Osrednja občinska prireditev ob Dnevu državnosti

Pri pomniku državnosti v parku pod Močilnikom v Dobu ter v Letnem gledališču Dob je tudi letos potekala osrednja občinska prireditev ob Dnevu državnosti, ki sta jo pripravili Občina Domžale ter Krajevna skupnost Dob, organizacija pa je bila v rokah Kulturnega društva Jožef Virk Dob. Čeprav je bilo vreme ves dan nestanovitno, se je na večer umirilo in tako prispevalo k prijetnejšemu vzdušju.

Sicer pa se je slovesnost začela že nekaj prej v parku ob Občini Domžale, kjer so veteranske organizacije: Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo, Občinsko združenje slovenskih častnikov ter Policijsko veteransko društvo Sever pripravile slovesnost z dvigom zastave. O pomenu praznika je govoril Janez Gregorič, predsednik OZ veteranov vojne za Slovenijo Domžale.

Osrednja občinska prireditev se je pričela s prihodom članov vseh treh veteranskih organizacij ter praporščakov na prireditveni prostor ob pomniku državnosti. Slovensko himno je zapela Tjaša Hrovat, nato pa smo prisluhnili Juriju Milanoviču, predsedniku Sveta Krajevne skupnosti Dob, ki je v dobrodošlici zaželel vsem prisotnim veliko prijetnih trenutkov, ob čestitki za dan državnosti pa se spomnil zgodovine slovenskega naroda, predvsem pa najnovejših dogodkov, povezanih z vojno za Slovenijo, ki so prinesli svobodo in demokracijo. Z minuto molka smo se spomnili vseh padlih v vojni za Slovenijo.

Govornik je opomnil tudi na potrebo po skupnem življenju in delu, kar nam omogoča biti, postati in ostati, hkrati pa je ob koncu poudaril pomen preteklosti za sedanjost in prihodnost. Sledilo je simbolno veteransko dejanje, ki nas je združilo v ljubezen do doma, družine in domovine, v hrabrosti, poštenosti, časti in resnici predvsem pa v želji, da delamo v dobro naše domovine Republike Slovenije, spomnilo pa nas je na mr, svobodo, neuklonljivost, ponos ter spomin na vse, ki so darovali svoja življenja za domovino. Delegacija, v kateri so bili Toni Dragar, župan, Maksimiljan Karba, Policijsko veteransko združenje Sever, in Janez Gregorič, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo, je ob pomnik položila venec.

  

Po evropski himni je v letnem gledališču vse zbrane državljane in državljanke, svetnike in svetnice Občinskega sveta Občine Domžale, častna občana dr. Miroslava Stiplovška in Velimira Vulikića, poslanca Roberta Hrovata ter člane vseh treh veteranskih organizacij nagovoril slavnostni govornik Toni Dragar, župan Občine Domžale, dejal, da je dan državnosti praznik vseh državljank in državljanov, ljudi, ki smo ponosni na to, da živimo v Sloveniji. Naša pripadnost je močna in je v naših srcih, ne glede na to kam gremo in kdaj se vrnemo. To je naš dom, naša Slovenija! Zbrane je spomnil na dneve, ko smo razglasili neodvisnosti države, na takratna upanja in hrepenenja, našo enotno in izjemno močno voljo vstopiti v nov dan. Skupaj z njim smo se za trenutek vrnili v poletje leta 1991, obudili spomin na sprejete najpomembnejše dokumente ter najpomembnejši trenutek slovenske zgodovine – razglasitev neodvisne in samostojne Slovenije. Na večer poln upanja, velikega pričakovanja in navdušenosti. Nato je nadaljeval: »Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan, so bile tedaj besede predsednika predsedstva komaj rojene samostojne in neodvisne Republike Slovenije. Slovenija je bila pripravljena, da se zbudi v nov dan, v novo obdobje. Vendar nas je v dnevih, ki so sledili, čakala še velika preizkušnja – zavarovati smo se morali s silo. Odločnost, trdoživost in enotnost so nas pripeljali do samostojne države. S tem smo udejanjili sanje stotine in več generacij ter dosegli ideale vseh narodnih buditeljev. Do uspeha pa smo uspeli priti le s skupnimi močmi. Slovenija, ki se je nadgradila iz domovine v državo, je to uspela samo združena. Lahko rečem, da ne poznamo veliko primerov takšne nacionalne enotnosti in prav tu se je pokazala zrelost, odločenost in prepričanost vseh, ne glede na politično, versko ali kakršnokoli drugo prepričanost posameznikov.

  

To so bili tudi časi politične enotnosti, s katero so politične stranke ne glede na njihov interes, pričakovanja in programske usmeritve presegle same sebe. Postavile so se v bran slovenskemu narodu in se poenotile o slovenski državi, zlile so se z narodom in postale eno. Politika je bila del naroda, z njim je živela v dobrem in slabem in udejanjala tisto, kar je bilo najboljše za sam narod.«

Nato je razmišljal o času, v katerem se je počasi izgubljalo spoštovanje, poštenost in skrb za skupno dobro, pa tudi o moči, pogumu in optimizmu, da premagamo ovire in težave. Izrazil je prepričanje, da bomo ovire premagali in živeli v državi, ki ji bomo zaupali, v kateri bo vladalo spoštovanje in pravičnost; državi, o kateri smo sanjali tistega poletnega junijskega večera. Do nje pa bomo prišli le, če bomo pri tem sodelovali vsi: vsak po svojih močeh, z medsebojnim zaupanjem in dialogom, z znanjem, in sposobnostmi, z voljo, da povežemo vso našo energijo in ustvarjalnost.

Ob čestitki je ob koncu poudaril, da mora biti dan državnosti dan radosti in ponosa, dan, ko državi položimo vsa svoja upanja in pričakovanja, svoj človeški in državljanski pogum, samospoštovanje in ponos, hkrati pa je to dan, ko ji iz srca želimo vse dobro, saj je naš dom, naša Slovenija, ki jo imamo radi.

Kulturni program, ki ga je pripravilo Kulturno društvo Jožef Virk Dob, je predstavljal odlično uro domoljubja, kjer so prav vsi nastopajoči: Mešani pevski zbor Hippemus Dob, Folklorna skupina Kulturnega društva Groblje, tolkalist Ambrož Štirn, pevka Tjaša Hrovat ter recitatorja KD Jožef Virk Dob: Bogdan Osolin in Marta Starbek Potočan, ki je bila hkrati povezovalka, vsak v svoji kulturni govorici – pesmi, recitaciji, instrumentalni glasbi in plesu, izražali svojo ljubezen do naše Slovenije. Slovenija, zapojmo ti iz polnega srca; Lepa je, ker moja je, Za Slovenijo živim, zame je edina; Ljubil sem te, ker sem trpel zate; Me ljubiš, domovina; Slovenija, Slovenija, le tu sem doma, so le nekateri naslovi pesmi, ki so izzveneli v skupno željo vseh prisotnih: Domovina, še na mnoga leta!

Avtor: Občina Domžale; Foto: Občina Domžale
Tagi