Odprli Galerijo Dika, v kateri bodo poskrbeli za kulturni, družbeni ter likovni utrip Kamnika in okolice

S 1. avgustom 2017, je svoja vrata za javnost odprla stara kamniška hiša na Maistrovi 14, z namenom, da ponudi domačinom in obiskovalcem utrip družbenega in kulturnega dogajanja s področja Kamnika in okolice.

Galerija nosi ime DIKA po pokojni članici Likovnega Društva Senožeti iz Radomelj Diki Majce Dolenc, saj je bila to njena rojstna hiša in so jo njeni domači že pred časom, ko Diki bolezen ni več dopuščala obiskovanja ur slikanja, njej v veselje spremenili v majhno galerijo. V Likovnem društvu Senožeti so sprejeli njihov predlog in se odločili, da galerija živi naprej, da bodo likovno dejavnost nadaljevali in širili tudi na druga področja kulture in etnologije. Prisluhnila je tudi Občina Kamnik in z njihovo podporo je galerija dobila večnamensko dejavnost.

"Predstaviti želimo pregled dogajanja do konca letošnjega leta; to naj bi odražalo utrip mesta in okolice, ker želimo ponuditi temu prostoru nove vsebine, za katere menimo, da bodo Kamniku kot turističnemu kraju koristile", je ob odprtju razstave dejala predsednica Likovnega društva Senožeti Danica Šraj. "Tudi sama hiša je za obiskovalce izjemno zanimiva, tako v arhitekturnem kot zgodovinskem pogledu in bo kot objekt lahko atraktivna. Sicer pa bo prostor služil kot galerija za različne razstave (likovne, fotografske, etnološke….) ter nudil možnost za razna predavanja, literarne dogodke ali predstavitve. Prepričani smo, da bo ta mala galerija zaživela kot del mestnega utripa in obenem kot dostojen prispevek h kulturnemu življenju Kamnika, ki ga je kolegica Dika tako zelo ljubila", je nadaljevala dodala Danica Šraj.

Likovno društvo Senožeti Radomlje večina pozna po njihovi likovni dejavnosti, saj delujejo že dobrih 15 let in so na likovnem področju prejeli številna občinska in državna priznanja. Zaradi pomanjkanja prostorov so bili doslej omejeni predvsem na dogajanje v Radomljah in občasno v Domžalah, sedaj pa so pridobili možnost koriščenja manjše priložnostne galerije v starem mestnem jedru Kamnika, na Maistrovi 14.

Galerija se imenuje Dika po njihovi pokojni članici, katere svojci so želeli, da ta prostor živi naprej svoje likovno in kulturno življenje. V likovnem društvu so se zato odločili, da bodo sprejeli izziv in v tej več kot dvesto let stari hiši poskrbeli za to, da bo odražala kulturni, družbeni in likovni utrip Kamnika in okolice. Tudi občina Kamnik jim je popolnoma prisluhnila in jih uvrstila med tvorce kulturne ponudbe Kamnika. Pripravili so načrt dogodkov v Galeriji Dika do konca tega leta, od nekaj likovnih razstav do družbeno satiričnega performanca pa vse do obogatitve etnološko-turistične ponudbe s posebno razstavo oblačilne dediščine. Za zimske mesece pa načrtujejo več strokovnih predavanj z likovnega, fotografskega in drugih področij.

Galerijo so odprli s samostojno razstavo njihove dolgoletne članice Alenke Sušnik iz Kamnika. Avtorica prve razstave v Galeriji Dika Alenka Sušnik se je ob odprtju njene razstave zahvalila obiskovalcem, ki so kljub počitniškem času prišli v novo galerijo v tako velikem številu. Nekaj besed je spregovoril tudi župan Občine Kamnik Marjan Šarec, ki je med drugim dejal, da ta galerija in razstava ni "skakanje v zelje" občini Kamnik, saj razstava in glasba preprosto nimajo meja in je zato vseeno, kje se odvijajo razstave. Bodo pa to galerijo zanesljivo vključili v svojo turistično ponudbo ob upanju, da bo ta galerija tudi dobro obiskana. 

Več fotoutrinkov z odprtja galerije in razstave si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi