Spuščanje gregorčkov- ladjic na ribniku Križ

)

Danes je Gregorjevo – dan, ki po slovenskem ljudskem izročilu naznanja pomlad. Gregorjevo na Slovenskem velja tudi za praznik zaljubljencev ali dan, ko se ptički ženijo. Saj poznate tisto » Ko se ptički ženijo, fant si najde deklico, jablana požene cvet, saj ljubezen vlada spet…«

V nekaterih slovenskih mestih pa so že tradicionalno na predvečer Gregorjevega simbolično spustili lučke po vodi. Preprosta šega izvira iz časa ročnega kovanja in čevljarstva. God sv. Gregorja je namreč do uvedbe gregorijanskega koledarja leta 1582 veljal za prvi pomladni dan, kar je pomenilo tudi daljši dan ter več svetlobe in toplote. Dan se je takrat že toliko podaljšal, da obrtniki pri svojem delu niso več potrebovali umetne razsvetljave, zato so luč na predvečer Gregorjevega simbolično vrgli v vodo. Tradicija se je v nekoliko spremenjeni obliki ohranila vse do današnjih dni. Danes so lučke, ki jih vržejo v vodo, pravzaprav hišice, cerkvice, kozolci, včasih pa tudi prave umetniške stvaritve iz papirja, kartona ali lesa. V Kropi in Kamni Gorici so poznane kot barčice, v drugih krajih kot gregorčki. Na njih ali v njihovi notranjosti so pritrjene svečke, ki svetijo skozi pisano obarvana okna. Običaj je danes namenjen predvsem druženju, kjer se najbolj zabavajo otroci.

Prireditve vsako leto potekajo v več gorenjskih krajih in tudi NA RIBNIKU V Križu pri Komendi je včeraj zvečer bilo slavno. Velika množica staršev in otrok se je začela zbirati pri ribniku že pred 18. uro zvečer. Otroci z starši in dedki ter babicami so ponosno prinesli gregorčke, ki so jih naredili v vrtcu, nekaj pa tudi s starši doma. Fantje pri ribniku so prižigali svečke na čolničkih ter počasi spuščali plamenčke z ladjicami v vodo ribnika. Že v zelo kratkem času je bil ribnik poln raznovrstnih gregorčkov. Slišalo se je petje, člani turističnega društva so delili čaj, pa krofe in domač kruh, namazan z gobjim namazom. Zelo okusno. Okrog pol osme nas je razveselili še ognjemet, ki je v raznih barvnih kombinacijah razsvetlil nebo. Križki gasilci so ves čas budno pazili, da se ni komu kaj zgodilo, saj v temi hitro nerodno stopiš ali pa se ob prižiganju gregorčka znajdeš v vodi.

Sv. Gregorij je zavetnik rudnikov, zidarjev, izdelovalcev gumbov in pozamentov (našitkov), učenjakov, učiteljev, študentov; priporočale so se mu žene za rodovitnost, pomagal je zoper kugo, predvsem pa je patron glasbenikov, pevcev, pevskih zborov ter zborovskega in koralnega petja. Proslavil se je namreč s tem, da je uredil cerkveno petje (gregorijanski koral). Upodabljajo ga v papeških oblačilih, pri sebi ima škofovsko palico, knjigo, pisalno pero ali goloba.

Gregorjevo na Slovenskem velja tudi za praznik zaljubljencev ali praznik, ko se ptički ženijo. Stari običaj pravi, da so se dekleta nekoč na Gregorjevo ozirala v nebo. Prva ptica, ki jo je dekle videlo, je naznanila, kakšen bo njen mož.

Še dolgo v večer se je razlegala pesem in pogovor med obiskovalci ribnika.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi