Starejši pionirji 99′ podprvaki Nove Lige!

Čeprav oslabljeni, manjkala je skoraj da vsa branilska linija na čelu s kapetanom Nejcem Klavžarjem, so Domžalčani v polfinalu presenetljivo ugnali Koš Koper, v finalu letošnje sezone Nove Lige za starejše pionirje pa so morali pošteno priznati premoč ljubljanski Union Olimpiji.

V soboto, 16.03.2013, je v Hali KC v Domžalah potekal zaključni turnir Nove Lige za starejše pionirje 99'. Med najboljše štiri ekipe tekmovanja so se uvrstile ekipe Uniona Olimpije, Slovana, Koš Kopra in domačega Heliosa.

V prvem polfinalu sta se pomerili obe ljubljanski ekipi in dolgo časa je kazalo, da se bo do finala prebil Slovan, ki je bil v rahli prednosti vse do 32. minute. Potem pa je sledilo nekaj njihovih črnih minut, kar so košarkarji Olimpije izkoristili in z delnim rezultatom 13:0 prišli do prednosti, ki je niso več izpustili iz rok ter na koncu slavili z 59:51. Prvi strelec Olimpije je bil David Kralj s 14 točkami, prav toliko pa jih je dosegel tudi prvi strelec Slovana, Maks Klanjšček. V drugem polfinalu so se domači košarkarji pomerili s Koš Koprom, zaradi "kratke" domače klopi, pa so bili v vlogi favorita košarkarji iz obale. A so že začetne minute nakazale, da nas mogoče čaka celo presenečenje. Helios je z odlično obrambo dobil prvo četrtino s 16:4, a se gostje seveda niso predali. Vztrajno so lovili domače košarkarje in jih prvič ujeli tri minute pred koncem (48:48), dve minuti do konca pa so celo povedli (50:51). A sta nato žogo v roke vzela najbolj razpoložena posameznika v domači ekipi (Luka Trojanšek – 15 točk, Lovro Rogelj – 14), ki sta Heliosu prinesla zmago in presenetljivo uvrstitev v veliki finale. Končalo se je s 54:51. Prvi strelec tekme je bil Koprčan Luka Perovič z 32 točkami.

POLFINALE

Union Olimpija – Slovan 59 : 51 (15:17, 7:7, 14:16, 23:11)

U. Olimpija: Žabkar 2, Jesih 5 1×3, Lucu Dražovič 10 (4/3) 1×3, Lenarčič 6, Cerkvenik 1 (4/1), Gorbachov 5 (4/3), Keržan 5 (4/3), Blatnik, Kralj 14 (2/2), Jelen 7 (2/1), Korelc, Macura 4; trener: Smolnikar
Slovan: Borštner 2, Likar 8, Krupenko 6 (9/4), Marolt, Rakar, Tajnik 3 1×3, Mrcina 10 (5/2), Nikolič 3 (2/1), Kavčič, Zupanc, Čolič 5 (2/2) 1×3, Klanjšček 14 (5/3) 1×3, Šuper ; trener: Trampuš

Helios Domžale – Koš Koper 54 : 51 (16:4, 9:16, 12:8, 17:23)

Helios D.: Medič Marolt 3 (4/3), Rogelj 14 (7/6), Gorjan, Krivec, Pezdirc, Trojanšek 16 (7/4), Vrenjak, Kališnik 2 (3/0), Narat 6 (3/2), Čebulj 8 (7/2), Grmek 5 (4/1), Petkičič; trener: Papež
Koš Koper: Vodopivec, Bandelj, Dinčič, Bačič (2/0), Jakaj, Bubola 3 1×3, Ivanovič, Markovič, Starman, Gašič, Perovič 32 (20/10), Grbič 16 (3/1) 1×3; trener: Nachbar

Druga tekma polfinala med Heliosom in Koprom se je odločala v zadnjih sekundah.

V tekmi za tretje mesto smo med Slovanom in Koprom dolgo časa spremljali povsem izenačeno srečanje, ki so ga Ljubljančani na svojo stran nagnili šele v samem zaključku tekme. V zadnjih petih minutah so prišli do delnega rezultata 16:7 in tako na koncu z zmago 65:54 osvojili končno tretje mesto v letošnji sezoni Nove Lige U14. Pri Slovanu je Tilen Mrcina dosegel 21 točk, pri Koš Kopru pa jih je spet največ, 19, prispeval Luka Perovič.

