko hujše. Da temu ni bilo tako, gre zasluga pravočasni prijavi požara bližnjih stanovalcev ter hitremu posredovanju poklicnih gasilcev.

Na Podrečju je bilo ob požaru na ekološkem otoku ogroženo osebno vozilo, ki je bilo parkirano v bližini. (Foto: CZR Domžale)

Zaradi požara komunalnih zabojnikov ogrožena celotna stavba v centru Domžal
Izpostaviti velja tudi primer podtaknjenega ognja na komunalnih zabojnikih, ki se je pripetil v zgodnjih jutranjih urah 15. junija 2014, zaradi požara pa je bila ogrožena celotna stavba v centru Domžal, v kateri se nahajajo poslovni prostori. Ker se komunalni zabojniki, ki jih uporabljajo najemniki poslovnih prostorov nahajajo tik ob stavbi, je bil zaradi požara zelo poškodovan poslovni prostor v kletnih prostorih. Požar pa se je razširil tudi na streho objekta. Z ognjem so se spopadli poklicni gasilci CPV Domžale in gasilci PGD Domžale-mesto, ki so s hitro intervencijo uspeli požar ukrotiti in preprečiti, da bi se le-ta razširil še na celotno stavbo.

Zaradi požara komunalnih zabojnikov je bil zelo poškodovan poslovni prostor v kletnih prostorih stavbe v centru Domžal, ogenj pa se je razširil tudi na streho objekta. (Foto: Arhiv Domžalca)

V Medvodah gorel zabojnik za papir, požar pa se je razširil na ostrešje bližnje stavbe podjetja
Podoben primer preskoka ognja iz gorečega zabojnika na bližnjo stavbo se je pripetil v večernih urah lani v začetku novembra v občini Medvode, kjer je na Barletovi cesti zagorel zabojnik za papir Požar se je razširil na ostrešje stavbe podjetja, na katerem se je nahajala tudi sončna elektrarna. Posredovali so gasilci iz prostovoljnih društev Gasilske zveze Medvode in Gasilske brigade Ljubljana. Gasilci so odprli okoli 500 kvadratnih metrov ostrešja in pogasili požar na površini okoli 150 do 200 kvadratnih metrov gorečega ostrešja. Požar je gasilo 109 gasilcev.

V Medvodah je ogenj iz gorečega zabojnika za papir preskočil na ostrešje objekta podjetja. (Foto: PGD Zgornje Pirniče)

Vzrok za takšna dejanja gre pripisati vandalizmu in objestnosti preveč razposajene in neodgovorne mladine
Primeri, ki smo jih navedli, nazorno kažejo na to, da lahko igra z ognjem, se pravi podtikanjem ognja na komunalnih zabojnikih, pripelje tudi do veliko hujših posledic, kar se pa več kot očitno tisti, ki to počnejo, ne zavedajo ali pa se nočejo zavedati tega. Kaj jih vodi do takšnega ravnanja lahko samo ugibamo. Dejstvo je, da ne gre za naključje ampak za premišljeno dejanje poškodovanja tuje lastnine, kar lahko prepišemo vandalizmu in objestnosti preveč razposajene in neodgovorne mladine. 

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Arhiv Domžalca, PGD Zgornje Pirniče
Tagi