Spominska slovesnost ob 75. letnici požiga zlatopoljskih vasi in vasi Koreno

V soboto 12. avgusta 2017, je Združenje borcev NOB za vrednote NOB Občine Lukovica organiziralo skupaj s Krajevno skupnostjo Zlato polje in tamkajšnjim Športnim društvom spominsko slovesnost ob 75. letnici požiga zlatopoljskih vasi in vasi Koreno.

Nemški okupatorji so najprej 8. julija 1942 obkolili vas Koreno nad Krašnjo, vse odrasle moške zaprli v gospodarsko poslopje in jih 18 živih zažgali, ženske in otroke pa odgnali v izgnanstvo v Nemčijo. Vse hiše v vasi so požgali, vso živino in kmečke pridelke pa pokradli. Enako se je zgodilo tri tedne zatem 2. avgusta 1942, ko so požgali vasi Zlato polje, Trnovče in Obrše, večino moških ter vse ženske in otroke pa prav tako izgnali na prisilo delo v Nemčijo, nekaj moških pa se je uspelo rešiti, ker so se ponoči iz previdnosti že zadrževali po gozdovih. Nekateri se iz internacije niso vrnili. Po vojni so se tako prebivalci teh vasi vrnili na popolnoma porušene domačije. Pri obnovi so jim pomagali tudi mladinke in mladinci iz domžalske občine.

Spominu na vse gorje izgnanih prebivalcev zlatopoljskih vasi in Korena so se poklonili udeleženci sobotne slovesnosti na igrišču Športnega društva v Zlatem polju.

Pozdravili so jih predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Občine Lukovica Marjan Križman, predsednik Sveta krajevne skupnosti Sašo Štiftar in predsednik Društva izgnancev Domžale Jože Kveder. Slavnostni govornik dr. Milan Brglez, predsednik Državnega zbora, je poudaril, da brez partizanskega odpora v NOB ne bi nastala nova samostojna država Republika Slovenija, saj so bili njeni temelji ustvarjeni prav z odporom proti vsem trem okupatorjem. Tega ne more zanikati ali spremeniti noben poskus novega pisanja zgodovine II. svetovne vojne na naših tleh, kakršnim smo priča v zadnjem času. Spomin na požgane zlatopoljske vasi in Koreno, zažgane nedolžne žrtve in izgnano celotno prebivalstvo teh vasi bo zato ostal trajno zapisan in vgrajen v temelje slovenske države.

Na slovesnosti sta dr. France Križanič, podpredsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Marjan Križman podelila za dolgoletno vestno delo v krajevnih organizacijah Združenja borcev za vrednote NOB priznanja trem aktivistom Vinku Jerasu iz Oberš, Jerici Cerar iz Preserij pri Lukovici in Ignacu Repovžu iz Spodnjih Lok.

V kulturnem programu so sodelovali Godba Lukovica, moški pevski zbor Janko Kersnik iz Lukovice in domači recitatorji, ob koncu pa je zbrane udeležence navdušil kvintet petih harmonikarjev s partizanskimi pesmimi in koračnicami.

Avtor: Franci Gerbec, Foto: Mohor Podbevšek
Tagi