TEKMA ZA 3. MESTO

Slovan – Koš Koper 65 : 54 (14:17, 12:10, 17:18, 22:9)

Slovan: Borštner 6 2×3, Likar 15 (3/2) 1×3, Krupenko 9 (4/2) 1×3, Marolt, Rakar, Tajnik 1 (2/1), Mrcina 21 (11/4) 1×3, Nikolič (2/0), Kavčič, Jačimovič, Zupanc, Čolič 5 (3/1), Klanjšček 6 (2/0), Šuper 2; trener: Trampuš
Koš Koper: Vodopivec, Bandelj 1 (2/1), Dinčič, Bačič 4 (1/0), Jakaj, Bubola 4 (2/1) 1×3, Ivanovič, Markovič 7 (3/3), Starman 7 (3/1), Gašič 1 (2/1), Perovič 19 (11/3), Grbič 11 (3/1); trener: Nachbar

Matic Trampuš, trener Slovana: "Nova Liga je zelo dobrodošlo tekmovanje, predvsem v tem delu sezone, saj služi kot priprava na državno prvenstvo. Malo vidimo, kako stojimo v primerjavi z nasprotnimi ekipami in kakšna so lahko pričakovanja za prvenstvo. Na zaključnem turnirju bi se lahko marsikaj razpletlo tudi drugače, saj so bile razlike med ekipami izredno majhne, kar je za košarkarje seveda zelo dobrodošlo, saj v tem obdobju potrebujejo čim več močnih tekem."

Grega Nachbar, trener Koš Kopra: "Z veseljem smo se odzvali povabilu v ligo, saj v tej mrtvi sezoni manjka kvalitetnih tekem, v ligi pa nastopa kar nekaj zelo močnih ekip, kar je super za to obdobje. Zaključni turnir je pokazal, da tu res spremljamo trenutno najboljše ekipe letošnje Nove Lige. Z malo sreče bi se lahko tudi mi uvrstili v finale. Je pa bila to za nas dobra izkušnja in smo kljub temu izredno zadovoljni, da smo se udeležili letošnje Nove Lige."

Veliki finale sezone med Heliosom in Union Olimpijo pa je bil v prvem polčasu povsem enosmeren. Domači košarkarji, povsem nerazpoloženi v napadu, niso uspeli še enkrat prikazati odlične obrambne igre iz polfinala, kar so Ljubljančani kaznovali in iz minute v minuto dvigali svojo prednost, ki je ob polčasu znašala že ogromnih 32 točk, 14:46. V drugih dvajsetih minutah so se domači ravno toliko prebudili, da so drugi polčas celo dobili in tako vsaj malo ublažili končni poraz. Olimpija je slavila z 41:67. Za Helios je Lovro Rogelj dosegel 15 točk, pri Olimpiji pa je bil tokrat najbolj razpoložen Mark Jelen, ki se je zaustavil pri 14 točkah.

Domžalčani so presenetili z uvrstitvijo v finale, kjer so morali priznati premoč Union Olimpiji.

Gašper Papež, trener Helios Domžal: "Tako kot vsa leta doslej, je tudi letos Nova Liga v času, ko ni prvenstvenih tekem, služila kot odlična priprava na prihajajočo pionirsko sezono. Odigrali smo kar nekaj močnih tekem, tudi tu na zaključnem turnirju, kar fantom lahko samo koristi. Moji so me z uvrstitvijo v finale prijetno presenetili, saj bomo v sezono zakorakali konkretno oslabljeni. Kljub temu, vsi fantje so dobili priložnost jo v večini tudi dobro izkoristili. Na tem mestu tudi čestitke Olimpiji za več kot zasluženo zmago, ter Slovanu in Koš Kopru za odlične tekme na zaključnem turnirju."

Izbran je bil tudi najboljši posameznik zaključnega turnirja, nagrada pa je šla v roke Davidu Kralju iz Union Olimpije. Najboljši strelec zaključnega turnirja pa je postal Luka Perovič iz Koš Kopra, ki je v dveh tekmah skupaj dosegel 51 točk.

S tem je tudi končana letošnja sezona Nove Lige za starejše pionirje 99', ki jih zdaj že čakajo prve tekme državnega prvenstva. V prihodnjih dneh pa bomo dobili tudi zmagovalce Nove Lige pri mlajših pionirjih (2001 in ml.), saj tudi njih v kratkem čakajo odločilne tekme.

Nova Liga 99': 1. Union Olimpija, 2. Helios Domžale, 3. Slovan, 4. Koš Koper

Najkoristnejši košarkar: DAVID KRALJ (Union Olimpija)

Najboljši strelec: LUKA PEROVIČ (Koš Koper) – 51 točk

Avtor: KK Helios Domžale